Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516919/bmid_zlocin-na-zlenicich-hrade-l-p-1318-GYI-516919.jpg 4 199 199

Kerberos
27.10.2020 5 z 5

Historická detektivka,která mi připoměla jeden příběh pana Vondrušky,ale byla napsána mnohem dříve.Dokonce jsem zjistila,že byla natočena,takže se na ni podívám.Určitě doporučuji těm,kteří podobné knihy čtou.

Disease
08.10.2020 4 z 5

Výborná historická detektivka, která se dobře čte i po letech.

Monika1717
19.08.2020 4 z 5

Pěkná historická detektivka, zajímavá zápletka i rozuzlení. Historické postavy i místa. Jedna hvězdička dolů za kocoura.

TomHr
07.07.2020 5 z 5

Historik - hnidopich patrně v knize najde některé nesrovnalosti, které mu mohou vadit. Naopak člověk dějepisem nepolíbený se záhy ztratí v množství historických postav, kterými autor svůj román zalidnil. Takže bych knihu doporučil člověku, kterého baví české středověké dějiny. Pokud máte aspoň trošku povědomí o tom, kdo byl třeba Vilém Zajíc z Valdeka, knihu si užijete, a také historické pozadí, které autor dle mého laického názoru zručně nahodil. K navození atmosféry přispívá i zasazení do reálných míst, do barvitě popsaných středověkých měst a hradů. Co na tom, že většina z nich je dnes v krajině sotva patrná...
Příběh začíná zajímavě a svižně. Pak se tempo mírně rozplizne, ale autor vždy v pravou chvíli přijde s dějovým zvratem nebo nějakou novinkou a udrží tak pozornost posluchačovu. Zápletka je solidní a rozuzlení nápadité, i když postrádám vysvětlení několika drobností.
Zločin na Zlenicích hradě je v podstatě stará dobrá detektivka klasického střihu zasazená do atraktivního středověkého prostředí.

bazyk21
03.03.2020 5 z 5

Po 30-ti letech jsem zavzpomínal na dětství a opět trefa do černého, skvělý odpočinkový detektivní příběh

renefer
27.12.2019 5 z 5

Historická krimi ode mne nemůže dostat jinak než za pět hvězdiček. Miluju Protivu z Protivce a kdyby měl Petr Ptáček další díly, určitě bych po nich sáhla.

Pavelpi
16.11.2019 5 z 5

Viděl jsem sice film v televizi,ale kniha je o hodně moc lepší.Připomíná mi to mého oblíbeného Vondrušku a já jsem se do čtení zabral tak,že mi to trvalo skoro celou noc a stálo to za to.Takže plný počet bodů.

Malarkey
02.10.2019 4 z 5

Ta podobnost s prvním dílem příběhů Oldřicha z Chlumu od pana Vondrušky je více než zřejmá. Nicméně mi to vůbec nevadilo. Naopak jsem ocenil jednoduchou zápletku a ještě jednodušší vyšetřování. To ale bylo to jediné jednoduché, co na knize je. K rozuzlení Petr Ptáček přijde hloubavým přemýšlením a chvíli to trvá. Cestování po Posázaví je ale skvěle popsáno a parádně se čte. Okamžitě jsem měl chuť na některý z hradů kolem Zlenice vyrazit. Ne-li navštívit rovnou onen hrad Zlenický. Posázaví pan autor popsal opravdu věrohodně a myslím si, že se v něm inspirovali i autoři české počítačové hry Kingdome Come. Na tehdejší dobu zřejmě opravdu jedinečná záležitost, ale i na dnešní poměry pořád hodně slušná historická detektivka.

Vidlička
31.07.2019 2 z 5

TROCHU SPOILER
Teda, pane Oldřichu z Týnce, vím, že žijete ve středověku, ale připoutat kocúrika v mučírně k popravčímu špalku a ještě ho zabordelit popelem, za to jdou holt hvězdičky dolů... :-D

sarka45
06.04.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Pavla Soukupa. Úvod této historické detektivky mě poněkud vyděsil, protože se všechny hlavní postavy sešly na jednání u pana Oldřicha ze Zlenic a já jsem se v nich naprosto nestihla orientovat. Navíc bylo v úvodu předestřeno i historické pozadí tohoto jednání, které mi hlavu ještě více zamotalo. Naštěstí mnoho dalších postav už nepřibylo, takže jsem se posléze zorientovala a další děj už sledovala bez nesnází. Jazyk byl poněkud archaický, ale v podání pana Soukupa zněl mile a srozumitelně. Zápletka byla zajímavá, pro mě těžko rozluštitelná, takže i napínavá, zajímavý pohled na život ve 14. století. Pan Soukup má úžasný hlas a jeho interpretace byla skvělá.

Isew
16.09.2018 5 z 5

Tohle je naprosto dokonalá detektivka. Nevím, čím to je, ale po mnoha Vondruškových knihách (které mi dost splývají), mnoha jiných detektivkách, si i po mnoha letech vybavím s překvapující podrobností děj této knihy. Prostředí ke vykresleno tak, že jsem skoro cítila ten chlad starého hradu. Já mám tenhle příběh zkrátka hodně ráda.

