Život za nacistické okupace: Zápas o přežití za druhé světové války
Paul Roland
Když nacisté vtrhli do cizí země, neměli v úmyslu nastolit spravedlivou vládu. Ba naopak. Rozkrádali historické poklady, průmysl i přírodní zdroje poražených národů s cílem prosadit německou nadvládu a nastolit v Evropě Hitlerův nový řád. Historik Paul Roland v knize Život za nacistické okupace vypráví o každodenním životě pod německou nadvládou – ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Polsku, Itálii, Československu, Rakousku, Dánsku, Norsku, Guernsey a na ostrovech v Lamanšském průlivu –, kterou Němci vykonávali pomocí úplatků i brutality, znásilňování a mučení, navádění a zastrašování. Dozvíme se zde o kverulantech i o kolaborantech, kteří se spolčili se svými vězniteli, o „nepřátelích říše“ včetně židovských občanů, kteří byli zatýkáni a vyhlazováni, ale uslyšíme i příběhy neuvěřitelné odvahy lidí, kteří se německému führerovi postavili. Tato strhující kniha, kterou provázejí mnohdy mrazivé fotografie zotročených lidí a okupovaných míst, nás přivádí do reality nacistické nadvlády – režimu, který by v případě vítězství Německa ve válce zachvátil celou Evropu.... celý text
Literatura naučná Historie Sociologie, společnost
Vydáno: 2021 , Universum (ČR)Originální název:
Life Under Nazi Occupation: The Struggle to Survive During World War II, 2019
více info...
Přidat komentář
Nacismus a Druhá světová je téma na miliony stran papíru. Kniha na dvou stech stránkách přehledně a zhusta velmi stručně shrnuje osudy lidí na územích, okupovaných Němci a doplňuje je o specifický pohled na každý jednotlivý národ jak z pohledu vlastního utrpení jeho obyvatel, tak i z pohledu jejich vlastního přístupu k židům. A většinou to bohužel není hezká vizitka. Popis maďarské participace na jejich vyhlazování, polské ignorace, či dokonce veselí při vyvražďování židů ve Varšavském ghetu, ukrajinské ochoty potlačovat židovské vzpoury, ale i nezájem lidí v ostatních okupovaných zemích, je skvrnou na pověsti těchto zemí, které se dodnes často ani příliš nesnaží zbavit.
Zajímavou třešničkou je třeba popis boje o francouzské víno, symbolické odpory mladých lidí v různých zemích, anebo informace, jak která země byla ochotná ke spolupráci s nacistickým režimem.
Četla jsem mnoho knih o válečném období, ale málo těch, které pojednávají o období před válkou. Hodně zajímavé čtení o tom jak to všechno začalo a jak se vlastně vůbec Němci na začátku a při vpádů do jednotlivých zemí chovali.
Kniha nabízí čtivou formou náhled do nejtemnější doby v historii lidstva. Tentokráte ale čteme o životech obyčejných lidí a ne o válce jako takové. Velice zajímavá kniha.
Velice zajímavá kniha, jejíž název mluví za vše. Krátce popisuje situaci v jednotlivých státech během okupace nacisty. Nabízí pohled na to, jaké v nich byly restrikce i odboj. Nabízí ovšem i speciality jako sbližování se nacistů s civilními ženami. Hezky rozdělené kapitoly, mnoho informací, i řada fotografií
Zajímavě pojatá, ale čtivá forma, která může zájmce motivovat k hloubějšímu studiu této problematické části novodobých dějin. A nejen serionímu studiu, ale i zájmu o románovou či filmovou tvorbu o tomto období.
Kladem je i jistá stručnost, která čtenáři nedovolí upadnout do případného nudného výčtu historických dat a reálií. Protože téma II.SVV je na tuny a tuny papíru