Zavraždění králové
Philippe Delorme
Tragickou smrtí zahynulo mnoho panovníků - od Julia Caesara po cara MIkuláše II., od Jindřicha IV. po Alžbětu Rakouskou (známou jako Sissi). Někteří z nich silně podnítili lidovou představivost a probudili u širokého publika přímo vášnivé zaujetí. Dvanácti králi, zavražděnými dýkou, jedem, sekyrou nebo popravčí četou, se zevrubně zabývá Philippe Delorme. Ve své knize, napsané poutavým a výstižným stylem, umožnil čtenáři s pohnutím spoluprožívat velká historická dramata hodinu za hodinou.... celý text
Přidat komentář
Z velké část spíš než historie jde o historická fakta, pospojovaná a okořeněná autorovou fantasií. Je zjevné, že má velmi rád monarchii, ba nebál bych se ho označit za royalistu. Což je velké plus. Na druhé straně, je zde až příliš historických chyb, byť je otázka, jestli nejsou částečně dílem překladatele. Navíc je dost zjevné, že je Orleánista.
Celkom poucne, dozvedela som sa mnoho zaujimavosti, no napriek tomu, na moj vkus tam autor pouzival prilis vela citovo zafarbenych slov. Zdalo sa mi, ze je tam prilis vela kvazi umeleckych pasazi, az priam autorovych predstav ako vyzerali niektore sceny.
Super čtení, spousta nových informací a myslím, že si každý najde to své. Mně se moc líbil příběh o Sissy.
Štítky knihy
vraždy aristokracie, šlechta Sisi, Alžběta Bavorská, 1837–1898 panovníci králové Laos šlechtické rody Jindřich IV. Francouzský 1553-1610 Gaius Julius Caesar Mikuláš II., ruský car, 1868-1918Autorovy další knížky
2008 | Skandály princezen: urozené hříšnice |
2009 | Zavraždění králové |
Veľmi oceňujem, že autor sa nedržal len osvedčených tém známych kráľovrážd, ale pustil sa tiež do trochu neprebádaných vôd Laosu, Iraku, Juhoslávie, čo je v záplave kníh podobného razenia, čo som stihla prečítať, mimoriadne osviežujúce a hodné doporučenia (aj keď nezatváram oči nad beletristickým rázom textu, keďže na historickej vierohodnoti a zaujímavosti mu to neuberá).