Zločin pátra Amara
José Maria Eça de Queirós
Prvé slovenského vydania. Román najvýznamnejšieho portugalského spisovateľa podáva neľútostnú analýzu portugalského malomeštiackeho prostredia a kritiku klerikalizmu a života duchovenstva na sklonku 19. stor. Jeho dej sa odohráva na malom provinčnom meste počas jedného roka. Je zaľudnený vtipne a častokrát aj s ironickým postrehom vykreslenými postavami a postavičkami z radov malomeštiakov i duchovných, ktorí sa točí okolo hlavnej dvojice románu, okolo pátra Amara a mladé dievčatá Amélie, ktorí sa milujú. "Zločinom" tu nie je myslené prekročenie cirkevného predpisu o kňazskom celibáte, ale skutočný "svetský" zločin, trestný podľa ktoréhokoľvek štátneho zákonníka, ktorého sa Amara dopúšťa, aby sa zbavil nežiaducich následkov svojej "lásky" s Améliou.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1961 , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúryOriginální název:
O Crime do Padre Amaro, 1875
více info...
Přidat komentář
Pokrytectví, ziskuchtivost, bezohlednost, ctižádost a manipulace, tak by se dala stručně popsat církev a její služebníci v románu Zločin pátera Amara. Je to i o vývoji lidského charakteru v podmínkách, které nahrávají snaze využít pro vlastní potřebu vše, co se dá...S úžasem jsem sledovala, jak se na první pohled hodný chlapec dokázal neuvěřitelně zorientovat v bahně církevních struktur a jak bez jakýchkoli skrupulí, nedej bože snad pochopení, doslova zatočil s "překážkami" na své cestě za vlastním úspěchem.
Velmi smutné a přitom poučné (ovšem jak pro koho, omluvy pro údajně zbloudilé duše církevních hodnostářů jsou také dobře známy). O tom, jak se církve (protože nejen římsko-katolická) dokážou chovat ke svým ovečkám, toho bylo napsáno spousta. Páter Amar patří mezi ty horší z nich.
Doporučuji knihu, stejně jako film podle ní natočený.
Rozloučení s čelní loučí "svatého" člověka, když se sloučí mor románku, černá sutana, parte amora.
Zatímco v Itálii ve stejné době vyrůstají, žijí, působí a umírají SVĚTCI, v Portugalsku mezi kněžími bují neřest :-)) Tedy, ono to není k smíchu, ale to dílko je znamenité (příšerné). Zajímala by mě, po pravdě psáno, první verze, kde páter Amaro není takový zmetek... Doporučuji všem antiklerikálům, kteří jistě budou na koni. Věrným křesťanům budou vstávat vlasy na hlavě!
Kniha byla čtivá, zajímavá. Z hlavního hrdiny jsem znechucená, zachoval se odporně zbaběle...
Výborně vykreslené postavy. Moc mě bavily ty jejich teologické exkurzy, které bohužel opět ukazují, jak lehce se dá manipulovat s lidmi z pozice moci.
No veru, aj kňazi vedia ako vyčariť úsmev spokojnosti v tvári Luciferovej =) Mňa osobne najviac zaujala dišputa medzi abbém Ferraom a doktorom Gouveiom o vplyve Cirkvi na malé dieťa. V knihe to je v podstate až na konci, takže koho by zaujímalo iba toto, nech začne čítať z druhej strany :)
Trochu jsem se bála, že knížka bude moc popisná a bude mě chvílema nudit, ale nestalo se. Sice to není typ knížky, kterou zhltnete jedním dechem, ale je to takové příjemné počtení. Příčí se mi ale, když hrdina je nejprve sympaťák každým coulem, strašně mu fandíte, ale pak se to někde zvrtne a on se začne chovat doslova jako debil. V téhle knížce ten proces "přeměny" byl ale bohužel celkem uvěřitelný, takže nic naplat, Amaro to u mě pěkně projel. Smutný konec už mě nepřekvapil, co jiného se taky dalo čekat...
Štítky knihy
19. století zfilmováno pokrytectví portugalská literatura Portugalsko církev maloměšťáctví
Autorovy další knížky
1961 | Zločin pátera Amara |
1957 | Maiové |
1955 | Bratranec Bazilio |
1977 | Pan hrabě a spol. |
1958 | Relikvie / Mandarín / Hrabě d'Abranhos |
Proti klerikalismu a nemorálnosti duchovních je zaměřený román nejvýznamnějšího portugalského spisovatele 19. století. Jeho temným hrdinou je páter, jenž k ukájení své smyslné touhy zneužije naivní víry svobodné dívky. Jenže tím se mladý ambiciózní Amaro dostává od zneužívání svého náboženského vlivu na mladou dívku ke skutečnému světskému zločinu, trestnému podle kteréhokoliv státního zákoníku.
Podvod, touha, pokušení, kariérismus s tím spojená moc a bohatství. Nedostatek zodpovědnosti. Je těžké býti dobrým knězem, když všude, kam se podíváte, vidíte jen korupci. A o to je to všechno ještě smutnější.