Případ hrozničkové náušnice
Stanislav Češka
Zločiny na Velké Moravě série
< 3. díl >
Třetí část série dobrodružných historických detektivek z doby Velké Moravy. Hlavními hrdiny a velkomoravskými „detektivy“ jsou Slavomír, kníže z mojmírovského rodu (skutečná postava) a jeho vikinský přítel Erik. Příběh začíná roku 863 pod hradištěm Děvín. Poselstvo vedené Slavomírem a Erikem na Moravu přivádí řecké bratry Konstantina a Metoděje. O rok později už zastihujeme řecké bratry, jejichž popularita mezi moravským lidem rychle roste, v plné práci. Jak však Slavomír zjistí, Konstantinovi s Metodějem hrozí velké nebezpečí. Spolu s Erikem se Slavomír energicky pustí do nebezpečného pátrání, aby Řeky ochránil. Dramatické události vrcholí opět pod hradištěm Děvín, kde je král Rastislav obklíčen franskými vojsky. Slavomír musí zvládnout i tuto, historicky doloženou, pro Moravskou říši nebezpečnou situaci… TENTO PŘÍBĚH JE VĚNOVÁN 1150. VÝROČÍ PŘÍCHODU KONSTANTINA A METODĚJE NA MORAVU.... celý text
Přidat komentář
Dějiny Velké Moravy jsou zajímavé téma a ačkoli si autor přimýšlel,tak se mi kniha líbila.
Velmi povedený historický román, nedosahující však kvalit příběhů pánů spisovatelů podobného žánru Vondrušky, Niedla, Nesměráka či Hrdličky. Ale vcelku čtivé, akční a zajímavé. Howgh.
První část příběhu mě bavila více než druhá. Trocha té detektivní práce byla rozhodně zajímavější než politické vyjednávání a rodinné vztahy mezi králem a levobočkem. Jinak oceňuji zasažení příběhu do končin, které jsou mi na dosah.
Hodně podobné ostatním dílům této série. Znovu si zopakujeme hlavní události předchozích dílů a začneme pátrat po spiklencích mezi proradnými Franky, kteří jdou tvrdě po Konstantinovi a Metodějovi. Na konci jsme svědky jednání u Bratislavy s franckým králem Ludvíkem, kde nás Slavomír znovu přesvědčí o své diplomatické uhlazenosti a mazanosti. Není to zas tak špatné přečíst si občas nějaké fabulované historky z dávné minulosti.
Pan Češka kreslí na Velké Moravě podobně ideální společnost jako Peter Tremayne v Irsku. Obě série se odehrávají v prvním tisíciletí. Oba Slavomír i Fidelma, mají blízko ke králi. Oba ovládají bojová umění - Fidelma něco, co se nazývá Troid Sciathagid, Slavomír Kung-Fu. Oba hrdinové disponují věrnými společníky. Troufám si říct, že kdo má v oblibě Tremaynovu Fidelmu si může oblíbit Slavomíra (a naopak). Nicméně nějak stále cítím z těch Velkomoravských detektivek jistou přeslazenost. Ten Slavomír je tak dokonalý, všemi milovaný a obdivovaný. Nikdy vlastně nemusí překonávat nějakou skutečnou překážku. Ten příběh prostě běží zcela hladce od začátku až do konce. Je to oddychová literatura v pravém slova smyslu.
A také nyní asi vím, že nakladatelství MOBA patrně autorům platí od kapitoly, protože jinak si nedokážu vysvětlit, nelogické členění do kapitol, které končí v polovině rozhovoru.
Tohle historické období nepatří k mým oblíbeným, ale musím přiznat, že mě kniha mile překvapila. Určitě si přečtu i další díly.
Dějiny Velké Moravy jsou pro mne dost atraktivní téma. Je proto škoda, že tato kniha mne vůbec nezaujala. Když jsem přemýšlel proč, tak je to především proto, že děj je prostý, nezajímavý, nepřináší žádné překvapení. Dalším důvodem, proč mne kniha nezaujala je minimum děje. Většinu stran tvoří rozhovor Slavomíra s někým. Když už by se něco mohlo dít, je to spláchnuto krátkým popisem, že se tak stalo. Popis prostředí, nálady, děje takřka nulový. Škoda. Další díly už asi nebudu mít sílu přečíst.
Opět méně stránek s popisem hradišť,oblečení apod.,který se stále opakuje dokola, by nebylo naškodu. Opravdu miluji historii, ale nemusím číst až tak dopodrobna, jak silná byla zeď, pak ta za ní a ještě další za ní :-). Zbytečně tyto popisy odvádějí od zápletky, o které v knize jde. Stačí opravdu stručněji...
Nikdy jsem neslyšela termín "hrozníčková náušnice", ale v tomto díle je velmi krásně popsaná v kontextu detektivního příběhu. Moc hezky psané. Myslím, že panu Vondruškovi vzniká konkurence......
Kniha která se zpočátku zdá, svým popisem dějiných souvislostí rozvláčná se změnila v příběh, který zaujme. Navíc o Velkomoravské říši se u nás, kromě odborných knih, příliš nepíše. Doporučuji.
Štítky knihy
Morava Velká Morava historické detektivky
Autorovy další knížky
2012 | Případ úzké dýky |
2013 | Případ podivného gombíku |
2011 | Hořká smrt |
2010 | Starožitná smrt |
2015 | Případ zrazeného krále |
Velmi pěkné, jako celá série.
Velmi uspokojivé.