Zinková cesta
Eduard Fiker
Jeden ze seriálu detektivních románů z pražské periférie doby předválečné, spojených společným, sympaticky lidským detektivem, revírníkem Čadkem, známým z úspěšného filmu „13 revír“ (J.Marvan, D.Medřická). Jeho dějovým jádrem je příběh o zločinci,který si chce po návratu z vězení vyřídit účty s těmi, o nichž se domnívá, že mu pomohli do vězení, přičemž hlavní postavou je zde mladá lehká dívka, jeho někdejší milá, která pod dotekem domněle skutečné lásky k jinému mužimarně a nakonec tragicky hledá cestu do spořádaného života.... celý text
Přidat komentář
Knížka se mi moc líbila. Výborně se čte díky autorovu smyslu pro humor. Mám ráda i film.
Čerstvě dočteno. Ano, četl jsem to jako detektivku, ale nyní po dočtení mi to celé připadlo spíše jako kvalitní sonda do sociálního prostředí pražské periferie. Oproti Paní ze Šedivého domu jsme kvalitativně daleko výše, je vidět, že autorovi domácí píseček svědčil o mnoho lépe.
Shodou okolností běžel v televizi právě 13.revír, a tak jsem si kraťoučký úryvek mého oblíbeného, mnohokrát zhlédnutého filmu náhodou pustil.
Film je obsazen špičkovými herci, a vůbec to byla snad první česká skutečná filmová detektivka podle současných parametrů. Jen mi tentokrát Fróny v podání brilantní Dany Medřické připadla téměř o 10 let starší oproti knižnímu originálu, a i postava lékaře byla pojata poněkud jinak. Zhlédl jsem snad jen několikaminutový úryvek, ale obě tyto skutečnosti mne velice rušily.
Stručně obojí je výborné, kniha i film, ale rozhodně doporučuji příliš neporovnávat, a raději si mezi obojím nechat delší čas pauzu tak, aby se dojmy navzájem netloukly.
-- -- --
2020 11 21
Určitě se budu snažit zhlédnout znova celý film, a následně si knihu přečíst ještě jednou tak, abych měl možnost opačného porovnání.
Příběh poskytuje řadu pohledů a dá se hodnotit z mnoha stránek. Hodnocení se pravidelně pohybuje zhruba od tří do pěti hvězd. Podle mne jde o nejlepší předválečnou českou detektivku, která je čtenářské obci široce známa, k čemuž částečně přispělo i její filmové zpracování.
Velmi čtivý a propletený kriminální příběh o tvrdohlavém detektivovi Čadkovi, který trpělivě, až skoro úporně rozmotává zločin vraždy. První dvě třetiny knihy příběh stále více zamotávají, vášnivá Fróny vodí Čadka za nos a pražská galerka se také nepřetrhne. V závěrečné části Čadek přebírá iniciativu a kniha rázem nabírá závratné tempo, které nedovolí knížku ani na chvilku odložit. Závěrečné odhalení zločinu je strhující. Film "13. revír" je hodně věrný literární předloze.
Skvělý příběh, který nás provede periférií, kde ve středu dění je hospoda neblahé pověsti matky "Klouzandy".
Bylo mi Fróny moc líto, její život byl tak ubohý, jak jen mohl být. Horší to snad již ani nešlo.
Děj a celkový dojem příběhu hodnotím pěti *, tak i dobře promyšlený název Zinková cesta.
Napínavé a pěkně zamotané. Dva zajímaví protihráči, detektiv Čadek a lehká děva Fróny, vás provedou celým příběhem a nakouknete i mezi pražskou galerku.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1960 | Série C-L |
1969 | Paklíč |
1973 | Kilometr devatenáct |
2009 | Zlatá čtyřka |
1968 | Paní z Šedivého domu |
Zinková cesta vede v triptychu Tři detektivní příběhy od Paní ze šedivého domu k Sérii C-L, kterou už znovu čist nebudu, věřím, že patří na vrchol - ačkoliv podtitul »detektivní fantazie« se spíš hodí pro Zinkovou cestu. Galérka, přídech slangu, lehce sarkasmu, ale případ venkoncem absurdní, možná že film 13. revír, kde Marvan je Čadek, ne Vacátko, to spravil. 19/24