Židovská hvězda
Karen Kirtley , Laureen Nussbaum
Příběh Hanse Calmeyera, který zachránil tisíce rodin, včetně té mé Za německé okupace Nizozemska v letech 1940 až 1945 bylo všem Židům nařízeno, aby se přihlásili k náboženství svých předků. Říšský komisař Arthur Seyss-Inquart najal mladého právníka Hanse Calmeyera, aby rozhodoval o „sporných případech“. Calmeyer si svůj úkol vyložil po svém a podařilo se mu před deportací a jistou smrtí zachránit nejméně 3700 lidí židovského původu. To je dvakrát více, než dokázal slavný Oskar Schindler. Autorka knihy Laureen Nussbaumová – rodným jménem Hannelore Kleinová – vděčí za svůj život právě tomuto statečnému německému úředníkovi. V knize Židovská hvězda vypráví příběh o tom, jak Calmeyer prohlásil její matku za Nežidovku, vyškrtl ji i její rodinu z deportačních seznamů a díky němu všichni válku přežili. Calmayerovy osudy se s příběhem autorčiny rodiny a jejího přítele, pozdějšího manžela Rudiho Nussbauma, proplétaly také v poválečném období a budeme je sledovat až do jejich smrti. V knize se také dočteme o Anně Frankové, k jejíž rodině měla autorčina rodina blízko. Židovská hvězda je mimořádným příběhem lidské odvahy a neústupnosti v nejtemnější hodině dějin člověka.... celý text
Literatura světová Historie
Vydáno: 2021 , BránaOriginální název:
Shedding Our Stars: The Story of Hans Calmeyer and How He Saved Thousands of Families Like Mine, 2019
více info...
Přidat komentář
Kniha mi bohužel vůbec nesedla. Stroze podaná fakta narušovala tok vlastního příběhu. Mnohdy začal autorka popisovat zajímavou událost a z ničeho nic bum-letopočty a změna tématu. Škoda, ale odkládám jako nedočtenou.
Kniha byla zajímavá nebo spíš se objevuje životní osudy německého úředníka Hanse Calmeyera, který se snažil zachraňovat lidé se židovským náboženstvím v Holandsku. I když příběh vypráví autorka, která byla jednou ze zachráněných je tam i osudy známé Anny Frankové.
Příběh, kde hraje Anne Franková hlavní roli. Tedy skoro. Autorčina rodina dnes už celosvětově známou rodinu, která byla nucena žít v úkrytu znala.
R.1992 - Výstavou Anne Frankové, dívky za války zavražděné nacisty, vyprávění začíná. Popsáno je autorkou Laureen
(Hannelore), přeživší událostí druhé světové války, která vypráví nejen o svém životě na začátku okupace, ale i o sourozeneckých vztazích a své kamarádce Anne Frankové. Společné měly kromě národnosti také smysl pro humor a chuť učit se novým věcem. Později se rodina Kleinova stěhuje na místo nedaleko Frankových.
Tady začíná jiný příběh. Hans Calmeyer, v té době mladý právník, se Židy neměl nikdy žádný problém. Teď má s ním problém gestapo.
V době zákazů u něj byla zaměstnaná sekretářka "zakázaného vyznání."
V tom stejném čase , r. 1942, dojde k setkání Hannelore a Hanse, ale za nečekaných událostí. Hans je zaměstnaný jako úředník na říšském komisariátu. Jeho práce spočívala v rozhodování co se lidského původu týče. Měl rozhodnout i o rodině Kleinovych. Jeden podpis jim zachránil život. Ten byl opět ohrožen r.1944, kdy z důvodu stavby místních zekeznic vypukl v Nizozemsku hladomor. Bez jídla a elektřiny byly tisíce lidí. Hladomor celá rodina naštěstí přežila, horší bylo zjištění ztrát na životech známých, sousedů. Včetně celé rodiny Frankových, jen otec Otto se vrátil. I s tím se časem popralili, hlavně, že jsou osvobození. Konec příběhu to ještě není. Po letech přišla ta nejtěžší část- vzpomínání na minulost, náročné časy a věci, které se zdají neuvěřitelné - vše sepsat a vydat. Ale podařilo se a knihu možná právě držíte v rukou.