Žila jsem nadějí
Ervína Brokešová
Válečný deník, který si vedla česká houslová virtuoska, manželka spisovatele K. J. Beneše od doby jeho zatčení gestapem v roce 1941 do doby jeho návratu z nacistických věznic v roce 1945. Deník - který podle úvodu K. J. Beneše "při vší prostotě a nehledanosti podání ... podává věrný obraz v malém všeho toho, čím ve velkém žil, trpěl, věřil a vytrval celý náš národ ... " vyšel poprvé v roce 1947 pod názvem Ty a já a byl poctěn Cenou České akademie věd a umění.... celý text
Literatura faktu Literatura česká
Vydáno: 1972 , Středočeské nakladatelství a knihkupectvíOriginální název:
1. vyd. vyšlo pod názvem: Ty a já
více info...
Přidat komentář
Drsné čtení.
Velmi by mne zajímalo (už jen z důvodu stostránkového rozdílu) první vydání Ty a já, které vyšlo v roce 1947.
Každý, kdo dnes na něco nadává, by si měl přečíst tuto knihu a následně si dát pár facek. Faktem zůstává, že drtivá většina z nás by v situaci ve které se ocitla tato jemná a podle všech předpokladů zhýčkaná panička z horních pater První republiky nepřežila ani týden, natož 4 roky! 1460 dní nepřetržité chůze nad propastí, s bestií za zády, s bestií, jež měla k dispozici veškerou palebnou sílu zla, vydána na pospas lidské havěti s neomezeným polem působnosti, využila s neuvěřitelnou vynalézavostí všech možností, které se jí, osamocené ženě po "velezrádci" K. J. Benešovi nabízely v boji proti Gestapu.
Dojde na flirtování s katany, umně předstírané slzičky, čtení budoucnosti z ruky stupidním a pověrčivým gestapákům, podplácení, jemnou psychologii za účelem zmatení komisařů, útěky jako z thrilleru nebo chytání slepic v Pečkárně...a nakonec, světe div se, i na happyend. Ovšem happyend hořký jako pelyněk, tak nějak na hromadě mrtvol, chtělo by se říci... Vpravdě neuvěřitelný osud a charakter, tahle paní Brokešová.
Čtivé vzpomínky statečné odbojářky.