Zoznam smrti
Frederick Forsyth
Vo Virgínii sídli úrad so suchopárnym názvom Servisný úsek technických operácií, známy ako TOSA. Jeho jedinou úlohou je vystopovať, nájsť a zlikvidovať osoby, ktoré predstavujú takú hrozbu pre Spojené štáty, že sa dostali na krátky dokument známy ako zoznam smrti. TOSA naozaj existuje. Aj zoznam smrti. Teraz naň pribudlo nové meno. Terorista nazývaný Kazateľ úspešne fanatizuje mladých moslimov v zahraničí a podnecuje ich k zabíjaniu. Má však smolu, keď sa jednou z obetí stane generál námornej pechoty vo výslužbe, ktorého syn je najskúsenejším lovcom ľudí v TOSA. Dolapeniu teroristu zasvätí šesť rokov života. Netuší, ako sa jeho cieľ volá, ako vyzerá, kde býva. Uvedomuje si, že ho nová úloha zavedie na miesta, kde prežije iba málokto. Lenže Kazateľ do nej zatiahol jeho rodinu. Lov sa začína.... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2014 , Ikar (SK)Originální název:
The Kill List, 2013
více info...
Přidat komentář
Tak tohle mě moc nechytlo. Naopak jsem přemýšlela, jestli neodložit, pletly se mi postavy, nechápala jsem souvislosti. Ke konci už to bylo lepší, ale vlastně už teď ani nevím, jak to dopadlo.
Starý dobrý Forsyth už desetiletí vládne světu špionáže, přinejmenším literárnímu. Seznam smrti je z doby novější a FF evidentně neměl problém přejít ze studenoválečnického modu operandi zpravodajských služeb do doby moderních technologií a internetu, přičemž pro označení mobilních telefonů užívá výhradně iPhone. Terorismus je totiž věčný, stejně jako nepřátelé Ameriky nebo Západu vůbec. A tak právě seznam smrti je vcelku realistická projekce stíhání blízkovýchodních nepřátel USA a západního stylu života. I tady si FF našel správného adepta a zabijáka pro projekt Seznam smrti, který má příhodný životopis, schopnosti, vědomosti a jazykovou vybavenost, a i tady proniká pečlivě zvolený agent do nitra nepřátel. Ano, připomíná to Afghánce. A ano, na Afghánce to nemá. Tady FF tak trochu vykrádá sám sebe, a navíc Seznamu smrti v tomto srovnání chybí trošku drive. Ale stejně je to pořád starý dobrý Forsyth.
Celý příběh je popisovaný trochu dokumentárním stylem, ale to neznamená nějaký problém. Kniha se mi četla dobře a s výslednou formou jsem byl nakonec spokojený.
Velmi dobře napsaná kniha o tajných službách a jejich pátrání po "kazateli". Od začátku zajímavý a svižný děj až do napínavého konce. Vyposlechla jsem ji audio.
Autorova klasika, nechyba napatie, zapletka, koniec so stastnym koncom, ako by to bolo. Hviezdu dole za velmi rychly koniec a vyriesenie problemu...
Tradiční autorova informační smršť spojená s tajnými přesuny agentů, muslimských fanatiků a jednoho hlavního mstitele po polovině zeměkoule. Tenhle polodokumentární styl mě stále baví a vypadá to, že ještě hodně dlouho bavit bude, zvlášť s Forsythem, který umí psát a celou složitou morální, informační a nakonec i skutečnou krvavou bitvu dokáže skvěle vygradovat. Navíc s optimistickým poselstvím, že naše civilizace se jen tak nedá a díky špičkovým technologiím je zatím stále ještě neporazitelná.
90 % (aktuálně 330 hodnocení s průměrem 81 %).
V době vydání jsem četl a nyní poslouchal audioknihu.
Příběh zajímavý, napasovany tradičně na události z doby sepsání, takže islámský terorismus a somálské únosy lodi.
Nebylo to spatne, ale starší knihy jsou lepší. Zde opět strašně moc jmen a podrobnosti s jejich služebním zařazením apod.
