Zapovězený chrám
Patrick Woodhead
Dva mladí horolezci z Londýna narazí v nedostupných a zakázaných částech Himálaje na pradávné tajemství. Jejich dobrodružná cesta na vrchol hory, již nezaznamenává žádná z map, se prolíná s dramatickou cestou malého chlapce, jemuž je v patách tajná čínská policie. Kdo je ten zdánlivě zcela obyčejný chlapec a kam přes celou Čínu míří? A co se stane, když se cesty všech zkříží pod horou, jejíž vrcholek stále skrývá neproniknutelný oblak mlhy. Kniha v sobě spájí to nejlepší z Dana Browna a Cliva Cusslera.... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2012 , PlusOriginální název:
The Cloud Maker, 2009
více info...
Přidat komentář
Knížka je čtivá, ke konci začíná nabírat spád. Jen mi vadí poměrně detailní popisy krutostí, které páchají Číňané na Tibeťanech. Nemám ráda v knihách samoúčelné popisy násilností, které děj nevysvětlují a ani ho nijak neposunou. Považuji to za poněkud úchylné. A to je ta věc, proč jsem při čtení cítila neustále lehký odpor a obavy, co na mě na další stránce vybafne. Ale pro méně citlivé povahy to bude celkem příjemné a napínavé počtení.
Zapovězený chrám není špatná kniha. Řemeslně v ní nic neskřípe a autor je i vcelku vypsaný. Jenže je to také naprosto obyčejná kniha. Jedna z těch, které přečtete a za dva dny o tom ani nevíte, protože text neměl žádnou vlastní průbojnost, ničím nevynikal, ani se nelišil od ostatních prvoplánových produktů. Navíc je Zapovězený chrám vlastně taky dost nudný, což je asi tak poslední vlastnost, kterou u thrilleru očekáváte.
Do vlaku, protože jste na titul náhodou narazili na nádraží v budce? Ok. Ale vybrat si mezi jinými? To asi ne.
Kdyby chlapci v těch Himalájích aspoň pořád někam šplhali, ale tuto linii opouští příliš brzy a nastupuje podivná tibetská náboženská zápletka (navrch s velmi málo uvěřitelným, vrcholně důležitým, postavením mladé dívky) a nekompromisní řešení situace Číňany.
Jako horolezecká dobrodružka velmi povedené, nicméně jako akční thriller poměrně průhledné. Zápletka nijak nevybočí ze zajetých kolejí a jediné, čím autor překvapí, je docela nekompromisní přístup k životnosti postav, což moc pěkně ilustruje poměry v himálajském prostředí.
Nejvíc mě bavil začátek, kdy dvojice lidských kamzíků šplhá po vrcholcích světa v místech, kam by normální člověk nikdy nezavítal. Tady je Patrick Woodhead pevně v kramflecích a dokáže čtenáře napínat na maximum. Jakmile se však konkretizuje dějová linie, začal jsem se trochu nudit, protože vyprávění najednou ztratí grády. Což o to, příběh se zamotává, jak jen může, jenže nepřekvapí ničím novým. Dost pravděpodobně za to u mě může hlavní hrdina, jehož jsem si jednoduše nebyl schopen za celých tři sta stran oblíbit. Problémy mladíka z bohaté rodiny, jehož koníčkem je neustále se pokoušet zabít pádem z výšky, to prostě není něco, s čím bych se dokázal ztotožnit. Ovšem v rámci subžánru byste asi marně hledali lepší knihu.
Mně se to líbilo. Ačkoliv dobrodružná literatura není můj oblíbený žánr, tento příběh mne bavil. Mělo to spád, běží tam zároveň tři příběhy, takže se ani na okamžik nenudíte. Milovníkům Himalájí doporučuju.
Dobrodružná a přesto napínavá a vtipná kniha dvou bláznivých horolezců, kteří se toho rozhodně nebojí. Během čtení jsem měla chuť sbalit si baťůžek a cestovat s nimi :-) Doporučuji přečíst hlavně těm, kteří rádi cestují a milují přírodu :-)
Přidávám se , také mne kniha zaujala . Sice jsem čekala jiné rozuzlení, ale zklamána jsem nebyla
Zajímavé, patrně inspirováno knihou či filmem Sedm let v Tibetu, k podobným tématům, která si nemůžu osobně ověřit, většinou přistupuji zdrženlivě. Jako dobrodružství evropských horolezců v himálajských horách docela zajímavé.
Dobrá zpráva pro čtenáře dobrodružné literatury - nejedná se o hledání pokladu nebo spasení světa. Jde o zajímavý příběh se správným mixem dobrodružství, napětí, tajemství a poznávání nových krajin a dovedností, tedy hlavně horolezectví. Celkově nadprůměrný román tohoto žánru.
Zajímavé, ale nic na co bych si časem vzpomněl.