Znamení psa
Jean Hougron
Vědeckofantastický román francouzského spisovatele (nar. 1923) se odehrává v nedohledné až budoucnosti po velké meziplanetární válce a řeší záhadu planety Sirkomy, jež nedbajíc úžasného technického pokroku setrvává na úrovni života lidí z dvacátého století.
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1965 , Svobodné slovoOriginální název:
Le signe du chien, 1961
více info...
Přidat komentář
Hougronova sci-fi patří už od mého mládí, kdy ještě byla sci-fi literatura u nás od panstva neoblíbená a tudíž hodně vzácná, k mým nejoblíbenějším.
Velmi příjemné sci-fi ze staré školy, které svým stylem hodně připomíná některá díla Hougronových současníků - za mě tedy hlavně Harryho Harrisona, případně také Stanislawa Lema či Heinleina.
Jinak musím říct, že ta anotace tady je dost zavádějící - hlavní hrdina rozhodně není žádný Superman, je to prostě kosmonaut, jehož schopnosti jsou dány technickými možnostmi galaktického společenství. Tento kosmonaut (jeho jméno není zmíněno) je vyslán na planetu Sirkoma, aby prošetřil zmizení křižníku, který zde měl ztroskotat, a rámci této návštěvy má prozkoumat aktuální stav na Sirkomě, která se po dobu devíti století vyvíjela zcela autonomně a nezávisle na galaktickém společenství. Na Sirkomě pak kosmonauta čeká střet s relativně primitivním totalitním, pro kosmonauta těžko uchopitelným, režimem, který k udržení nadvlády využívá strachu občanů z rhunků - obrovských příšer, které neustále napadají jejich město. Toť na úvod, zbytek netřeba rozmazávat, ten nechť si každý zjistí četbou sám :) Je fajn, že celý příběh není jen černobílý, ale hlavní hrdina má dost prostoru zamýšlet se i nad otázkou správnosti chování galaktického společenství, které se bez skrupulí vměšuje do záležitostí jednotlivých světů.
Střet dvou civilizací. Jedna je materialistická, expanzivní a svobodná a druhá idealistická, izolacionistická a totalitní. Která je v právu?
PS - jsem fascinován autorovým rozvinutým universem.