Zneuctěná - Šokující příběh o krutosti, ponížení a odvaze
Mukhtaran Mai
Když se onoho červnového dne roku 2002 Muchtár, mladá žena z kasty chudých rolníků, dostavila ke kmeni mocných Mastojů, aby prosila o odpuštění za svého bratra, neměla ponětí, jak kruté ponížení ji čeká. Netušila, že místo vyrovnání "dluhu" za bratrovo nespravedlivé obvinění, na ni čeká zvůle; že válečníci z bohatého kmene už o jejím osudu rozhodli. Sotva dozní slova její omluvy, vrhnou se na ni čtyři muži, odtáhnou ji k nedaleké chatrči a déle než hodinu ji "ve jménu cti" znásilňují. Marně dívka volá o pomoc, marně se brání. Když ji zpola nahou vyhodí ven před shromážděnou vesnici, zdá se, že jí zbývá jediné. Co čeká zneuctěnou ženu jiného než smrt? Muchtár skutečně přemýšlí o sebevraždě, je už téměř rozhodnutá vypít kyselinu, aby smazala palčivou hanbu, která tíží ji a její rodinu. Ale po několika dnech beznaděje a zoufalství se v ní probudí touha po pomstě. Nedá se přece surovostí připravit o život, nepodlehne, bezpráví nesmí zůstat bez trestu. Zlomená dívka v sobě najde netušenou sílu a začne promýšlet odplatu. S neuvěřitelnou odvahou a obdivuhodnou vytrvalostí se vydá do boje se zlovůlí a nespravedlností, přestože soud se zpočátku "pro nedostatek důkazů" odmítá kauzou zabývat. Muchtár osobní statečností vyburcuje světovou veřejnost, ale její život je stále v ohrožení...... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2007 , Ikar (ČR)Originální název:
Déshonorée, 2006
více info...
Přidat komentář
Možná, že by knize prospělo, kdyby byla napsaná jako autobiografický román, nejspíš by našla více čtenářů, styl psaní je místy spíš novinářský - literatura faktu, proto zaujme snad jen ty, kteří se o dané téma a situaci zajímají. Knihu sepsali dva francouzští novináři, nicméně nesmírně pomohli negramotné Mukhtaran prolomit tabu v její společnosti a ukázat světu krutost dnešních dnů a dodali jí sílu a odvahu bojovat proti tomuto systému. Proto si knihy cením.
šokující knížka, pro nás nepochopitelné hrůzy.
Několikrát jsem si při čtění říkala díky bohu že žiji tam kde žiju.
Odbivuji odvahu s jakou se do toho Muchtár pustila. A držela jsem jí palce.
Myslím ale, že hlavní pomocí pro ní bylo spojení s civilizací, zmedializování a nedalo
se to pak už prostě přejít.
Pořád dokola o lidech, co ani nejsou lidmi, ale primitivními bestiemi. Jako námět knihy tisíckrát opakované téma, jako skutečnost velké varování , aby Evropu nepostihlo něco podobného.