Ztracená brána
Arnošt Vašíček
Runa, Šímová a Sumara série
< 2. díl >
V spletitém podzemí Starého Města řádí záhadné monstrum. Jeho oběti mají na těle zvláštní škrábance. Ke všem napadením došlo poblíž rotundy svatého Kříže. Podle pověstí podobné stvoření utočilo na stejném místě již počátkem 15. století. Pokouší se pachatel napodobovat sériového vraha z minulosti, nebo se tajemné zlo vrací? A proč vzápětí umírají další lidé? Souvisí jejich násilná smrt s Voynichovym rukopisem, který se pokoušeli rozluštit? Je na stránkách této nejzáhadnější knihy světa ukryto nějaké strašné tajemství? Nachází se právě zde mapa mystického bratrstva Sat Bhai, zachycující nejtajnější místo neviditelné Prahy?Napínavý detektivní příběh, plný zapovězených tajemství, konspiračních teorii a překvapivých zvratů volně navazuje na úspěšnou Ďáblovu lest. Expert na tajné sekty, znalec hermetických symbolů a černé magie doktor Runa spolu s komisařem Sumarou a s inspektorkou Šímovou řeší nový tajemný případ, v němž se sami ocitnou v zóně ohrožení.... celý text
Přidat komentář
Nedávno jsem viděla už poněkolikáté v televizi. Knihu jsem dříve neznala. Teď jsem to napravila.
Kniha je dost jiná. Líbila se mi. Dobře se četla a je i napínavá.
Od televizního zpracování se dost liší. Vystupují zde i jiné postavy.
Mám ráda záhady, tajemno a různé pověsti o Praze.
Nevím, možná to vidím špatně, ale kniha a film jsou dost rozdílné. Mě se kniha četla dobře. Je tu konspirace, tajemno, ale není to nějak přehnané.
Takových souvislostí by se snad na každé historické téma dalo najit hodně. Ale rozhodně tím nechci snižovat čtivost téhle jednohubky.
Na reprízované tv zpracování v podání pana Stracha se rad kouknu
Musím říct, že stejně jako v případě prvního dílu, i u druhého dílu se mi více líbilo televizní zpracování v režii Jiřího Stracha. Pan Vašíček píše velmi čtivě a poutavě, ale někdy a pocit, že tomu ještě něco chybí. Rozhodně ale na autorovu tvorbu nezanevřu :-)
Jako, málokdy se přepis původního filmového námětu do knižní podoby vyvede nějak solidně, tak jsem nečekala bůhvíco. Aspoň jsem nebyla příliš zklamaná. Stihla jsem těch pár stránek přelistovat za cca dvě hodinky a musím připustit, že aspoň některé části námětu byly vcelku originální. A to je asi tak všechno, co můžu za sebe pochválit.
Neb kromě záhad, kolem kterých se děj točil a maličko na ně snad i odpověděl, zbývá ještě mnohé k dořešení.
Třeba:
Kam autor chodí na ta šílená příjmení svých postav a proč...
Proč mi dotyčné postavy byly částečně nesympatické a většinou ukradené...
Jak to, že oproti poměrně napínavému TV zpracování knížka vyšla velmi nemastně a neslaně a dočítala jsem ji jen setrvačností...
Proč mají knížka a seriál /pokud si to správně pamatuji/ odlišný závěr...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na TYHLE záhady mi, pane Vašíčku, prosím odpovězte!!
PS. Hodnocení slabším průměrem se týká výhradně knihy, jsme přece na Databázi knih. Koukat se na Bránu v telce mě bavilo o dost víc.
Málokdy se stane, že je filmová verze lepší než ta knižní. V tomto případě se to Strachovi a spol. povedlo. Ale to nic nemění na tom, že je Ztracená brána fajn knižní detektivka s prvky nadpřirozena, nenáročná, ale o to zábavnější. A Vašíčkovo nadšení a entuziasmus pro vše, co v sobě má aspoň zbla záhadného, mi je vyloženě sympatické. Stejně jako jeho spisovatelský styl.
Napínavý příběh v prostředí Prahy, kde podle legend se nachází brána do jiného světa a toto místo chrání tajné společenství..
*Nejde o tvář, obklopenou listy a pnoucími ratolestmi, které se říká zelený muž a která se často objevuje na různých historických budovách, ale o zobrazení neznámých děsivých tvorů, porostlých hustou srstí. Václav IV. je z jakýchsi důvodů považoval za velmi důležité. V Týnském chrámu jeden z nich dokonce podpírá jeho bustu. Pod sochou královny se zas krčí jakýsi zakuklenec s chlupatýma nohama a s havířským nářadím. Možná je to náznak, že tato stvoření byla spojována s podzemím.
