Zapomenutý brněnský atentát
Jiří Skoupý
Je 7. února 1945. Ulicemi Brna jezdí auta a tramvaje, lidé spěchají za svými povinnostmi. Jen málokdo by si povšiml dvou mladých mužů, postávajících na nároží ulic Nerudovy a Kounicovy. Ve tváři vyššího z mladíků se světlými vlasy se zračí napjatý výraz. Pečlivě kontroluje zásobník pistole pod kabátem. Za okamžik bude ústí zbraně mířit na důstojníka SS, který zatím nemá o chystaném útoku sebemenší tušení… Zmínění muži, Alois Bauer a Vladimír Blažka, byli členy levicové odbojové skupiny Předvoj a cílem útoku se stal 38letý důstojník, SS-Hauptsturmführer August Gölzer. Nejen na otázky, jaké bylo skutečné pozadí vykonaného činu a proč musel zmizet z dějin, aniž by byl jak nacistickým, tak i komunistickým režimem sebeméně propagandisticky využit, se pokouší odpovědět tato kniha.... celý text
Přidat komentář
Každý skutek postupně upadá do hlubin zapomnění, povědomí o něm mizí spolu s odcházejícími aktéry. Pravé pohnutky k činům zůstávají navždy skryty ve svědomí účastníků, dochované písemnosti je nemohou zachytit. Přispívají však zásadní měrou k uchování paměti, poznání nedávné historie a navození její atmosféry. Více takových počinů!
Zdaleka nejde jen o titulní atentát, kniha shrnuje členy a širší působení brněnské odbojové skupiny Předvoj, s důrazem na posledních několik měsíců války a těsně poválečnou dohru. Místy, především zpočátku, jde spíš o výčtový studijní materiál, ale leccos vypovídá i o metodách konspirace a získávání konfidentů. Postupně Skoupý směřuje k vlastnímu výzkumu, který je jednak čtenářsky nejzajímavější, jednak ponouká k dalšímu zkoumání (ale to ostatně celá kniha, která se dá použít jako odrazový můstek pro zájemce o téma moravského odboje a gestapa).
Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti, nakonec dávám absolutní hodnocení, poněvadž podrobné a fundované dílo o zajímavém odbojovém činu v protektorátu Čechy a Morava si to zaslouží. Autor knihy nahlíží na událost v širokých historických souvislostech, např. obecné informace o odbojové skupině Předvoj, zaznamenávání německých ztrát v Brně, poválečné mlčení o události (téměř úplné), postava komunisty Bedřicha Pokorného apod. Byť byl August Gölzer účetní, v rámci organizace SS byl čtvrtým nejvyšším představitelem, jenž byl za války odstraněn na základě úspěšně provedeného atentátu (1. Heydrich v Praze v květnu 1942, 2. Kube v Minsku v září 1943, 3. Kutschera ve Varšavě v únoru 1944, 4. Gölzer v Brně v únoru 1945), což skutečně zaslouží pozornost. Více takových knih a k Brnu a Brněnsku (mj. nedávné práce Kopečného "Deprese a naděje", případně Černého o brněnském gestapu) by se měly více přidat i ostatní regiony Moravy i Čech.
Autorovy další knížky
2019 | Zapomenutý brněnský atentát |
2017 | Šofér, který změnil dějiny |
2024 | Deset let po stopách vražd a zločinů |
Moc zajímavá kniha o v podstatě neznámé odbojové akci. Doporučuji.