Židovská meditace: Praktický průvodce
Aryeh Kaplan
Mnoho současných knih o meditaci nevěnuje judaismu velkou pozornost. Ačkoli si většina autorů zřejmě uvědomuje, že v judaismu jsou i mystické prvky, jejich diskuse se obvykle omezují na kabalu a chasidské mistry. Většina knih o meditaci staví do popředí východní praktiky a v některých případech i křesťanskou meditaci, ale židovskou meditaci v podstatě ignorují. Pro ty, kdo chtějí meditaci studovat, se jedná o důležité opomenutí. Judaismus vytvořil jeden z nejdůležitějších systémů meditace a jeho opomenutí nutně znamená, že jakékoli studium meditace bude neúplné. A protože judaismus je východní náboženství, které se přesunulo na Západ, jeho meditativní praxe může být navíc pro západního člověka ta nejvíce relevantní. Bez znalosti židovské meditativní praxe se ztrácí důležité pouto mezi Východem a Západem. „Průvodce židovskou modlitbou a meditací, který je zakotven v tradici a zároveň skutečně rozšiřuje mysl. Pro každého, kdo se chce spojit s duchovní stránkou judaismu, je tato kniha nepostradatelná. – William Novak „V době, kdy Židé znovu objevují svůj hlad po spiritualitě, by se Kaplanova přehledná a důkladně zpracovaná kniha mohla stát jednou z nejdůležitějších židovských knih naší doby.“ – Harold S. Kushner... celý text
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus Náboženství
Vydáno: 2022 , Lukáš a syn (Barrister & Principal)Originální název:
Jewish Meditation: A Practical Guide, 1985
více info...
Přidat komentář
Štítky knihy
Židé meditace judaismus židovství
Autorovy další knížky
1998 | Sefer Jecira |
1998 | Meditace a kabala |
2008 | Bahir |
2022 | Židovská meditace: Praktický průvodce |
2018 | Meditace a Bible |
Navzdory fyzické velikosti je kniha příliš krátká. Nechápu, proč má tak divný formát. Patří mezi nejvyšší v knihovně, ale má málo stran. A působí nedokončeně. Další autor co umřel předčasně. :(
Díky množství témat je to poměrně povrchní. Autor zmiňuje snad všechny základní praxe, připojuje spoustu postřehů a zasazuje do kontextu judaismu nebo kabaly. To se týká hlavně Božího jména - tetragramu.
Kladem je upozornění na různá úskalí a střízlivý pohled na meditační praxi. Díky zpracování je to nabité informacemi a přitom čtivé a srozumitelné. Autor ví o čem píše a tak to umí dobře vysvětlit. Výborná kniha.
Ale informace nejsou moc příznivé. Autor vysvětluje, že evropské osvícenství mělo i svou stinnou stránku, o které se nemluví. V judaismu byla zhruba na 100 let přerušena mystická tradice a praxe meditace.
Z kabaly, mystického učení judaismu, se stala intelektuální a později akademická záležitost. Díky sekularizaci a odklonu Židů od náboženství se ztratily znalosti, jak přesně překládat původní termíny pro různé druhy meditace.
Dnes je u meditace oblíbené sekulární pojetí. Třeba mindfulness pocházející z buddhismu. Ten je podle mě oblíbený z prostého důvodu: není tam Bůh. Tady ze začátku také ne, ale od poloviny už hodně.
Už z názvu plyne pevně daná skupina čtenářů. Pro východní praktikující to moc není. Nedozví se nic nového a neocení provázanost meditace a židovské tradice. Také zde se objevuje důležitost bdělosti.
Bdělé vědomí přítomnosti ve východních naukách a přítomnost Boží v judaismu vedou k velmi podobným ne-li stejným výsledkům. Jen samotná praxe se liší. Buď pracujete přímo s myslí a nebo si často připomínáte Boha.
Takže se zde popisuje stejné pojetí bdělosti, jak o tom mluví buddhistický mnich Thich Nhat Hanh. Bděle umýváte nádobí a jste u toho plně přítomní. :-) Nelze se tak divit, že vzniklo hnutí JewBu. Židovská dharma vyšla v roce 2010 a letos Buddhismus v židovských náboženských textech 18.–21. století.
Rozhodně doporučuju zájemcům o židovství. Pak křesťanům a všem, kdo věří v Boha a ve východní praxe nemají důvěru. A tady navíc najdete i něco o sexu. No neberte to. :-) Judaismus holt plně respektuje naše člověčenství. 90%