Vědci si s touhle myšlenkou rádi pohrávají. Dokonce připouštějí, že v některých místech došlo k samovolnému průniku. Vysvětlilo by to řadu záhad. Například nevysvětlitelné deště ryb, žab či kamenů, snášejících se z oblohy, anebo nalezení živočichů uvězněných v kompaktní hornině, do níž nikdy nemohli proniknout vlastní silou, by vlastně nebylo ničím jiným než důkazem o přestupech mezi různými realitami. Cosi, co dříve bylo jinde, se náhle objeví u nás a naopak.
Poslechnuto jako audiokniha. Super, napínavé, mělo to spád. Určitě doporučuji k přečtení.
Poslouchala jsem, takže se to dalo. Nebýt ale televizního zpracování, asi by mě to bavilo ještě míň. Takto jsem si aspoň představovala známé tváře herců, takže tři hvězdičky to budou. Jinak vše další za mě napsala kattyV :-).
Vždy při práci poslouchám buď hudbu, nebo audioknihu. V tomto případě jsem film viděla kdysi dávno, ale rozhodně se mi líbil víc, než kniha.
Na začátku výborné, pak přišel okamžik, kdy jsem myslela, že to nedočtu. Všeho bylo moc. Moc postav, ve kterých bylo obtížné se vyznat, moc konspiračních teorií, moc mrtvol. Kvůli velkému množství postav bylo i obtížné si k nim získat vztah, takže když objevili další mrtvolu, lhostejně jsem to vzala jako fakt. Konec to trochu vylepšil, ale zůstala tam podle mého spousta plandajících linek, které zůstaly nedořešené. Třeba, co dcera profesora Haluzky? Prošustruje jeho majetek? Co úžasný dešifrovací program? Osvědčí se a proslaví své tvůrce? Co "chlupáč"? Vrátil se domů nebo zůstal strašit v podzemí? (No, tohle tam možná nějak vysvětleno bylo, ale v tom množství informací mi to mohlo uniknout.)
Sečteno a podtrženo - když o tom nebudete moc přemýšlet, napínavé čtení. Pokud přemýšlet budete, najdete spoustu děr, které vám polezou na nervy.
Dobra odpočinková četba,tajemství, detektivní zápletka, Voynichův rukopis jako historický bonus, kdo víc nečekal, nebyl zklamán, já tak trochu
Od knížky jsem bohužel čekala něco trošku jiného. Nicméně námět rozhodně zajímavý a velmi oceňuji historické souvislosti. Takže 3,5 *.
Namet super, ale autor se vyjadruje dost neohrabane. Konspiracni teorie uchazejici, nicmene standardne vybira a ohyba podpurne argumenty a protichudne tise ignoruje.
S filmovou sérií nemohu srovnávat. Kdysi jsem ji viděla a nepociťuji touhu ji vidět ještě někdy znovu. Úspěšně jsem zapomněla o čem byla, tak mě její dozvuky nerušily od knižní podoby. Napínavý úvod a slušný rozjezd. V určitých pasážích to trochu drhlo a podobná jména na přehlednosti také nepřidala, ale ve výsledku to nebylo špatné. Ale stejně jako filmovou podobu, tak ani knižní už v budoucnu asi nevyhledám.
Celkem slušné,i když filmová série od režiséra Stracha byla o dost lepší.Místy jsem se v ději ztrácel,ale celkem to šlo.
Kdybych tuhle knihu vynechal, o nic bych nepřišel. Těžkopádné zpracování jinak zajímavého námětu, zbytečné a kostrbaté odbočky použité jako výplň, zkrátka autor umí i výrazně lepší věci.
Autorovy další knížky
2009 | Ďáblova lest |
2012 | Ztracená brána |
2017 | Krev démona |
2005 | Strážce duší |
2007 | Tajemství ďáblovy bible |
Samotná knížka českého "záhadologa" Arnošta Vašíčka je od známého televizního zpracování režiséra Jiřího Stracha přece jenom mírně odlišná. Napsaná čtivě a poutavě, jak je u tohoto autora dobrým zvykem. Napínavý příběh situovaný do prostředí pražského Starého města je plný tajemství a točí se kolem hledání legendární ztracené (nebo právě nalezené?) brány do jiného světa (případně jiné dimenze). Na scéně je samozřejmě zase osvědčená trojice: expert na sekty a znalec symbolů doktor Runa a známá policejní dvojice komisařů Sumara se Šímovou. Televizní zpracování bylo možná malinko lepší, ale i knížku doporučuji k přečtení.