Životopisy slávnych filozofov
Díogenés Laertios
Dielo Diogena Laertského patrí medzi najvýznamnejšie pramene, z ktorých sa môžeme najkomplexnejšie dozvedieť o živote a diele 82 antických filozofov. Jeho práca pozostáva z 10 kníh, pričom každý životopis tvorí samostatnú kapitolu. Prináša čitateľovi populárne portréty najvýznamnejších starogréckych filozofov. Na rozdiel od striktne vedeckých monografií čitateľa očarí svojou ľahkosťou, veľkým dôrazom aj na osobný život filozofov a umožní spoznať nielen filozofické názory starogréckych mysliteľov, ale osvetlí nám aj kontext doby, grécke reálie vtedajších čias, politický a spoločenský vývoj krajiny.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2008 , Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (VSSS)Originální název:
Βίοι καὶ γνῶμαι τῶν ἐν φιλοσοφίᾳ εὐδοκιμησάντων
více info...
Přidat komentář
Důležitý zdroj poznání klasické a helénistické antické filosofie, nebo spíše její recepce v pozdní antice. Laertiovy životy (anekdoty o filosofech) přeložil do češtiny klasický filolog Antonín Kolář.
Štítky knihy
filozofie životopisy, biografie starověk filozofové 3. století starověké Řecko předsokratici, předsókratovciAutorovy další knížky
1964 | Životy, názory a výroky proslulých filosofů |
1972 | O cizích osudech |
1952 | Život a učení filosofa Epikura |
2016 | Životopisy slávnych filozofov VI-X |
1954 | Životopisy slávnych filozofov I |
Zastavím se nejdříve u formální stránky knihy - takto by měl vypadat kritický studijní překlad antického díla. Během četby mi byly vítaným pomocníkem kvalitně zpracované doprovodné poznámky (ať už jazykovědné nebo literárněhistorické) a podobně užitečný byl i překladatelův úvod.
Co se samotného obsahu týče, před čtenářem defilují doslova zástupy filosofů helénského světa všemožných škol a zaměření. Díogenés Laertios odvedl při sestavování jednotlivých životopisů vskutku dobrou práci, i když se samozřejmě vzhledem k obsáhlosti látky nevyvaroval chyb.
Tato kniha dle mého názoru příliš neposlouží těm, kteří se chtějí zhruba obeznámit s antickou filosofií (už proto, že neobsahuje filosofy římské a pozdně-antické), nýbrž osobám, které, majíce v oboru jisté znalosti, chtějí se obeznámit i s méně známými mysliteli předkřesťanské doby.
V hodnocení však musím zohlednit neuvěřitelnou suchopárnost některých pasáží, které jsem pročetl jen s nejvyšším vypětím vůle (mnohastránkové seznamy děl jsem od jisté doby jen přeskakoval).
Naopak vítaným zpestřením byly vskutku vtipné anekdoty v životopisu Díogéna ze Sinópé - např. Když kdosi vrazil do něho trámem a potom řekl: "Dej pozor!", uhodil ho Díogénes holí a řekl: "Dej pozor!"