Ztracená manželka
Alyson Richman
Z předválečné Prahy až do New Yorku zavádí čtenáře mimořádně silný příběh velké lásky Lenky a Josefa, jejichž vztah měl nečekané rozuzlení. Úspěšný newyorský porodník stále sní o své první ženě Lence, která zůstala v nacisty okupovaném Československu. Lenka Maizelová žila v milující, dobře situované pražské rodině, a když se dostala na Akademii výtvarných umění, splnil se jí životní sen. Zvláště od chvíle, kdy se zamilovala do nadějného studenta medicíny Josefa, s důvěrou hleděla do budoucnosti. Jenže napětí v Československu narůstalo a báječný život v předválečné Praze se změnil v noční můru ghett a koncentráků. Jaký byl osud malířky Lenky? Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2013 , Knižní klubOriginální název:
The Lost Wife, 2011
více info...
Přidat komentář
tento príbeh je krásny, naozaj krásny, avšak veľmi smutný ... je to síce príbeh lásky, ale nečakajte sladký, šťastný, zamilovaný román
je prerozprávaný z pohľadu Lenky, ktorá svoj príbeh rozpráva od predvojnových čias až po koniec vojny a Josefa, ktorý zas vykresľuje svoj príbeh od kedy prišiel do Ameriky
kniha je inšpirovaná osudom reálnych osôb, ktoré sa v knihe skutočne vyskytujú a hlavne osudom zamilovanej dvojice rozdelenej vojnou, kde si obaja mysleli, že ten druhý zahynul a nečakane sa stretli na svadbe svojich vnúčat ... autorka sa ale rozhodla zápletku upraviť, no neviem kde, takže čitateľ presne nevie, čo je skutočnosť a čo už fikcia
v niečom mi to pripomínalo film Colette, kde je námet dosť podobný, rozdelená zamilovaná dvojica
Lenka a Josef se seznámili přes Josefovu sestru Věrušku, se kterou Lenka chodila na Akademii výtvarných umění. Lence bylo sedmnáct, Josefovi jednadvacet a studoval medicínu. Mezi oběma přeskočila jiskra a vzplála láska na první pohled. Sbližovali se nesměle, pomalu, a vídali se, jak jen to bylo možné. O nějaké dva roky později se vzali. Celý život měli před sebou. Ale ...
Psal se rok 1939 a oba byli Židé. A asi už tušíte, kam jejich příběh směřoval.
Urychlenou svatbou nechtěli jen zpečetit svou lásku, ale hlavně své bezpečí. Byla šance válce a veškerému zlu s ní spojeným utéct. Ale nakonec se znovu střetli až po dlouhých šedesáti letech. Co všechno se během těch dlouhých let stalo? Dokázali na toho druhého zapomenout?
Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu obou hlavních postav. Nepravidelně se střídají a zatímco u jedné postavy sledujeme plynulé vyprávění příběhu (zejména v několika zásadních letech), u druhé různě přeskakujeme v čase (během celých šedesáti let), ale přitom to není nijak matoucí. Právě naopak se dozvídáme vše v ten pravý moment.
Tato kniha patří k těm, které by si měl každý přečíst. Zasáhne vás a zpod kůže ji už nikdy nedostanete. Na pozadí osudového příběhu první nezapomenutelné lásky se dozvíte víc než v hodinách dějepisu.
Před autorkou smekám kloubouk, jak věrně jako Američanka zpracovala české dějiny. Také má dar předat v jedné větě tolik emocí, co někdy nedokáže celá kniha. Pro milovníky historických románů rozhodně doporučuji.
Zajímavý, ale pro mne těžko uvěřitelný příběh. Nejvíce to, že oba ve svém druhém manželství své partnery nemilovali, jen nějak přežili těch 50 let, pořád s naivní vzpomínkou na první lásku...
Na můj vkus až moc červené , místy málo uvěřitelné. Možná proto, že jsem na toto téma četla spoustu knih, nemohu než zařadit do průměru, i když přiznávám, že se to četlo moc dobře.
Moc pěkný, emotivní příběh o lásce a utrpení, ztrátách, nových začátcích a neuvěřitelném shledání. Děj je zasazený do Prahy, Terezína a Ameriky. I když jsou hrůzy druhé světové války již mnohokrát popsány, tento příběh je převážně o vztahu dvou lidí, kteří se vzájemně ztratili. Líbilo se mi vyprávění ve dvou časových rovinách, kdy Josef popisuje svůj život po druhé světové válce, Lenka ho popisuje během války.
Příběh jedné velké lásky, kterou krutě rozdělila začínající válka. Příběh o touze, naději, lásce k rodině a velké bolesti. O strádání, nejen fyzickém ale i citovém.
O hrůzách holocaustu, už bylo vypovězeno mnoho. Přesto vás to nikdy nepřestane šokovat. Vůbec nevadí, že tento příběh je jen autorčiným výtvorem, a nejde tu o výpověď skutečných osob. Hluboce vás zasáhne. Přišpendlí ke stránkám, a nenechá vás knihu odložit. Protože takovéto knihy, mají v sobě určité poselství....
