Zmatek nad zmatek
Jules Verne
Co se stane či nestane, když se vloudí chybička.
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2000 , NávratOriginální název:
Sans Dessus-desous, 1889
více info...
Přidat komentář
Trochu slabší autorova kniha, podle mého názoru to možná bylo i zvoleným tématem? Jsou zde totiž poměrně zdlouhavé popisy událostí, kdy se členové jedné společnosti rozhodnou s pomocí dělové koule obřích rozměrů posunout rovník. Teprve až zhruba v polovině knihy příběh nabere na tempu a začne být opravdu zajímavý. Tentokrát se víc rozepisovat nebudu, v případě zájmu si knihu přečtěte sami ;-). Já za sebe hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami a jinak jsem fakt moc ráda, že celý tento podivný experiment dopadl tak, jak dopadl ;-). Na autora ale samozřejmě nezanevřu a časem si přečtu něco dalšího z jeho pera.
K Verneovi jsem se vrátil po nějakých 45 letech díky ČV.
Ale tak, jak jsem v dětství hltal příběhy kapitána Nema, Philease Fogga, Matyáše Sandorfa a dalších jeho hrdinů, Zmatek nad zmatek je jednoznačné zklamání. Technicky naivní, díky spoustě zbytečných dobových pasáží nudné. Chvílemi to vypadá, že dělostřelcům fandí, aby je v závěru zesměšnil, francouzskému inženýrovi je všechno jasné, zatímco představitelé dalších národů jsou směšní.
Buď se můj vkus změnil nebo je tahle Verneovka opravdu slabá.
Knihu jsem si "vypůjčil" na nádraží a dobře se u ní bavil.Možná se jí nechal inspirovat i Karel Zeman se svým Vynálezem zkázy.70%.
Ze začátku čtení jsem v tom taky měla zmatek, než jsem se v tom vědeckofantastickém světě zorientovala, pak jsem si jen říkala: "Co to ti kluci dělostřelecký mají za lubem!" a nakonec jsem se dozvěděla, že stejně za všechno může žena. Verneovi ovšem musím uznat, že už tenkrát viděl to, co je dneska tak aktuální a do očí bijící, a to snahu člověka měnit a ohýbat daný řád přírody, bez ohledu na to, jaké katastrofální účinky to bude mít pro celou planetu.
Kniha celkem zajímavě napsaná, i konec se autorovi podařilo dotáhnout do určitého rozuzlení i když velmi nepravděpodobného...
Kde ten Verne chodil na tie nápady... zaujímavý príbeh. Páčil sa mi ten uštipačný tón, s akým je to napísané.
Řeší se tu problémy závažné, leč musím přiznat, že tahle kniha mě nikdy neuchvátila. Já jsem vždycky verneovky miloval kvůli dobrodružství a cestám do exotických končin. Příběh o partě magorů, co chtějí pohnout zeměkoulí a nakonec zjistí, že na tabuli zapomněli připsat nulu... Tři hvězdy jen proto, že je to Jules Verne.
Zmatek nad zmatek aneb Baltimorský dělostřelecký klub po dvaceti letech. Příběh může být na jednu stranu chápán jako varování před zbytečným zaměřováním vědecko-technického úsilí na destrukci, a na tu druhou uklidňovat, že lidstvo a technické vynálezy přece jen nejsou tak mocné, jak by se někteří mohli obávat. Už příběhy o Cestě na Měsíc a následném návratu na matičku Zemi, které Dělostřelecký klub proslavily po celém světě, považuji v rámci Verneova díla za to skoro nejlepší. I Zmatek nad zmatek nešetří ironií a satirou a stejně jako výše zmíněné knihy (viz příslušný komentář) je prostoupen četnými narážkami na národnostní vztahy, stereotypy i politické události devatenáctého století a podobně jako předchozí dva příběhy je i po letech knihou spíše pro dospělé či alespoň dospělejší.
Třetí kniha o Gun Clubu. V rámci Verneovek, kterých jsem přečetl přes padesát je hora přebudovaná na hlaveň děla zatím nejšílenější vědeckofantastická vize.
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Zmatek nad Zmatek je další z řady Verneovek, které mě v dětství minuly ( do knihovničky nedoputovala a v městské knihovně nebyla ). Pokud jste četli předchozí patálie astronatů v knihách Ze Zěmě na Měsíc a Kolem Měsíc, najdete zde staré známé z Dělostřeckého klubu, kteří se naprosto poddají ambicióznímu projektu Společnosti praktického využíti Severního pólu. Jde o bláznivý nápad posunutí zemské osy tak, aby se zaledněné oblasti ledu skrývající uhelné bohatství posunuly k rovníku a mohlo se začít s těžbou, kterou si žádá rozpínající se průmyslová revoluce. A když jde o Dělostřecký klub, lehce si lze domyslet, jakým způsobem toho má být dosaženo tentokrát jde o slabší román, vesmírné dobrodrůžo bylo povedenější - 45 %