Zlatý faraón
Karl Bruckner
Úspěšná kniha rakouského spisovatele vypráví na základě historických skutečností, spojených občas nití fantazie, nejprve o vyloupení hrobky faraóna Tutanchamóna a pak o jejím objevení anglickým archeologem Howardem Carterem ve 20. letech 20. století. Mezi tato vyprávění vkládá nástin nejdůležitějších objevů, které mu předcházely. Kniha zaujme nevšedností líčených dějů i skutečností a místy přímo detektivním spádem.... celý text
Historie Pro děti a mládež
Vydáno: 1962 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihyOriginální název:
Der goldene Pharao, 1957
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem objevila v knihovně prarodičů a hned jsem věděla, že si jí musím přečíst. Moc se mi líbí ten příběh vykradačů a určitě se mi moc líbí popis objevení hrobky. Určitě doporučuji každému, kdo se aspoň trochu zajímá o Egypt.
* „Těmahle rukama, těmito nástroji jsi vytvořil bohy.“
* „Ó matko Nút! Rozprostři svá křídla nade mnou jako nebe poseté nehynoucími hvězdami!“ (nápis na Tut-anch-amunově rakvi)
Knížka mého (pozdního) dětství. Narazila jsem na ni v babiččině knihovně kdysi o prázdninách, když jsem si zrovna opakovala roční učivo o starověku, a nadchla mě jako poklad.
Oddíly jsou celkem tři: „Příběh starý 3 300 let“, „Kouzelná země na Nilu“ a „Howard Carter hledá faraonův hrob“.
Líbila se mi kresba atmosféry, myšlenek a pocitů: skoro jsem měla dojem, že autor líčí ne smyšlený příběh, ale moje vlastní vzpomínky, prožité na všech úrovních vnímání včetně smyslové. Nejvíc jsem ocenila, že K. Bruckner zmiňuje jména arabských pomocníků Howarda Cartera (Ahmed Gurgar, Gad Hasan, Rais Husén, Abdelad Ahmed a Hasan Avad).
Zapomenutý faraon a Zlatý faraon, jsou dvě tutanchamonovky mého dětství. Doporučuji přečíst obě.
.....tohle byla moje první kniha o Egyptě! Tutanchamon se zařadil vedle Leonarda a Jamese Cooka na čelo mých oblíbených historických postav. Omyly z této knihy jsem v hlavě dávno opravil ....
ale knihu občas vytáhnu a prohlížím tu nádheru.......
Velmi krasne napsana knizka o nalezu hrobky Tutanchamona,s barevnymi obrazky a fotkami...doporucuji.
Souhlasím, byla to má první "dospělá" kniha a jména Menafté, Sejtacht...mi už z hlavy nikdo nevymaže.
Zlatý faraon je jednou z mých nejoblíbenějších knih, a i když nyní vím, že první se část neopírá o fakta, navždy pro mě bude kameník Menafté žít .
Tuto knihu četl můj dědeček, doporučil mi ji a mně se taky moc líbila. Krásně seznamuje s objevením Tutanchamonovy hrobky, je poučná i zábavná i napínavá.