Zen je ta největší lež všech dob
Kódó Sawaki
Chcete vědět, co je zen? Přečtěte si tuto vzácnou knihu. Že jste po jejím přečtení nic nepochopili? Přečtěte si ji znova. Možná vás prostě inspiruje k tomu se posadit a v klidu dýchat. V 60. letech dorazila na Západ velká vlna zenového buddhismu, především prostřednictvím překladů knih takových autorů, jakými byl D. T. Suzuki. Zen se stal populárním a zenová centra se rozrůstala jako houby po dešti, zenová estetika dokonce pronikala i do užitkového designu a interiérů. Od té doby uplynulo 60 let a módní vlny orientální duchovnosti se přelévaly ze strany na stranu. Sawakiho kniha nám znovu připomíná, co je na zenu tak přitažlivé. Zen je přímočarý, kolmý a jde „rovnou na věc“, do prožitku. A to je přesně to, co západní člověk, přetížený myšlenkami a spekulacemi, hledá. A Sawakiho text tuto přímou cestu doslova krystalicky zosobňuje. Předkládáme vám tedy knihu zcela výjimečného zenového učitele linie Sótó, Kódó Sawakiho, žijícího mezi lety 1880 a 1965. Sawaki nepatřil mezi osobnosti známé pouze úzkému okruhu zasvěcenců, ba právě naopak. Svými častými cestami po celém Japonsku, na kterých se věnoval šíření zazenu a Buddhova učení, a také díky svému charismatu, byl znám i široké veřejnosti. Jeho zásluhou bylo povědomí o zazenu velmi rozšířeno. Byl znám mimo jiné důrazem na intenzivní praxi prostého sezení, což se v jeho domovském klášteře Antaidži mimo jiné projevilo zavedením intenzivních týdenních "seššinů", pořádaných jednou měsíčně. Během těchto soustředění dosahovala intenzita sezení čtrnácti padesátiminutových zazenů denně! Jeho promluvy k žákům byly zapisovány, vycházely v novinových sloupcích na pokračování a daly též vzniknout japonskému originálu této knihy. Kvalitní literatury o zen-buddhismu není mnoho, a kvalitní literatury o zen-buddhismu v českém jazyce je ještě méně. Věříme, že vás živý a osobitý text Kódó Sawakiho zaujme a inspiruje.... celý text
Přidat komentář
I pro člověka z jiné duchovní tradice, než je zen buddhismus, může být zdravé a osvěžující si Sawakiho přečíst. A možná ani ne tak přečíst, jako probrouzdat se jím a odstavce, které zrovna zasáhnou cíl, si chvíli promeditovat. Jde to doma v klidu i při jízdě tramvají nebo na procházce. Pro ty, kdo váhají, zda tuhle knížku otevřít, už jen připojuju, že Sawakiho postřehy zasahují cíl až nečekaně často.
Vždy, když mne nějaká kniha nadchne pozná to má žena tak, že ji knihu doporučím, takže DOPORUČIL bych ji všem přemýšlivým lidem. Kniha je vtipná, většina hlášek je trefná a i když se hlavní myšlenka knihy dosti často opakuje, neopakuje se vlastně vůbec. Vím, odporuji si, ale po přečtení pochopíte.
Myslím, že nemá cenu říkat nic moc dalšího, stejně vše co napíšu/řeknu jsou jen pojmy k uchycení mokré vody. Nakonec : “MU”
Trefné, úderné a zdravo sarkastické. Pri čítaní samozrejme treba brať do úvahy aj dobu, v ktorej Kódó žil a kontext, mnohé jeho myšlienky sú však nadčasové. Zenu sa venujem pár rokov, viackrát som však mal pri čítaní mal pocit, akoby som dostal poriadny preplesk a že vlastne nič neviem. Taktiež som si urobil menšiu inventúru.
Narozdiel od niektorých iných buddhistických učiteľov (a "učiteľov") sa starý Kódó drží pri zemi a vyhýba sa blábolom o rôznych mystických či transcendentálnych stavoch alebo nezmyselným zmätočným hádankám, ktoré niektorí mylne považujú za zen (a tým nemyslím kóanovú prax). Ak hľadáte mystické zážitky, hľadajte inde. Ak prax, proste si sadnite a seďte.
Další z knih, v nichž se základní nosná myšlenka, pravdivá a inteligentní, věcná a jasná jak sklo... opakuje donekonečna.