Cesta
Vicente Segrelles
Při rutinní cestě na svém létajícím drakovi přes Indický oceán Žoldnéř zabloudí. Narazí při tom na ostrov, o němž nemá žádné informace, což je vzhledem k pokročilým metodám navigace mnichů z Kráteru docela podivné. Žoldnéř se na tajemném ostrově setká s fascinujícím a neznámým světem plným fantastických tvorů. Zdánlivý ráj se však snadno může stát pastí plnou smrtelného jedu. A to nejhorší na Žoldnéře ještě čeká… Nové dobrodružství našeho hrdiny nás zavede na fantastickou a tajemnou cestu do míst, kde se snová atmosféra mísí se světem sci-fi.... celý text
Přidat komentář
Začátek s obřím pavoukem a hmyzáky nebyl nijak originální, ale ještě to šlo. To měl autor více rozvést, udělat nějakou zápletku a byl bych spolu se vždy výbornou kresbou spokojen. Bohužel zbytek knihy už byla změť ne dobře rozvitých nápadů. Tentokráte ani bonusy nebyly příliš zajímavé. Bohužel dosud jasně nejslabší díl.
V další knize se Žoldnéř narazí na zajímavý ostrov, kde jsou ženy. Které nejsou tak úplně klasické ženy. Pak se něco stane a dostává se mu do rukou jakýsi amulet, který umí vyléčit akutní nemoc s ozáření. Dokonce se tu objeví i UFO. Ano ve světě žoldnéře se konečně přimíchali sci-fi prvky. Jinak je děj poměrně jednoduchý a nepřináší nic nového.
Bohužel i bonusová část je chudá.
Hodnotím 60%
(SPOILER) Na tomto albume je poznať rok vzniku. Polovica 90. rokov patrila celosvetovej posadnutosti fenoménom UFO. Pamätám si, že i na Slovensku vtedy boli na programe dňa mimozemské únosy, pokusy a veci s tým súvisiace. Vyvrcholilo to kultovým seriálom Akty X. Žoldnéř 7: Cesta obsahuje v podstate dva (tri, ak rátame miniatúrnu dejovú v podobe zbytočného Claustovho camea) samostatné príbehy, ktorých styčným bodom sú ostrovy. Ako hororového fanúšika ma nadchol prvý, kde je ľudožravý veľký pavúk ešte tým menším problémom. Ale i druhý bol fajn. Práve v ňom sa na scéne objavujú veci, ktoré som spomenul na začiatku. Všimol som si, že asi žiadna časť z doteraz v češtine vydaných nenazbierala toľko negatívnych názorov, ale mne pravdupovediac nepripadal o nič extra slabší, ako predchádzajúce. Je pravda, že to Segrelles tentokrát predsa len jemne prestreľuje s naivnosťou (spôsob, akým sa Žoldnier „prezlečie“ za Hmyzieho kráľa by sa nestratil ani v paródii Leslieho Nielsena a nie, nestačí argumentovať slabým zrakom hmyzákov), ale inak určite žiadna katastrofa. Samozrejmosťou sú masívne bonusy, ktoré k sérii patria ako drak k nášmu obľúbenému bezmennému hrdinovi.
Udržet vysokou laťku v této jinak vynkající sérii je obtížné a tady se to úplně nepovedlo. Scénaristicky rozmělněné a rozblemcané, až jsem se obával, jestli jsem nedostal nějaký vadný výtisk.
Nemůže být každý den posvícení a těším se na další díl.
Příběhově jednoznačně zatím nejslabší díl. Tentokrát jsem silně váhal mezi dvěma a třemi hvězdami. Nakonec tři, pro sérii mám z důvodů popsaných u předchozích částí velkou slabost. Sci-fi prvky již nejde nijak zakrývat a příběh se tak posouvá od, zpočátku, podivné alternativní minulosti úplně někam jinam. Plusy: žoldnéř, hmyzí ostrov, skvělá malba – ostatně jako vždy, polonahé prsaté okřídlené ženy. Mínusy: tentokrát příliš mnoho nevysvětlených a nevysvětlitelných nelogičností. Závěrečný bonus v podobě vyprávění o pohádkách mě tentokrát také příliš nezaujal. Ať je to jakkoliv, těším se na pokračování.
Popravdě, první část je výborná, a škoda že hmyzí ostrov autor nerozprostřel po celém albu. Ta druhá je zmatek, nedovysvětlené věci... což je fakt škoda, a snad se nám nějakého vysvětlení dostane v dalším díle. Malba tradičně nádherná, a bonusy také.
Žoldnéř je ako vždy vizuálne veľmi atraktívny. Horšie je to samozrejme so scenárom, ktorý je však ešte v prvej polke knihy vďaka tajuplnému ostrovu pútavý. Potom sa to zvrhne bizarným smerom, ale aj tak je to celé dostatočne zaujímavé už len kvôli peknej maľbe a vydareným bonusom.
Trošku jsem přeskočil a koupil si nejnovější sedmý díl, protože asi není úplně nutné postupovat chronologicky a přiznám se, že mě nalákala obálka. Bohužel celý tenhle kouzelný hezký svět Hmyzáků zabírá jen tak první třetinu či snad čtvrtku knihy a pak jde o úplně něco jiného. To je docela zklamání... Ne že by pokračování bylo špatné, ale zkrátka jsem se těšil na nějaké hezké fantasy pohádkové motivy. Ještě horší pak je, že i ten kousek byl vlastně úplně o ničem. Žoldnéř zachrání nějakou hmyzí vílu a ta dostane nápad, že by měl předstírat hmyzího krále, jenže dost nelogicky, když hmyzí král sedí na trůně doma a logicky nikomu nechybí. No a nakonec je tenhle hezký svět vlastně ještě dost smrtící... Autor to asi mohl trošku víc rozvést a ukázat z toho světa co nejvíc, ještě když se na konci honosí tím, kolik pohádkových a fantasy obálek nakreslil.
Druhá část je taky pěkná a zajímavá, a i když je to na tenhle žánr už moc, tak mi tam ten sci-fi prvek i dost sednul. Příběh plyne zajímavé, zpočátku není jisté, co se stalo a kdo tam kde žije a dělá, ale na konci to do sebe zapadne, a i když ta katastrofa je asi větší, než by bylo třeba, tak vyznění je hezké. Střet kultur, civilizací a úrovně intelektu se zde neobjevuje prvně a tohle byla taková zajímavá vsuvka něčeho nového.
Autorovy další knížky
2019 | Kult svatého ohně |
1992 | Zbraně, které zasáhly do vývoje lidstva 1 |
2019 | Tajemná formule |
1992 | Zbraně, které zasáhly do vývoje lidstva 2 |
1993 | Ilustrované dějiny letectví / 2 |
Já si na začátku řekla: To je ale zajímavé. Zdržím se tady déle?
Autor: Tůdke nůdle, muha haha.
Škoda :(