Zpověď lovce ekonomik
John Perkins
Knihu Confessions of an Economic Hit Man odmítlo publikovat 30 nakladatelství, ale nakonec se ihned stala jednou z nejprodávanější knih na amazon.com, a následně bestsellerem v žebříčku New York Times, kde strávila téměř rok a čtvrt. Profesor Harvardovy univerzity, John E. Mack, ve svém zhodnocení o knize napsal: „[Je to] jeden z nejdůležitějších příběhů naší doby… práce s velkým proniknutím k podstatě věci, morální odvahy a transformační hloubky… ukazující odvrácenou stranu nemilosrdnosti, s kterou Spojené státy používají ekonomickou manipulaci a politický nátlak k rozšíření moci a ovládnutí jiných národů“. zdroj: wikipedie... celý text
Literatura faktu Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2015 , Citadella (SK)Originální název:
Confessions of an Economic Hit Man
více info...
Přidat komentář
Žer, nebo budeš sežrán.
Autor z první linie popisuje praktiky imperiálních mocností, které jsou v záměrech staré, jako lidstvo samo. Pro méně informované romantiky může být trochu překvapivé, že se takto chovají i ti "hodní", nicméně boj o vliv, zdroje, moc a bohatství nemá limity ani národnostní, ani ideové a ani geografické. Největší hrozbou tak zůstává globalizace tohoto fenoménu v posledních desítkách let.
Zajímavým faktem je i skutečnost, že autor stále žije a svoji knihu postupně doplňuje. Buď je tedy relevance a přesnost jeho informací méně důvěryhodná než se tváří (resp. je klasicky konspirační jako mnohé další teorie), a nebo již lovcům ekonomik a jejich zaměstnavatelům nestojí za námahu cokoliv skrývat. Nevím, co je vlastně horší varianta
Úvodní autorova biografie a závěrečná agitka nudí, bez těchto údajů by se kniha obešla a byla by určitě čtivější.
Každopádně zajímavý příspěvek do vnímání a hodnocení světa velkých hráčů.
Po lopatě popsán mechanismus korporátní nenažranosti. Vadil mi populistický styl psaní. Autor to prezentuje jako kdyby se jednalo o nějakou konspiraci. Úplně stejně se ale chovali Španělé, Britové a jiné evropské mocnosti při kolonizaci tzv. "nového světa" a ve 21. století se stejně chová Čína.
Klíčová informace, na kterou bychom neměli zapomínat, je to, že expanzivní a imigrační politika země je vždy taková, aby to vyhovovalo té dané zemi. Bez ohledu na to, co nám tvrdí populističtí politici.
Jde o zajímavou směsici naivních postpubertálních představ, zpovědi profesionálního podvodníka a bolševické agitky. Zpočátku autor předkládá k uvěření vlhký sen malého jinocha, kdy se objeví neznámá, tajemná wamp a sdělí mu že on, čerstvý bakalář, je tím nejlepším kandidátem na nový typ superagenta, zvaný Lovec ekonomik. Všechno je to krutopřísně tajné a nesmí to nikdy nikomu prozradit... a tak o tom napsal knihu. Ve které podrobně popisuje, jak přijal a nikdy nevrátil půl milionu $ za to, že ji NEnapíše - sám tak předkládá jasnou vizitku své kredibility. V dalších částech knihy autor líčí sviňárny, prováděné jím a jeho kolegy, pracujícími pro soukromé korporace i US vládní organizace. Většinou se jedná o uplácení politiků v banánových republikách, aby vybrali ty správné firmy, které dostanou projekty financované zahraničními půjčkami. Od skutečných leváren pak autor postupně přechází i k projektům užitečným, které se snaží diskreditovat a hodit do jednoho pytle s podvody. Půvabné je např. vyprávění jedné Venezuelské (?) komunistky, kterou později pojal za manželku. Líčí, jak zlí kapitalisté u nich chtěli vybudovat vodní elektrárnu, což by dále umožnilo postavit různé továrny, elektrifikaci venkova atd. Takovéto padoušství bylo nutno zarazit, a tak je přece jasné, že její bratr spolu s dalšími soudruhy musel odjet do SSSR a absolvovat tam teroristický diverzní výcvik, který následně aplikoval doma. Postupně kniha sklouzává až ke zcela zcestné komunistické propagandě, ze které je člověku značně nevolno. Např. popis návštěvy neblaze proslulé vietnamské věznice zvané Hanoi Hilton, ve které byli vězněni a mučeni američtí váleční zajatci (tedy autorovi krajané). Jejich utrpení ho vůbec nezajímá, a místo toho lituje vietnamské mučitele, jakou ti chudáčci měli hroznou práci!! Vyvrcholením je pak poslední kapitola s podrobnými instrukcemi pro různé skupiny lidí, kterak provádět destrukci stávající společnosti a postupně tak vybudovat komunistický režim.
Johna Perkinse jsem zahlédl v TV pořadu Hausbot Petra Horkého - tak jsem se dostal k této neuvěřitelné knížce. Obě roviny jsou skvělé - jak odhalení špinavých praktik LE, tak jeho osobní dlouhý vnitřní boj a finální zrod nového Johna se srdcem na dlani. To je pro mně největší poselství knihy.
