Zoli
Colum McCann
Zoli prožívá dětství v době, která pro její lid znamená období nejhoršího pronásledování. Její rodina je vyvražděna Hlinkovou gardou a romská skupina, ve které pak v péči dědečka vyrůstá, se musí neustále skrývat. Pro Zoli je to však doba, kdy se sžívá s cikánskými tradicemi a především poznává sílu a moc hudby, která celému společenství pomáhá přežít. Začne skládat vlastní písně, a když po válce komunistický režim v Československu prohlásí Romy za jádro proletářské společnosti, Zoli se stane jednou z nejpopulárnějších představitelek proletářského básnictví. Pak ale dojde na naplňování paragrafu 72 o zákazu kočovnictví a Zolina popularita se obrací proti ní samé. Příběh volně inspirovaný osudem polské zpěvačky a básnířky Papuszy přináší strhující svědectví o konci jedné z kultur tvořících pestrou mozaiku předválečné a poválečné středoevropské společnosti.... celý text
Přidat komentář
„Člověk stejně nemůže nikdy ničemu plně porozumět“...vzkaz Zoli str.258
Našla jsem v této knize mnohé blízké...
Za mě vnímavým čtenářům určitě doporučuji
Historický průvodce po cikánské pouti dvacátým stoletím. O těch, kteří tančí tak rychle, jak dokážou - a k tomu zpívají. O průnicích mezi lží a legendou. A o zradách - o těch především.
Životní osudy osiřelé cikánské zpěvačky a básnířky Zoli, na jejíž hlavu padla vina za příkoří páchaná státem na jejím lidu a jíž tento lid odsoudil k zatracení. Příběh nesporně zajímavý a syrově poetický, jen škoda, že neudrží tempo.
Nenáročná oddychovka, ktorej začiatok navnadil, ale bohužiaľ tempo zaujímavosti sa veľmi rýchlo vytratilo a neostalo nič, čo by robilo knihu aspoň trochu zaujímavou. Čím viac sa blížil koniec, tým sa mi kniha javila horšia. Dúfam, že v budúcnosti sa podobným prešľapom vyhnem a ušetrím si čas na lepšiu literatúru. 2,5/5
20. století s důrazem na druhou světovou válku, poválečné období a komunismus v Československu očima ne tolik typických aktérů - totiž Romů a to vše odvyprávěno irským spisovatelem tvořícím v Americe..jak tohle může dopadnout? Knize jsou vytýkány jisté historické nesrovnalosti, které ač přes důkladné studium romské kultury a historie Československa nesedí a nesedí především těm, kteří v tomto prostředí žijí a znají ho. Pokud by člověk měl od těchto faktických chyb odhlédnout a brát knihu pouze jako fiktivní román, tak knížka funguje dobře. Téma je zajímavé a originální, McCann je dobrý vypravěč. Proto ve svém názoru nejsem tak přísná a hodnotím ho nadprůměrně.
Knihu mám doma již dlouho a nemohla jsem se k ní přemluvit. Nakonec díky čtenářské výzvě jsem ji vzala do ruky. Nic jsem neočekávala, takže jsem byla překvapená. Kniha se četla lehce a byla zajímavá.