Zhuan Falun
Li Hongzhi
Zhuan Falun představuje jednu z cest kultivace osobnosti, vycházející z tradic buddhismu. Autor se snaží přiblížit tuto nauku západnímu čtenáři.
Přidat komentář
Knihu jsem nedočetl. Je v ní spousta pravdy, některé výrazy, jako kultivační ovoce, jsou pro mne méně známe. Asi proto, že jsem nečetl předchozí díl. Jak jsem už říkal, kniha zůstala ležet, neboť mám pocit, že tahle cesta pro mne není. Samozřejmě mi není lhostejný osud všech těch mírumilovných Číňanu co trpí, protože nějaký hloupý, protilidský a zkažený systém(samozřejmě lidi k němu se hlásící), se rozhodl o perzekuci a zničení dalšího “náboženského” směru, či lépe řečeno, životní filosofie. Takže pomyslně vyvěšuju buddhistickou vlajku na znamení, že s potlačováním nesouhlasím!
Kniha Zhuan Falun je hlavní knihou prastaré duchovní praxe Falun Gong, či Falun Dafa. Tuto knihu jsem poprvé dostal do ruky před 12 lety a odpověděla mi na mnoho otázek kterými jsme se v té době zabýval. Od té doby jsem ji četl již mnohokrát a stále mi vyvstávají další otázky, na které opět nacházím odpověď. Kniha podrobně a do hloubky mluví o kultivaci vnitřního charakteru směrem k základním principům této praxe, Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti a jejich aplikací do každodenního života. Celkově se jedná o výklad toho co se okolo nás děje, pozvedání morálního charakteru, mluví do hloubky o základních příčinách nemocí a jejich odstranění, historickém pozadí šíření kultivačních cest v minulosti a mnoha dalších. Li popisuje v knize Zhuan Falun jak se mají praktikující Falun Gongu chovat v běžné lidské společnosti. Běžné, myšleno lidí, kteří se nekultivují. Není to praxe, která by Vás vedla do kláštera, nebo do osamění do hor. Jednoznačně doporučuji si knihu přečíst a to od začátku až do konce a teprve na konci si udělat ucelený závěr.
Kniha Zhuan Falun v devíti kapitolách popisuje kultivační praxi Qigong a stejně jako v knize Falun Gong upozorňuje, že tento systém není součástí buddhismu a nejedná se o náboženství. Za učedníka Falun Dafa není považován ten, kdo každý den praktikuje pět kultivačních cvičení, ale ten, kdo zlepšuje svůj charakter. Samotné cvičení charakter nezlepší a tak zůstává čistě fyzickou aktivitou. Hlavním měřítkem, zda je člověk dobrý nebo špatný je skutečnost , do jaké míry se mu podaří naplnit hlavní kriteria Falun Gongu a tou jsou: být Pravdivý, Soucitný a Snášenlivý. Kniha se dobře čte a má své logické uspořádaní. Přemýšlím, jak tuto knihu hodnotit, protože jedna věc je zpracování obsahu a jeho prezentace a druhá obsah samotný. Nemůžu se vyhnout pocitům, že autor knihy Li Hongzhi v některých pasážích prezentuje více sebe než učení samotné a připomíná, že jen on je jediným dobrým učitelem této kultivační metody a všichni ostatní jsou falešní. Stejně tak sedmá kapitola je sporná. Li zakazuje svým žákům léčit a rozděluje lidi na ty, kteří praktikuji a na ty "obyčejné" lidi. I když předkládá logickou argumentaci proč tomu tak je, tak se s tím neumím ztotožnit. Stejně jako s přikázáním - Nezabiješ - ale maso jíst můžeš. Tento pokrytecký přístup mě překvapuje, ale je možné, že jsem jen přecitlivělá nebo tomu prostě nerozumím. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Myslím, že kniha za přečtení stojí pokud si od ní člověk uchová jistý odstup a všechny informace podrobí nějakému kritickému zkoumání a okamžitě ji nepřijme jako jedinou možnou pravdu. Z tohoto pohledu je to dobrá kniha. A dobře je za tři...tak tedy tři hvězdičky.
Pokud v duchovní knize objevíte věty jako: "pouze já dokážu" nebo "vůbec nikdo to nedokáže rozporovat", začne vám být jasné, že je tu něco špatně. Už u první knihy tohoto hnutí jsem zaznamenal spoustu problémů, ale tady jenom přibývají. Nejen, že z vás jejich cvičení udělá imunní vůči nemocem, ale nebudete také stárnout. Nadpřirozené schopnosti jinak máme zase všichni vrozené, ale jen je neumíme používat a ti co je umí, tak je nepoužívají, protože svět není připravený na to, že by tu každý létal. Pěkná manipulativní báchorka, která je na pomezí Scientologie a AllatRy.