Zapomenutý ostrov: Západ, Rusko, střední Evropa a otázka naší identity
Michal Téra
Monografie se ve třech studiích věnuje otázce naší současné identity a jejím historickým kořenům. První text se snaží vymezit střední Evropu z hlediska kulturního vývoje a historických souvislostí celého regionu a představit ji jako svébytnou součást evropské civilizace. Druhá studie demonstruje na celém spektru textů a výpovědí způsob nazírání na Rusko a Rusy v českém veřejném prostoru a snaží se s tímto nazíráním polemizovat. Ve třetí kapitole se autor zamýšlí nad dosavadním vývojem po listopadu 89, poměrem českého a obecně středoevropského prostoru k tzv. Západu a snaží se vymezit klíčové principy naší současné identity i její perspektivy. Kniha kombinuje odborný a esejistický styl a využívá celou škálu textů a zdrojů, které rozebírá, široce komentuje a doplňuje osobními postřehy.... celý text
Přidat komentář
První esej představuje asi nejkomplexnější a nejčtivější manifest tuzemské slovanské identity včetně faktograficky vyfutrované definice našeho tisíceletého geopolitického prostoru Střední Evropa. Za další 2 eseje (týkající se historického exkurzu evoluce vztahování se k Rusku, resp. bilance naší aktuální geopolitické perspektivy) byl tento erudovaný a talentovaný autor perzekuován vyhazovem z akademického pracoviště, což jen podtrhuje vysokou hodnotu a objektivitu celého díla. Bravo, pane docenta, zařadil jste se po bok intelektuálních špiček jakými byl Hus, Komenský, Havlíček a Masaryk - ti všichni byli za svůj kulturní a filozofický přínos svými krajany (alespoň po část jejich života) perzekuováni. Budiž Vám to dostatečnou duchovní útěchou a posilou v další plodné činnosti! Snad se materiální stránka Vaší existence nějak uspokojivě vyřeší (třeba štědrým donátorem z řad osvícených oligarchů...když už tady znovu máme ten kapitalismus :-))
Autorovy další knížky
2017 | Dějiny Ruska |
2017 | Perun - bůh hromovládce |
2019 | Kyjevská Rus: Dějiny, kultura, společnost |
2022 | Zapomenutý ostrov: Západ, Rusko, střední Evropa a otázka naší identity |
2015 | Svatí a hříšníci |
(SPOILER) V první eseji této knihy mě zaujalo zamyšlení nad kořeny toho, proč je naše slovanská část Evropy stále o krok za germánsko-románským západem. Důvodem je, že Slované přišli do Evropy v nové vlně, která nenavázala na antiku, jako Germáni. Proč Slované nikdy nepřišli s něčím novým jako osvícenství, reformace, unitářství a nebo příběh, legenda, která by zdomácněla na západě? Na to má vliv jazyková bariéra, i kdyby Slované měli myšlenky, na západě je nebudou nasávat, protože se nedokážou naučit slovanské jazyky. Kdežto naopak to funguje.
V druhé eseji o Rusku jsem na jednu stranu obdivovala obrovské množství zdrojů, analýzu situace, pestrost názorů na politiku Ruska. Autor cituje mnoho současných autorů, většinu ironicky glosuje. Na druhou stranu jsem při čtení měla chvílemi šoky z jeho názorů (na válku na Urajině, Krym, Gruzii).
Třetí esej už byl takový odvážný manifest, jak chce Michal Téra zachránit naši společnost, jak zabránit zhoubné fanatické ideologii zničujících trendů (za ty považuje klimamánii, gendermánii a islám). Naději na záchranu vidí v přimknutí ke katolické tradici a těsnější spolupráci slovanských národů střední Evropy. V této části knihy nemohu téměř s ničím souhlasit. Jedině snad s tím, že jsou potřeba i takovéto názory, které jdou proti proudu, proti duchu zpráv, podsouvaných podle tónu doby. Autor také varuje před utahováním šroubů osobní svobody, tlačení do nových dogmat.