Atuánské hrobky
Ursula K. Le Guin
Zeměmoří / Čarodej Zememorí série
< 2. díl >
Vzali jí vše: domov, rodinu, dětství… Dali jí jméno Arha, Prozřená, a zasvětili její život starodávným, bezejmenným silám země. A jako velekněžka musela přebývat v Místě hrobek v atuánské poušti. Jednoho dne se do jejího království, nekonečného labyrintu podzemních tmavých chodeb, vkradl zloděj, který pátral po zlomeném prstenu Erretha – Akbe. Tím zlodějem byl mladý čaroděj Ged…... celý text
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: 2003 , TritonOriginální název:
The Tombs of Atuan, 1971
více info...
Přidat komentář
Druhý díl série je paralelní dějovou linií k Čaroději Zeměmoří. Hlavního hrdinu vystřídá hrdinka, která je zpočátku mnohem méně líbivá, než Ged v prvním dílu. Chybí jí (v této fázi) ta aura moudrosti, ke které Ged od začátku minimálně směřuje.
O to vetší respekt (a soucit) budí cesta, kterou (nejen v tomto dílu) ujde, protože v porovnání s Gedem má díky podmínkám, do kterých byla jinými uměle vsazena, startovní čáru morálního a osobnostního vývoje posunutou o pořádný kus dozadu.
Člověk se pak se zadostiučiněním smutně pousměje ve čtvrtém dílu série, kdy se linie Geda a Arhy/Tenar konečně trvale spojí. A má je rád oba.
Knihu nelze hodnotit odděleně od celé série. Prostě čtěte dál a uvidíte, že to stojí za to.
Jak píši již u prvního dílu, hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Ani v tomto dílu mě však autorka nedokázala plně zaujmout a knihu jsem dočetla jen proto, abych ji, jako chronický dočítač, dočetla. Začátek knihy byl ještě větším zklamáním, než první díl. Trochu více mě začala bavit ve chvíli, kdy byl Gad zavřen v podzemí, ale s odchodem z podzemí to zase kleslo k šedivé průměrnosti prvního dílu. K dalším dílům série se již vracet nehodlám, je plno knih, které mi sednou mnohem více.
(SPOILER)
Narozdíl od 1. dílu byl podle mě tento díl horší.
Hlavní hrdinka mi byla trochu nesympatická. Děj mě tolik nenadchnul a kdyby se neobjevil Ged nejspíš bych Atuánské hrobky odložila.
Líbilo se mi, jak autorka vykreslila atmosféru a samotnou zemi Atuánu.
Od 2. dílu jsem očekávala něco jiného a bohužel to ve mě nezanechalo tolik emocí jako Čaroděj Zeměmoří.
3.5
Země je krásná, zářivá a vlídná , ale to není všechno. Dovede být i strašlivá, temná a krutá. Zelenou loukou se nese nářek umírajícího králíka. Hory svírají v dlaních skrytý oheň. V moři jsou žraloci a v lidských očích krutost. A tam, kde lidé tyto věci uctívají a koří se jim, tam se rodí zlo.„
Po letech jsem si vzala Čaroděje a rozhodla se pročíst celou sérii. Je to klasika nejklasičtější. Něco, co by měl každý fanda fantasy číst, a pořád je to prostě dobré. Tenhle díl mám osobně nejraději. Líbí se mi ta proměna nejvyšší kněžky a to, jak tam Ged vlastně je a není důležitý.
Kniha, která pro mě bohužel nedokáže ustát plynutí času. Příběh je příliš jednoduše vystavěný a končí v podstatě jen co začal. Základní myšlenka je skvělá, ale nemůžu si pomoct, ale celé je to takové trochu cože? Kdo že? A hlavně: proč že? Na děti je to dost temné, na dospělého trochu moc primitivní. Pořád čekám, kdy zahlédnu záblesk Ursiliny geniality, zatím marně.
Mám rada túto knihu, podľa mňa najlepšiu od Le Guinovej. Z môjho pohľadu išlo o čítavý román, aj napriek malému množstvu akcie. A malo to takú správnu atmosféru. Pochmúrnu, tajomnú, nostalgickú. Milujem také prostredia, z ktorých dýcha tajomstvo, aj keď mám radšej, keď sa to tajomstvo raz aj odhalí, čo sa tu nestalo. Osobne som nevnímala Tenarin osud ako vyslovene zlý. Jej postavenie malo nemálo výhod a osobitého čara. Skôr ma sklamalo, ako dopadla.