Příběh Lenky a Josefa, je napsaný velmi citlivě. Navzdory svému obsahu. Navzdory hrůzám Terezína i Osvětimi. Nad vší tou temnotou, totiž září světlo lásky. Lásky tak silné, že ji neumlčela ani válka, odloučení, ani pomyslná smrt. Ani dlouhá desetiletí, a nový život který si vybudovali.
Určitě hodnotím plným počtem, a doporučuji k přečtení.
Na knihu jsem se dlouho těšila. Očekávání splnila a rozhodně to nebyla ztráta času. Líbila se mi víc jak Tatér z Osvětimi, ale méně než Zvuk slunečních hodin.
Krásné a smutné...
Tato slova by mohla stačit, ale musím dodat, že ačkoliv je kniha napsaná velice čtivě a v krátkých kapitolách, musela jsem si ji "dávkovat" s přestávkami, abych nabrala dech k pokračování.
Literární styl autorky je poměrně jednoduchý a přesto silně sugestivní.
Čtěte.
Po dlouhatánské době kniha s tématem, který mě sice hodně láká, ale zároveň jsem ji odkládala a neměla tu správnou náladu číst. Nicméně asi již uzrál ten správný čas a přišla řada i na ní.. A jsem jedním slovem nadšená. Kniha mě vtáhla do děje, doslova jsem hltala stránky a moc dobře se mi četla. Chvílemi ukápla nějaká slzička, ale tak je to správné.. Tohle je bohužel realita, naše historie, varování a snad i poučení. Konec knihy sice není moc reálný, ale nevadí. Alespoň malý záblesk světla na konci tunelu bolesti a utrpení, takže já jsem maximálně spokojená a knihu doporučuji k přečtení, stojí za to..
Moc hezký a dojemný příběh z Prahy, Terezína, Osvětimi a končí v Americe. Na prvním místě je láska a city, hrůzy z Terezína a Osvětimi nejsou tentokrát tak drsně popsané jako v jiných knihách. Konec není moc uvěřitelný, ale i tak se mi kniha líbila. Konec knihy jsem probrečela.
Autorka si nastudovala vzpomínky a výpovědi českých židovských výtvarníků, kteří byli vězněni v Terezíně a pracovali ve výtvarném oddělení, a dobové reálie o životě v okupované Praze a napsala milostný román o manželích, které rozdělila válka a emigrace. Hlavní zápletku o setkání po šedesáti letech slyšela od kamarádky u kadeřnice. Kniha je čtivá a nepřekrucuje fakta, ale je to opět další z mnoha knih, která využívá holocaustu k dosažení titulu bestseller.
Červené, přesto černé, neuvěřitelné, přesto víceméně reálné. Přiznávám, že mě překvapuje, že tuhle práci odvedla americká autorka - na podobné povedené zachycení reálii neevropským autorem totiž nejsme moc zvyklí. Odpouštím drobnosti a prostě se nechávám unášet příběhem...
Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě a rozhodně jsem za to moc ráda. Byl to velmi čtivý,silný a dojemný příběh plný emocí, který se vám vryje do paměti.
Námět z 2SV je výjimečný díky konkrétním postavám, reálným lidem. Jinak téma 2SV a změn v životě Židů v naší zemi před a během 2SV není neobvyklé. Autorka píše střídavě za hlavní postavy Lenku a Josefa, což je také často používané. Některé pasáže mi přišly zdlouhavé, některé se dostaly pod kůži.
Nepřestane mne udivovat naivita Židů a vzájemná nedůvěra ve smyslu, že ti, kteří varovali a tušili (zdálky ale přesto) co může nová ideologie přinést byli považováni za pošetilé, ne-li hloupé. Tady je postaven proti sobě rozdíl, kdy někdo poslechl „6.smysl“ a někdo ne. Netuším, zda autorkou plánovaně. Opačná rozhodnutí měla i své opačné následky. Tyto 2 postoje jsou v knihách často „smíchané“ nebo „zamlžené“, tady však vyniknou díky vztahu 2 lidí, jež to ovlivnilo na 60 let.
Možná se dnes můžeme „divit“, jak jedno rozhodnutí ovlivní lidský život. Bez ohledu na válku, jež vždy žene věci do extrému, se však každý z nás může kdykoli ohlédnout a možná uvidí, že také ne/jednou stál na křižovatce. Nebo na ní stojí?
Útrapy a bolest jsou popsány spíše okrajově, takže kniha z 2SV je víc hodnocena pozitivně. Dle mého je to s ohledem na milostný příběh v době 2SV spíše než na hrůzy 2SV. Za mne dobře napsaný (čtivý) příběh, ale nejen po souběžném čtení s knihou Osvobození od IK je tato kniha o * níže.
Štítky knihy
Židé druhá světová válka (1939–1945) nacismus Praha New York láska holokaust, holocaust malířkyAutorovy další knížky
2013 | Ztracená manželka |
2015 | Kabinet milostných dopisů |
Těžko uvěřitelný příběh, ale o terezínském ghettu má autorka až překvapivě nastudovaná fakta.