Ženy na okraji
Natalie Zemon Davis
Podtitul: Tři životy 17. století Příběh tří žen, které si i přes těžké životní osudy a přes nečekané životní zvraty dokázaly najít svébytné místo v raně novověké společnosti. Její tři hrdinky, židovská obchodnice Glikl bas Juda Leib, misionářka Marie od Vtělení a malířka Marie Sibylla Merianová, spojuje podobný osud. Všechny se musely vyrovnávat s extrémními situacemi, jež nebyly ženskému světu v 17. století vlastní. Všechny v nich vykračovaly na druhý břeh, směrem ke světu mužů, s nímž musely soutěžit, aniž by se mu chtěly přizpůsobit. Všechny tři, ačkoli nebyly žádnými feministkami a ačkoli Davisová rozhodně ženské osudy 17. století nenahlíží očima radikální feministické historiografie, mluví, konají a myslí jako sebevědomé a velmi cílevědomé ženy, lhostejno, zda se pokoušely pokřesťanštit indiány, zda cestovaly po asijských ostrovech či zda obchodovaly po boku svých židovských manželů.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2013 , ArgoOriginální název:
Women on the Margins, 2011
více info...
Přidat komentář
Na to, že jde vlastně o odbornou publikaci, jsou příběhy napsány velmi čtivě. Nejvíce mě bavil příběh Glikl, naopak Marie od Vtělení mě oslovila nejméně. Přesto však každá z nich měla své kouzlo a je velmi zajímavé vidět, jak se ženám v 17. století žilo.
Čekala jsem něco jiného - hlavně by mne zajímaly samotné texty, nebo aspoň jejich ukázky z per vybraných velmi odlišných tří žen-hrdinek, což ovšem zcela chybělo.
Takto je to opravdu literatura naučná: velmi odborné a velmi suché popisování jejich života (románové zpracování životopisu každé z nich by čtivé a zajímavé jistě bylo), kontextu rodinného, historického a literárního.
Polovinu knihy tvoří vysvětlivky, poznámky/odkazy a rejstřík.
Mne kniha mořila, raději nehodnotím.