Velmi pozvolný start je předehrou pro intenzivní exkurz do hlubin osobnosti člověka, jemuž náboženský kult vezme svobodu lidského bytí. Ursula K. Le Guin je mistrná vypravěčka, která do fantasy hávu halí enormní množství podnětných myšlenek. Literatura pokorně sloužící humanismu. Zážitek.
I tady musím vyzdvihnout hlavní myšlenku knihy, která má dalekosáhlý přesah. Víc neřeknu, abych něco neprozradil; pokud jste nečetli, zkuste to.
Rozjezd je možná trochu utahaný a chvilku budete váhat, jestli v hlavní postavě vlastně bude něco slibného. Ale rychle se dostanete do cca půlky, kde to bude o dost lepší. A stojí to za to.
I druhý díl mě bavil, i když o trochu méně než ten první. A jak už jsem zmiňoval, škoda, že jsem se k sérii nedostal jako mladistý. Byl by to jiný zážitek.
Lyrické komorní fantasy drama, osudové setkání dvou významných postav Zeměmoří. Velmi, velmi lyrické.
70 % (zatím 261 hodnotících, průměr 83 %).
Omlouvám se, Arho, ale za 4 to není. Na ty dosáhl tak tak Krahujec. Tak uvidíme, jak si povede Krahujec v dalším díle.
Jinak Atuánské hrobky jsou takové nezajímavé místo. Divné. Rádoby strašidelné, ale vlastně tam nic není. Nic se tam neděje. Být tahle kniha úvod do universa, tak nevím, nevím, zda bych měl náladu v dalším díle pokračovat. Na druhou stranu, ty knihy jsou tak útlé, že vlastně proč ne ...
(SPOILER) Po prvním díle rozlétaném po celém Zeměmoří máme příběh, který se prakticky celý odehrává na jednom z ostrovů a náš starý známy do příběhu vstupuje cca v polovině. Bavil jsme se náramně, temný až hororový příběh, mě velmi bavil a těším se na další knihu z prostředí Zeměmoří. Ursla Le Guin zkrátka umí fantasy vystavit tak, aby prožitek byl blízký prožitkům čtenáře. Díky za to.
Líbí se mi styl vyprávění autorky, kniha byla komornější, temnější než první díl, který se mi líbil o něco víc.
Tento díl mě bohužel příliš nezaujal. Mám sice celý svět Zeměmoří velice rád, ale v této knize jsem nebyl uchvácen ani příběhem ani samotným prostředím pouštních hrobek. Ostatně samotná autorka přiznala, že tento díl napsala pozdě z důvodu, že na konci prvního příběhu Atuánské robky zmínila.
Nicméně se nenechte tímto dílem odradit. Série Zeměmoří nabízí určitě mnohem více.
Tak tohle nebylo podle mého gusta.
Příběh, co vlastně ani příběh nebyl, vyprávění postupovalo vpřed pomalu, navíc na můj vkus bylo moc lyrické…
Neviem Atuánske hrobky s ničím porovnať. Veľa sa toho nestane, ale to málo je zaujímavé a umelecky pekne napísané. Popis náboženských praktík bol znepokojujúci.
Zase super audiokniha stejně jako první díl akorát ještě o stupínek lepší kvůli výpravě protož si připadáte jako by jste byly na cestě s nimi. Tentokrát jde o příběh dívky Tenar, která se setká s čarodějem Gedem z prvního dílu a putují spolu vstříc dobrodružství. Přednes pana Tomáše Juřičky opět skvělý a hudební doprovod pecka. Jdu na třetí a závěrečný díl.
Atuánské hrobky mě neoslnily tak jako Čaroděj Zeměmoří. Stále je to ovšem velmi pěkné. Charaktery jsou propracované a děj tentokrát tolik nespěchá.
Štítky knihy
americká literatura tajemství hrdinská fantasy americké romány fantasy romány
Autorovy další knížky
2003 | Čaroděj Zeměmoří |
1995 | Levá ruka tmy |
2022 | Velká kniha Zeměmoří. Svazek první |
2003 | Atuánské hrobky |
2005 | Nejvzdálenější pobřeží |
Ve druhém díle série se potkáváme s Tenar, dívkou, kterou v dětských letech odvedli od rodiny a ona tak nezažila skutečnou lásku, což mělo vliv i na její morální vývoj. Zde se i poprvé i setkává s Gedem, který ve svém životě opět zažívá dobrodružství. Děj se na můj vkus trochu táhl.