Zemřít pro jediného boha
Jan Bauer
Příběh první české světice a matky zakladatelky dynastie Přemyslovců volně navazuje na román Ve službách Svatoplukových. Kněžna Ludmila je po smrti svého manžela Bořivoje spoluvladařkou svých synů Spytihněva a Vratislava. Po jejich předčasném skonu však narazí na stejně energickou a vládychtivou ženu jako je ona sama, na svou snachu Drahomíru. Mezi nimi propuká boj na život a na smrt, v němž je v sázce český knížecí stolec.... celý text
Přidat komentář
Oproti 1.dílu této minisérie jde o krok vpřed. Kniha má nosnou myšlenku, zajímavou hrdinku. Solidní příběh. Samozřejmě se opakují blbosti z 1. dílu.
Tahle Ludmila se mi líbí a myslím, že je vzhledem k době mnohem reálnější než pozdější legendy o světici. Bohužel si autor zase neodpustil svůj "geniální " náhled na historii. Vratislav je u něj kulhavý skřet. To těžko mohl být, když dle kosterních nálezů měl 177 cm. Na tu dobu chlap jak hora.
Kulhavý skřet by těžko v té době ovládl neustále rozhádané české kmeny.
Zde je krásně zpracován příběh Ludmily, Spytihněva, Vratislava, Drahomíry i Václava. V boji o moc i trůn, se Ludmila nezastavila před ničím ani před otravou nepohodlných lidí, které jí stály v cestě o trůn. Pokud je toto nějak skutečně historicky podloženo, nechápu jak mohla být církví prohlášena za svatou? Že by církvi nevadilo porušení pátého přikázání? Že by to hříšník smazal či se vykoupil z toho hříchu tím, že postaví kláštery či kostely a žije v Bohu? Opravdu by stačilo tak málo? Ve škole se děti učí, že dobrá byla Ludmila, protože ji Drahomíra chtěla připravit o moc. Kde je tedy skutečná pravda? Zřejmě si církev vybírá jen to, co se jí hodí...
Dozvěděl jsem se spoustu nových detailů z té doby - věřím, že tyto detaily nejsou pouze autorova licence, ale jsou podloženy podrobným studiem české historie. V podstatě je to však jedno - pobavil jsem se a zase někdy si od autora něco přečtu.
Výborné čtení. Vzhledem k minimu věrohodných historických pramenů je to ale spíš apokryf, podobně jako předchozí kniha Ve službách Svatoplukových.
Bořivoj, Ludmila, Vratislav, Drahomíra, Václav, Boleslav..... a počátek našich dějin. Co říct více? Krásně zpracováno, jako vždy.
Autorovy další knížky
2014 | Milenec rudé komisařky |
2009 | Pražský rozparovač |
2015 | Krvavé léto |
2009 | Vampýr z Koňského trhu |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
Tohle byla nejhorší knížka, kterou jsem od Jana Bauera četla. Děj nic moc, všechno vyřeší "bláznivá třešnička", postavy mluví současnou řečí, používají slovní obraty a spojení 20. a 21. století. Vrchlem je spousta pravopisných chyb na úrovni prvního stupně základní školy... Za mě palec dolů.