Zazen satori
Sandó Kaisen
Kniha objasňuje hlavní základ zenové praxe – zazen (Buddhovo sezení) – čistou meditaci bez zasahování mysli a bez cíle. Po stručném seznámení s Buddhovým učením a meditací, která je předávána z učitele na žáka, následuje podrobné vysvětlení tří nejdůležitějších bodů pro správné praktikování zazenu: pozice těla, způsobu dýchání a postoje mysli. Kniha obsahuje také stručný výklad učení mistra Taisena Dešimarua, který byl učitelem Sandó Kaisena a který přinesl učení zenu z Japonska do západní Evropy v druhé polovině šedesátých let 20. století. Kniha může sloužit i jako příručka pro ty, kteří chtějí s praxí meditace začít. „Meditovat znamená ne- meditovat. Jinak řečeno, není tu nic, o čem by bylo možné meditovat, Zapomenout se v dechu znamená stát se jedním s tělem i duchem. jedním s univerzálním vědomím, které je v každém z nás. Ne-meditovat tedy znamená: nechat být to, co je. „... celý text
Přidat komentář
Možná Kaisen není tak rezolutní jako Seung Sahn. Ale jeho Zen upřímnosti také stojí za to. A při setkání s ním se ukázalo, že má skvělý humor. V této knize podává tresť buddhismu se sezením (úvod od meditace zazen). Řekl: "Možná se vám zdá, že za 42 let co sedím,
musím mít zadek do krychle, ale ne,dnes ráno jsem si ho prohlížel v zrcadle: je stále jak dvě půlky pomeranče!" Při svých kusenech nás rozesmával. Byl skvělý. Někdy mluvil polsky a tlumočili to do pěti jazyků. Jsem rád, že jsem se s ním setkal.
Ale Zen upřímnosti vám poví víc (najdete ho v diskuzi). S touto knížkou vám dá základní představu, proč chodit na meditace. Zazen totiž není náboženství. Může se vám stát Cestou. Kaisenovo pojetí je velmi střízlivé a opravdu upřímné. Můžete praktikovat bez nějakého náboženského pozlátka a to je v dnešní době, kde se vám nabízí kde co, opravdu mnoho. Samotné sezení vám dá mnoho, přivede vás k sobě. Ani nemusíte spasit celý svět.
Utla knizka, ktera v druhe polovine velice prakticky vysvetluje spravne sezeni, dech a praci s vedomim pri praktikovani Zazenu. Principy jsou vsak obecne a je mozne si z nich vzit ponauceni napr. pro praktikovani jogovych dechovych technik. Prvni polovina je teoreticka a seznamuje s principy buddhismu. Libi se mi svou primosti.
Autorovy další knížky
1994 | Mnich bojovník |
1992 | Budo dharma neboli Poučení samuraje |
2005 | Zazen satori |
2004 | Trilogie mistrů zenu |
2006 | Odysea člověka světla |
Kniha v kocke vysvetľuje základy praxe Sótó zenu. Z Kaisena a jeho organizácie mám však zmiešané pocity. Vnímam, že sa okolo neho buduje kult osobnosti a z mojej osobnej skúsenosti s jeho školou som mal pocit, že jeho žiaci sa snažia byť japonskejší, než sami Japonci (a to až do takej miery, že to niekedy pôsobilo vtipne).