Život na pavoučím vlákně
Anna Strnadová
Historický román o rozhodujících životních bodech několika osudem propojených rodin od nástupu nacismu až do hluboké normalizace v Československu. Evička Tomschitschová, dcera Židovky a českého Němce, po "dobrovolném" odchodu maminky strávila dětství v klášteře a dětském domově. Sára Lebensternová přežila koncentrák i pochod smrti a stále čeká na návrat své ztracené dcery, a rodina Franze Schwarze alias Františka Švarce se snaží bez skrupulí vytěžit z každého režimu výhody a moc. Dva totalitní režimy se tu projevují ve vší své podlosti, protože v člověku probouzejí a podněcují jeho horší já.... celý text
Přidat komentář
cením snahu pojednat závažná témata, ale je to takové nepoučené, amatérské psaní pro ženy bez inovace, bez hlubší historické znalosti, jen instantní emoce těžené ze stokrát variovaného a značně vyčerpaného světa totálního zla a absolutního dobra, bez psychologického prokreslení postav a motivace, od začátku jsou karty pevně rozdány a je jasné, kdo bude až do konce prohrávat, ponižován a šikanován vršením předvídatelných nespravedlností osudu a dějin
jako instantní polívka - po zalití horkou vodou to může mít jinou barvu, ale v základu je to jen nasycený roztok cukru a soli (láska, nenávist, ponížení, utrpení, soucit)
Neuvěřitelně syrová kniha popisující strasti dvacátého století očima několika postav. Konec byl velmi depresivní, nedokážu si představit žít v době, kdy záleží jenom ta tom, zda se někomu líbíte/ hodíte.
Další autorčina kniha, která opět nezklamala, i když děj byl hodně smutný a bohužel ani závěr nevyznívá nijak optimisticky. Všichni hlavní hrdinové se mi dostali pod kůži a moc by mě zajímalo, jaké byly jejich další osudy. Myslím, že by kniha klidně mohla mít pokračování. Jediným nedostatkem bylo se ze začátku zorientovat, kdo je kdo a možná by se hodilo alespoň občasné uvedení datace u kapitol pro lepší orientaci v čase. Možná byla i trochu zbytečná linie rodiny Schlesingerovy. Zpočátku mě připadali trochu zbyteční i Schwarzovi, ale ti v závěru knihy opět ukázali, že nedokážou nic jiného než ničit osudy druhých. Moc vydařená kniha.
Kniha se mi velmi líbila. Měla jsem radost, že postava Eva, která dostala od osudu opravdu naloženo, byla obdařena takovou povahou, že si dokázala ze všech situací odnést to lepší, nebyla zahořklá, ublížená. Moc jsem jí fandila. Osud další postavy Sáry byl velmi dojemný. Vzpomněla jsem si na tetu z knihy Hana od paní Mornštajnové, to bylo tenkrát poprvé, co jsem zjistila, že lidé, kteří přežili koncentrák a vrátili se zpátky, zas tak moc nevyhráli, že ten návrat mezi zbytek společnosti pro ně musí být strašně těžký. Zajímavé v knize bylo i to, jak se napříč generacemi může přenášet gen "být svině".
Jemné a lehoučké jako dech.
Kolébka drobných kapiček, které na ní ulpěly díky ranní mlze.
Nevyžádaná ozdoba ve vlasech, když se při sbírání hub nedíváme pořádně kolem sebe.
Past, která dokáže snadno ukončit nejeden hmyzí život.
Pavoučí vlakno....křehké, pevné, překrásné i smrtící.
Život na pavoučím vlákně je knihou, která se vám propíše do srdce.
Těžké, bolestné, tíživé, smutné a dojemné čtení.
Postavy, se kterými budete prožívat každou sekundu jejich života.
Skvěle napsané a přečtené raz dva.
Příběh, do kterého se určitě zase vrátím.
Doporučuji!
"Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci - naději, spánek a smích." Hlavním hrdinům knihy se však nedostává ani jednoho. Velmi těžké téma vyloučení Židů z běžného života, období druhé světové války, transportu Židů z Terezína do Osvětimi; návratu Židů, s nimiž nikdo nepočítal, odsunu sudetských Němců a vzestupu komunistické moci a jejich pohlavárů. Velmi ponuré, ale pravdivé.
Skvělá kniha,čte se doslova jedním dechem.
Líbil se mi i autorčin styl psaní,určitě se poohlédnu po jejích dalších knihách.
Příběhy silné, ale často se mi příběhy míchaly jeden do druhého, nevěděla jsem, o kom zrovna čtu. Není to jeden příběh po druhém, ale pořád se vracíte k jiným postavám. Bylo to pro mě chvílemi asi trochu matoucí.
Tohle bylo opravdu moc dobré! Silné příběhy lidí v období světové války a po ní. Doporučuji.
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) nacismus Československo rodinné vztahy normalizace (1969-1989) dětské domovy emigrace totalitní režimy historické rományAutorovy další knížky
2019 | Maxl žhář |
2023 | Volyňská rapsodie |
2021 | … stačilo jen říct Jáchymov |
2019 | Nebeské komando |
2020 | Prodloužená sonáta života Boženy Němcové |
Letmé pohledy do určitých okamžiků života jednotlivých hrdinů se pomalu poskládají, aby vytvořily mozaikový obraz doby. A i když prý naděje umírá poslední, tady jí v závěru, alespoň pro některé zúčastněné, zrovna moc nezůstává. Určitě doporučím dál.