Život v Napoleonově armádě
Elzéar Blaze
Podtitul: "Vzpomínky kapitána Blazeho, důstojníka 108. řadového pluku. Kritické vydání." Po Pamětech Marcellina de Marbota, Napoleonově kavaleristovi kapitána Parquina a Napoleonově granátníkovi kapitána Coigneta dostává český čtenář do rukou čtvrté memoáry z časů napoleonských válek, které v nakladatelství Elka Press spatřily světlo světa. Nenapsal je ani šaramantní kavalerista, ani elitní gardista, ale prostý nižší důstojník pěchoty, který viděl válku nikoliv z nadhledu sedla či hýčkané pozice císařské gardy, ale doslova ze země, již prošlapal blátem, mrazem i prachem křížem krážem Evropou od Ruska po Španělsko. Popisuje život v napoleonské armádě, jak se jevil mládenci, který nosil na začátku epolety z vojenské školy čerstvě vyřazeného podporučíka a nedotáhl to dál než na kapitána řadové pěchoty. Elzéar Blaze měl jistě nač vzpomínat, vždyť křest ohněm zažil koncem zimy roku 1807 v bývalém Polsku, v boji s Rusy, a do roku 1814 prošel spoustou bitev i šarvátek. V tematických kapitolách se vzpomínkami, postřehy i anekdotickými historkami vrací do prostředí Napoleonovy Velké armády, počínaje poměry ve vojenské škole přes bitvy, pochody, útrapy, až po život v kasárnách, na taženích, v táborech, při přehlídkách, v míru i ve válce. Popsal poměry v Německu, Polsku i za Pyrenejemi, pozornost zaměřil nejen na vojáky, ale i markytánky, obsáhlou pasáž věnoval duelománii napoleonských důstojníků a nevyhnul se ani tristním tématům, jako je vojenská poprava. Tyto zvláštní memoáry, které kapitán Blaze nazval Vojenský život za císařství aneb zvyklosti v posádkách, v leženích atd., ojedinělé spoustou postřehů kořeněných humorem a zlomyslností, patří ke zlatému fondu napoleonské literatury a dodnes vycházejí v mnoha jazycích. Čtěte, nejlépe někde ve stínu stromu se sklenou vína či slzou pálenky v ruce tak, jak čítával dobré knihy v chvílích oddechu a blízko soudků markytánek za válečných tažení i kapitán Blaze… Z francouzského originálu, vydaného nakladatelstvím Moderne Collection Historique et Avecdotique v Paříži v roce 1905 přeložil, úvodem a poznámkami doplnil Jiří Kovařík. Ilustrace Auguste Raffet, Nicolase-Toussaint Charlet, Leopold Beyer. Ilustrace na přední straně potahu Carle Vernet, na zadní straně potahu Adrien Moreau.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2015 , Elka PressOriginální název:
Souvenirs d´un Officier de la Grande Armée. La Vie militaire sous le Premier Empire par le capitaine E. Blaze, 1905
více info...
Přidat komentář
Zaújmavôstka taká pre nadšencov do napoleonskej éry.Autor je zjavný bonviván a rozhodne nie nejaký pronapoleonovský fanatik .No a poznámky pod čiarou niekedy naozaj aj dlhšie a občas aj zaújmavejšie než text :)
Pravda niektoré príhody boli úplne jak z černých baronov a iné zas dosť zničili moje ilúzie ,ale celkovo mi dali oveľa reálnejší pohľad na danú dobu..
Zaujalo ma -brutalita s akou angličania a španieli pristupovali k francúzkym zajatcom v zajateckých táboroch neraz až vyhladzovacím štýlom (predsa len som si myslel ,že vtedy to predsa už bola pomerne civilizovaná a neideologická vojna )a necnosti mnohých ,,hrdinov " v generálskych a maršálskych hodnostiach čo kradli a tunelovali ostošesť ako nejaké privatizérske krysy z rokov devatdesiatych ...No a samozrejme aj tie jeho večné srandičky a trebárs aj metody výcviku za dôstojníka a ako si kadeti tajne pašovali zakázané lepšie jedlo v pantrotaškách na náboje :) a ako vyrývali svoje meno na pamiatku -asi ako dnešní študenti fakt .
Je to takové povídání, někdy zajímavé, jindy už méně. Poznámky Jiřího Kovaříka na některých stranách, jsou delší než samotný text autora. Spousta moc pěkných obrázků.
pre mňa jedny skvelo, vynikajúco napísané memoáre, ktoré napočudovanie ani neopisuju napoleonske vojny, ale ten pravý vojenský život, život plný dobrodružstiev, v tej dobe ešte vojenskej cti a hlavne mnoho strádania, najmä počas pyrenejskeho a ruského ťaženia, kde si siahli na uplné dno síl a stále to bolo málo