Život mimo kategorie
Jan Novák , John Bok
John Bok je napůl Angličan, který si ušil jeden vatovaný kabát na demonstrace, byl dvakrát odvezen na psychiatrii a třikrát se pokusil o sebevraždu. Má tři nemanželské syny, dvě dcery, prožil vášnivou lásku se ženou, která ho při křtu držela na rukou, a za totality byl neustále jednou nohou v kriminále. Během sametové revoluce dělal Václavu Havlovi neplaceného ochránce a po ní vydělal největší peníze na záchodcích nočního klubu Radost. V knižním rozhovoru se spisovatelem Janem Novákem vypráví bez zábran i servítků o svém životě "socialistického beatnika", který proběhl mimo veškeré kategorie českého chování. Jan Novák (1953) je přední český spisovatel, překladatel a dokumentarista. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA, žil v Chicagu, nyní je doma opět v Čechách. Jeho román Zatím dobrý (2004, Paseka, Argo 2011) byl v rámci ceny Magnesia Litera vyhlášen Knihou roku 2005. John Bok (1945) se narodil do česko-britské rodiny (jeho otec byl válečným letcem, matka Angličanka). Podepsal Chartu 77, byl perzekuován policií, po roce 1989 pracoval v Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie a ve FBIS. Je zakladatelem Spolku Šalamoun, který se angažuje v kontroverzních soudních kauzách, a několikrát byl nominován na funkci veřejného ochránce práv.... celý text
Přidat komentář
John Bok. Cholerik, excentrik, bouřlivák, ale také člověk s obrovským smyslem pro spravedlnost. Za každou cenu. Zažil jsem ho na nějaké debatě o rasismu, Jeho a Standu Pence. Nechápal jsem, ale vlastně s ním souhlasil. Tato kniha mi na mnohé otázky odpovídá. A mnohé otázky zase vyvolává. Kdy a za jakou cenu je možný nebo nutný kompromis? Jsou věci černobílé, šedivé, barevné nebo samotná relativizace je cesta do pekel? Kolik unese ikona předchozích let (Havel, Jirous) pod tlakem nové doby? Možná, že k takovým knihám a takovým osudům by měl být vydán ještě druhý díl s různými pohledy, s dobovými dokumenty, aby byl obraz plastičtější. Ale nejsou to knihy, je to samotný život a až před každým z nás bude náš Rubikon, náš Rhodos, náš Kresčak, budeme se rozhodovat my a ne knihy. Ty nám mohou jen naznačit důsledky.
Čte se to jako román. Bok je úkaz (jak už naznaceno v názvu). Kolik toho stačil je fakt těžko uvěřit. Protože mám pocit, ze trpí syndromem jedinyho spravedlivyho, tak by bylo zajimavy si neco poslechnout od ostatnich akteru. Ale jinak moc fajn, i jako kronika toho vseho tady kolem nas.
John se stím nepárá. Odkopal peřinu a vyřval ze sebe i to, co člověk si člověk nechá pro sebe...Výborné!
Velmi čtivě napsná kniha ,která osloví dříve narozené , kteří museli žít v komunistické diktatuře. Klobouk dolů před panem Bokem, který se k tomu postavil čelem. Já to nedokázal, protože to nebyla vůbec lehká záležitost.
John Bok je v mnohém sympatický rebel a férový chlap. Z druhé strany je živel, co se občas chová jako slušný blb. V příběhu s jeho první osudovou ženou jsem v sobě potkala soucit a pochopení...
Často však všechno klouže do bulváru a nějakou zásadní výpovědní hodnotu to jako celek nemá. Jan Novák ho neudržel v rozumných mezích, asi to nejde :o)
Název knihy vystihuje vše.
3/3