Žena, která napsala Bibli
Moacyr Scliar
Vtipný příběh o ženě, která v harému krále Šalamouna soupeří s ostatními konkubínami o místo v loži slavného krále. Vzhledem k tomu, že jako jediná žena u Šalomounova dvora uměla číst a psát, způsobilo, že po několika humorných i napínavých peripetiích tuto inteligentní ženu král pověřil, aby v příbězích sepsala dosavadní dějiny lidstva. V jejím podání je řada biblických pasáží vyprávěna s neodolatelným humorem a ironickým nadhledem, ale vlastně bez jakéhokoliv zásadního zkreslení nebo posunu významu. Šalomounova intelektuálka sepisuje své vyprávění od počátků lidstva, ale hlavním obdobím, které má popsat, je doba krále Šalomouna a jeho otce, krále Davida. Své texty pak předkládá Šalomounovy redaktorskému posouzení, s nímž nad leckterou formulací živě diskutuje v obhajobě svých autorských postupů.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2020 , GaramondOriginální název:
A mulher que escreveu a Bíblia, 1999
více info...
Přidat komentář
Moacyr Scliar napsal veselý příběh o ošklivé ženě. Opravdu velmi ošklivé, ale zato inteligentní a houževnaté.
I přes svůj vzhled se dokázala dostat až do harému krále Šalamouna. A tehdy začal boj o jeho lásku. V boji měla za soupeřky sedmset manželek a třista konkubín. Silná konkurence. Zvláště, když ošklivá žena touží po lásce, která úzce souvisí s touhou po milování. Tento chtíč ženu pohání a pohání, až se dostane k možnosti napsat knihu. A né tak leda jakou. Jak už název napovídá, jedná se o samotnou Bibli.
Příběh se odehrává v době vlády moudrého krále Šalamouna, ale je napsán čtivým stylem a srozumitelným jazykem. Vše je nazýváno tak, jak jsme dnes zvyklí.
Podaří se hlavní hrdince ovládnout Šalamounovo srdce a splní se její sen o milování? Já už to vím. Jsem ráda, že jsem si tento humorný a veselý příběh mohla přečíst.
Štítky knihy
brazilská literaturaAutorovy další knížky
2020 | Žena, která napsala Bibli |
2002 | Leopardi Franze Kafky |
2023 | Kentaur v záhrade |
3,5*
Kniha je psána s humorem, jazykově je velmi přístupná a srozumitelná. Text je velmi osobitý, vypravěčka si rozhodně nebere žádné servítky a co na srdci, to na jazyku, jde za tím, po čem touží. Na svou dobu je ženou značně emancipovanou. Děj se pořádně "rozjede" až ve druhé části, první část byla na mě trochu zdlouhavá. Je třeba upozornit na fakt, že v knize je poměrně dost vulgarismů a erotických pasáží.