Ženy u oltáře? Matka Boží a gender v raném křesťanství
Ivan Foletti
Panna. Vdova. Kněžka. V rodící se křesťanské společnosti kolem roku 400 ženy získávají moc. Ale jak dlouho si ji udrží? Kdo jim k novému postavení dopomohl a co bylo příčinou jejich pádu? Autor knihy se ohlíží do minulosti a vykresluje zlomové období emancipace žen a jejich dříve nevídaného zapojení do církevního i společenského života. Příběh, který vypráví, byl z dějin téměř vymazán. Avšak zmínky o něm zůstaly skryty v uměleckých dílech, která dnes přinášejí vzácná svědectví o emancipovaných a sebevědomých ženách, stojících kdysi ve středu dění.... celý text
Přidat komentář
Škoda, že jsem již slyšela autorovu přednášku, která tuto knihu zcela kopírovala. Ale nevadí! I tak skvělá práce, která snad pomůže při hledání skutečné pravdy o roli žen v prvotní církvi.
Ten argument že ženy by se neměly podílet na věcech protože to tak nikdy nebylo by vůbec neměl být relevantní. Autor knihy se ale nesnaží nic než to vyvrátit. Vybírá si k tomu jednotlivé obrazové památky, při jejich výkladu se nebojí spekulace a nakonec stejně nedochází k přesvědčivému závěru; skutečně mohlo jít jen o hereze. Ale proč vůbec hledat inspiraci v církvi 5. století (snad krom Augustina)? A proč odpovídat na zbytečnou námitku, že to tak nikdy nebylo??