Alíša236
04.07.2018 4 z 5

Nenáročná, odpočinková detektivka. Jen mě rozčilovalo časté opakování již známých skutečností.

85098211
12.03.2018 5 z 5

Výborná historická detektivka, mně se líbila moc ;-).
Kromě toho znám i rozhlasovou hru, ta je podle mého názoru stejně zdařilá.

slyvuska
23.08.2017 4 z 5

pěkná detektivka a i historicky zajímavá... Jen trochu škoda, že jsem uhádla, kdo je vrah, mám radši, když to do poslední chvíle nevím...:-)

Rade
21.08.2017 3 z 5

Jako dějepisná pomůcka určitě ano, jako barvité středověké dobrodružství taktéž, vlastenecká nota vzhledem k datu vydání je také pochopitelná.
Nicméně zase tak moc mě kniha neohromila. Zkouška pravdy s očarovaným kocourem v mučírně hradu za rachocení hromu, tajemná skříňka s ostatky se skrytou jehlou, to jsou spíše atributy dobrodružné literatury pro mládež, čemuž odpovídá i to vydání i v dětském nakladatelství.
Na druhou stranu chápu, že kdo si knihu zamiloval v dětství, stane se pro něj srdcovkou…

Zombice
31.07.2017 5 z 5

Knihu jsem četla v 70. letech minulého století. Již tehdy mě upoutal historický příběh s detektivní zápletkou. Pro mě bezva čtení s napínavým dějem.
Nyní jsem tento příběh oprášila prostřednictvím ČR 2 a jeho ,,četby na pokračování". A protože jsem část svého dětství strávila ve Zlenicích, přenesla jsem se na břeh řeky Sázavy k přívozu, kde jsme společně se setrou pod zříceninami ,,Hlásky" tak rády pobývaly.
Nyní na mě příběh působil dost naivně, ale za ,,návrat do dětství" - chtě nechtě - dávám plný počet bodů. Snad mi moji nostalgii odpustíte :-)
P.S. Televizní inscenaci s Petrem Kostkou v roli pana Petra Ptáčka mám ráda též.

P.P.S. I mě tento příběh připomíná později vydanou knihu Vlastimila Vondrušky: Dýka s hadem.

Atanone
14.05.2017 4 z 5

Docela napínavá historická detektivka

Salonka
26.12.2016 5 z 5

Je fajn trochu poznať malebnú oblasť Středního Posázaví. Vidieť miestami pokojnú, miestami bystrú Sázavu, už odpradávna sa kľukatiacu pomedzi hory, lesy a lúky; obdivovať rozvaliny hradov ukryté v zákutiach predchnutých minulosťou, nájsť učupené dedinky starobylých názvov ... potom je o niečo ľahšie priblížiť si atmosféru štrnásteho storočia, hradné múry a hlásne veže, zbrojnošov na stráži, rušivý dupot kopýt rozliehajúci sa v tichu – a súdobého detektíva Petra Ptáčka (hoc vymyslenú postavu), ktorý pátra po motíve vraždy Oldřicha ze Zlenic. Dôvtipný mladý muž hľadá jednotlivé dieliky a skladá z nich ucelený obraz udalostí, ktoré zločinu predchádzali. Zdanlivo jednoduchá záležitosť sa náhle komplikuje, Petr Ptáček musí načrieť hlbšie do minulosti, pričom je v stávke jeho život i česť podozrievaných českých pánov a čas neúprosne letí ...

Autor rozvíja fiktívny detektívny príbeh, ktorému nechýba asi nič. Je primerane dlhý, priamočiary, napínavo vyrozprávaný, punc reálnosti mu dodávajú faktické základy (čo mi evokuje v detstve obľúbené povesti). Zápletka je uveriteľná, čitateľa navádza premýšľať a kombinovať spolu s Petrem Ptáčkem (až k prekvapivému koncu).

Čítala som vydanie edície KOD (Knihy odvahy a dobrodružství) z roku 1968. Knižka bola pre mňa prvým zoznámením sa s touto edíciou a forma ma hneď pozitívne oslovila. Okrem iného ma zaujali ilustrácie Václava Fialy, ´Poznámka historická´ na konci a výpočet kvalitných diel, ktoré v rámci tejto edície do spomínaného roku vyšli, na obale vzadu.

Páčilo sa, predčilo očakávania, nie je o čom, za päť. :-)

klarence
31.10.2016 3 z 5

Kniha mne velmi zaujala, na základě historických události. Sice jsem měla trochu problém se začíst, ale musím přiznat, že měl příběh zajímavé rozuzlení.

hrona
05.10.2016 3 z 5

Kniha je v celku zajímavá, trošku mě vadil styl psaní, v každé kapitole proběhne rekapitulace a shrnutí toho, co se zatím vyšetřující dozvěděl. Pro připomenutí v půlce knihy, je to fajn, ale na každé páté stránce se to stává malinko otravné.