(Před touto knihou jsem četl autorovu další knihu Liška a hned mě napadlo ze zde vytvořeny hacker Ariel mu posloužil jako vzor pro Lišku - vše v knize je uvěřitelné, ale ti hackeři, kteří dokazi vše, mi proste nesedí)
Viděla jsem spoustu lidí si stěžovat na to, že styl vyprávění této knihy je příliš odtažitý, že se skutečně nevžijete do postavy hlavního hrdiny či vedlejších postav. Mně to však v tomto případě vyhovovalo, vzhledem k tématu: zvrácenostem prováděným islámskými teroristy. Kdyby vyprávění bylo barvitější, asi bych tu knihu musela odložit, a to nejsem žádná křehotinka. Byla to moje první kniha od Forsytha a byla jsem naprosto spokojená.
Knihy autora - to je dokonalá znalost prostředí a detailů, aktuální téma a napětí až do konce.
Kniha vás chytne a nepustí.
Stopár. Plukovník, ktorý ide po teroristoch z celého sveta. Až sa dostane na zoznam smrti aj jeden veľmi nebezpečný Kazateľ. A stane sa z toho osobná záležitosť, z ktorej už nejde vycúvať. Dobrý špionážny román, v ktorom sa dajú nájsť aj paralely zo súčasného sveta a politickej situácie. Odporúčam.
Být to knížka od kohokoliv jiného než od Forsytha, zasloužila by si rozhodně pět hvězd. Ale protože jsem k dnešnímu dni přečetl od Forsytha již všechny jeho knihy (krom prvotině o Biafře), musím přiznat, že toto je jeden z jeho slabších románů. Chybí tu takový ten konečný zvrat, takový ten wau efekt, který člověka posadí na zadek a přinutí dlouho o knize ještě přemýšlet. Forsyth je mistrem takových zvratů, proto mi to tady chybí.
Seznam smrti je dost přímočarý román, od počátku si jde Stopař za svým. Ví, kde je terorista Kazatel, a jde ho ulovit. Je to dost podobné již jiným autorovým románům – například Afghánci.
Kniha stojí za přečtení, rád se k ní někdy opět vrátím, ale TOPovka od Forsytha to prostě není.
Ulovit kohokoliv ze seznamu smrti není hračka. Všechno musí do puntíku vyjít a Stopař musí být vždy o několik kroků napřed. Přijde mi, že se autor nikde zbytečně nerozepisuje, děj pekně odsýpá, další kniha přečtená za pár dní.
Mistr románů, kde jsou hlavními hrdiny špioni a speciální bojové jednotky, opět nezklamal a napsal dobrý příběh.
Ale souhlasím s komentáři kolegů "cubeice" a "petrpospa", že tomu chyběl nějaký ten zvrat. Proto dávám jen lepší 3/5, autor napsal mnohem lepší romány.
Zajímavý děj, aktuální a velice děsivý. Takhle jednoduše to lze popsat. Forsyth opravdu zná zákulisí tajných služeb a ví jak je tento boj těžký. Asi brzy zase něco od něj přečtu, ale teď se chystáme na dovolené a bude lepší si představy o světě nekazit.
Hi-tech "napínák", řekl bych celkem klasický Forsyth, ale spíše jeho průměr, přestože se snaží, jako by to tentokrát postrádalo tu výživnou " vysoko oktanovou" šťávu. Chybí mi tu více napětí, vše plyne vlastně hladce a bez větších zvratů a zádrhelů, tím to ztrácí onu dynamičnost, kterou od autora očekávám. Těšil jsem se na to, že po souboji technologickém dojde i na nějaký souboj "intelektuální, ideologický, inteligenční", místo toho se to odbylo krátkou pasáží v rozsahu jedné strany soubojem na nože a je vyřešeno. Prostě žádná katarze, žádný přesah, žádná utkvělá myšlenka nebo vzpomínka. Škoda, potenciál to mělo.
Autorovy další knížky
1975 | Den pro Šakala |
2004 | Boží pěst |
2008 | Vyjednavač |
2005 | Ikona |
2014 | Seznam smrti |
Za mě asi nejslabší knížka FF. Celkem brzy je odhalen zločinec, což čtenář snadno pozná, a zbytek tvoří technologická převaha a organizační schopnost. Říkal jsem si, počkám na pointu, protože v tom je FF nedostižný. Jenže FF byl tou dobou asi na rybách, a tak to skončilo nanicovatě.