Jediné mínus je autorův optimistický náhled na účast USA ve druhé světové válce jakožto nezištné vítězné tažení. USA totiž přesně podle jím popsaných technik LE otevřeli druhou frontu až ve chvíli, kdy měl Stalin vítězství jisté a jim se otevřela možnost na válce vydělat - což se následně stalo uvedením Marshallova plánu (viz Chomsky).
Na knize je nejpodstatnější to: že se jedná o líčení PŘÍMÉ ZKUŠENOSTI :) přímého účastníka
Perfektní kniha otevírající oči:) v jednom místě jsem měla krizi, ale když jsem jí překonala, je možno knihu označit za dechberoucí. Odhaluje realitu, kterou mi naivisté a idealisté bychom nečekali. Patří rozhodně mezi basic literaturu faktu, pokud se zajímáte o současné fungování světa. K tomu bych doporučila také knihu Naomi Klein Šoková doktrína, která v podstatě doplňuje výše uvedenou knihu - hlubší analýzou a dalšími konkrétními fakty.
V podstatě si svět zvolil variantu zájmy jednotlivce, přitom řešení současné společensko-ekonomické krize je nabíledni - neustálý vysilující balanc mezi zájmy jednotlivce a společnosti tak, aby nám to nesklouzlo ani doprava ke korporatokracii (termín používaný v knize od J. Perkinse) - kde to je, ani doleva k socialismu, kde chybí motivace a kreativita jednotlivce.
Další z knih, kterou by si měl přečíst každý, kdo chce nahlédnout, jak (nepochopitelně a zkorumpovaně) funguje globalizovaný svět. Nikde není nic zadarmo, z lásky, ale všechno je za prachy s dalším skrytým úmyslem si někoho zavázat, podmanit a ovládnout. I politici jsou loutky, za které tahá ten, kdo umí přinést a vydělat peníze, ať to stojí, co to stojí.
Připadá mi, že jsem ještě stále strašně naivní....
Zajímavá kniha o současném plutokratickém světě. Autor se zde zpovídá z činů, které jako tzv. lovec ekonomik (LE) ve svém mládí prováděl a snaží se tak naivně ve své druhé polovině života to nějak napravit. Jinak LE je něco jako u nás proslulí šmejdi jen v makroekonomickém měřítku. Nezadlužují chudáky důchodce, ale celé národní ekonomiky a jejich plátce daní. Pokud umíte německy, tak velice doporučuji od Dirka Müllera "Machtbeben" (2018) a Thorstena Schulteho "Kontrollverlust" (2017). Tyto knihy jsou ještě o něco lepší. Jinak kniha super až na ten trochu naivní konec. Doporučuji ještě knihu porovnat s vyznáním Henryho Kissingera v "Uspořádání světa", dalo by se tu mluvit o pokrytectví?
Smutné. Všichni víme, že politika není taková jak vypadá, tady ale najdete dost zajímavé informace, abyste byli ještě více znechuceni. Pak po nás ty největší zloději chtějí platit daně, aby je mohli zase vesele rozkrást nebo za ně systematicky likvidovat další obyčejné lidi z jiného státu.
Velmi zajímavá kniha. Autor zde popisuje jak vlastně probíhá likvidace státu v přímém přenosu. Vždy existují metody, jak udělat, aby bylo uděláno to, co chtějí mocní. Jak píši, velmi zajímavá kniha a svým způsobem smutná. Patří mezi knihy, které "sundávají klapky z očí". Po jejím přečtení se už nikdy nebudete dívat na politiku a svět kolem sebe, stejnýma očima. Za mě doporučuji.
Štítky knihy
ekonomie politika společensko-politická publicistika autobiografické prvky
Autorovy další knížky
1999 | Svět proměn: šamanské techniky směřující ke globální a personální transformaci |
2015 | Zpověď lovce ekonomik |
Agitačný pamflet chlapíka, čo si myslel, že keď sa dal raz zatiahnuť do špinavých machinácií, aby si namastil kapsy, tak už po vytriezvení (a poriadnom zárobku samozrejme) znovu na nič nenaletí a môže sa stavať do roly blahosklonného génia. No… Po prvé, popisované praktiky mohli byť prevratné a šokujúce tak pred 50 rokmi, nie v súčasnosti a po druhé, týpek znovu niekomu naletel. Pretože ako kniha postupovala, bola čoraz väčšou reklamou na komunizmus. Ku koncu sme už doslova počúvali chválospev na Čínu.
Súhlasím s užívateľom Svijanskej, časť o vietnamskom väzení bola naozaj omračujúca. Ale nie preto, prečo by čakal autor. Preto, že jemu, jeho editorovi a dokonca aj vydavateľovi pripadalo normálne publikovať vyjadrenie, kde Perkins ľutuje mučiteľov! Psycho.
Celkovo z knihy cítiť úplnú absenciu patriotizmu. Nechutné. Posledná tretina je už potom iba reklamou na zelené hnutie, blabla chráňte planétu, blabla úbohí domorodci, blabla jedzte toto, robte hento.
A aj napriek tomu všetkému by som nebola taká naštvaná, keby bola kniha aspoň pútavá. Najnudnejšia konšpiračná teória v histórii…