Ze života hmyzu

Ze života hmyzu
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387465/bmid_ze-zivota-hmyzu-Vy1-387465.jpg 4 558 558

Komedie o třech aktech s předehrou a epilogem. V alegorickém zrcadle hra ukazuje pozemské nešvary, politikaření a války přenesené do světa drobného hmyzu. 2. vydání. V témže nakladatelství a témže roce 1932 vyšlo ještě 3. vydání.

Miken008
27.06.2014 3 z 5

Nebylo to vyloženě špatné čtení. Dost paralel z života obyčejné lidské bytosti z jednotlivých stránek přímo křičí, takže není vůbec těžké najít ono podobenství. Kdyby tak ale děj postupně navazoval na sebe a neskákal z jednotlivých pasáží do druhé, jednalo by se o daleko lepší knihu. Nejtěžší by ovšem bylo najít tu návaznost a vytvořit jeden jednolitý příběh..myslim si ale, že bratři Čapků by na to měli.

Bunburistka
16.02.2014 4 z 5

Toto dílo se mi velice líbilo. Vtipné, svižné, výstižné. Vtip dodával celému dílu šťávu, díky dialogům tato divadelní hra téměř protékala mezi prsty a výstižné proto, že to i v dnešní době platí na společnost. Doporučuji :)

TinaBookBlog
26.01.2014 4 z 5

Četlo se to dobře, ale na 100% mě to neuchvátilo.

Majdalenka
08.12.2013 5 z 5

Lehká a veselá knížka, která si dělá srandu ze špatných lidských vlastností.

Niki
11.07.2013 2 z 5

Nelíbilo se mi, že v každém dějství hráli jiné postavy.

Rup
21.05.2013 4 z 5

Nejde o příběh, ale jakousi alegorii dobových reálií. Bohužel, platnou dodnes (hamižnost, mocichtivost, ...).

Lilu_
13.01.2013 4 z 5

Knížka vtipně pojednává o starostech drobného hmyzu. Docela jsem se u ní pobavila:-)

Stammel
15.08.2011 4 z 5

Nemůžu rozhodně říci, že to byl velký zážitek. Ta hra je příliš modelová a tezovitá a zároveň nadsazená, než aby se v ní zjevil nějaký přilnavý příběh. I když na divadle by to mohlo silně působit díky efektně vystavěným scénám (mravenčí válka např.) a expresionistické obraznosti. Útoky na jednotlivé nešvary lidské společnosti a charakteru jsou tu rozhodně vtipné a přesné. Motýlí srkači života se mi zdají nejšťavnatější. Je na tom vidět, že Čapkové byli génii v rozpoznávání toho, co je skutečný život a co jen vybledlá jeho nápodoba. Proto má ostatně cenu oba číst. Výjimečnost autorů dokazuje už to, že drama, které bylo napsané jako ryze dobová glosa, může promlouvat i dnes. Tak to asi dopadá, když spisovatel vydobívá na světě univerzální hodnoty a ne jen laciné instantní postřehy.

Vcelku ale zůstává hra trochu rozpadlá, mozaikovitá, nikam pořádně nesměřující. Je to sice asi záměr autorů, ale je to škoda.