Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453361/bmid_zuzanin-dech-Dbf-453361.jpg 5 3064 3064

Co všechno udrží člověka při životě… Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, její osud je předem daný. Transport. Koncentrační tábor. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

tabaluga
02.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Přátelství 3 postav, kdy každý z nich pochází z jiného prostředí. Většinou tyto trojúhelníky moc dobře nedopadnou a stejně tak to bylo i v této knize. Překvapilo mne až do jaké fáze se Hanuš dostal, a co všechno dokázal. Zuzana musela být silná osobnost, protože život se s ní opravdu nemazlil a konec mne ani moc nepřekvapil. Hanuš ji opravdu miloval zvláštním způsobem jen škoda, že s Janem se už nepotkala..

myšpa
01.12.2021 5 z 5

Krásná kniha, na kterou se nezapomíná. Určitě si od autorky přečtu další.

veronika4937
30.11.2021 4 z 5

Velmi autenticky vyprávěný román. I když jsem o období 2. světové války přečetla už více knih, takhle mi přišla nejsyrovější. Možná za to může i fakt, že jsem ji poslouchala jako audioknihu. Každopádně stojí za přečtení, jen to úplně není odpočinkové čtení před spaním.

Doubravka1975
29.11.2021 5 z 5

O dětství, dospívání a dospělosti je tenhle DECHberoucí příběh Zuzany, její rodiny a přátel Jana a Hanuše....
Doporučuji !!!

Morgenka
29.11.2021 4 z 5

Silný příběh. Spisovatelka píše syrově. Líbilo se mi to.
Četlo se to pěkně. Hanuš nakonec dostal to, co si zasloužil. Jak se dokázal přetvařovat.

mazlak
26.11.2021 5 z 5

Překvapilo mě, že i když byla tato kniha situována do období druhé světové války, nic tomu na začátku knihy nenasvědčovalo. V průběhu děje je však již v náznacích čtenář na toto připravován různými dodatky ve vyprávění. I když pak popisuje i hrůzy koncentračního tábora a pokusy na lidech, končí úplně dramaticky v jiném směru, než jsem čekal.

pohoda58
24.11.2021 5 z 5

Román byl velmi čtivý, měl spád. I když děj byl převážně z holocaustu, byl to silný zážitek. Knihu jsem přečetla během dvou dnů a moc stojí za přečtení.

Fidibus
22.11.2021 4 z 5

Četla jsem už knih na téma holocaust a válka víc, z poslední doby porovnatelná kniha Kufr p. Lederera. Četlo se to celkem dobře, příběh je promyšlený a ozvláštněný trojicí přátel i drobnými detaily. Syrovost Zuzanina osudu je děsivá, přesto mi konec přišel divný. Ne tou otevřeností, ale nereálností. Jinak prostředí cukrovaru bylo moc pěkné.

Mychaela
21.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Další z příběhů vyprávějící o osudech lidí židovského původu za 2. světové války a koncentračních táborech.
Poslední dobou jich přibývá jak hub po dešti. Možná je to ale dobře. Ať se o těchto hrůzách čte zas a znovu, ať nezůstanou zapomenuty, ať se nikdy neopakují. Ať jednou opravdu nedojde k tomu, že lidé uvěří, že jde jen o výmysl, že něco tak strašného se přece nemohlo stát...

Přečetla jsem knih s touto tematikou už poměrně dost, nicméně každá je vždy svým způsobem jedinečná, jiná než ty ostatní. Zuzanin dech je psán, jak je zmíněno v jedné z předchozích recenzí, "krutě a syrově".
Ano, syrově, stroze, účelně, bez příkras a zbytečných řečiček okolo. Mně to k příběhu sedlo. Stránky se četly samy.

Samotný příběh je silný a bolavý. Milé, bezstarostné, idylické Zuzanino dětství přechází do vystřízlivění a kruté reality dospívání a poté končí v dospělosti v koncentračním táboře na pokusech... Smutné je, že přežitím a návratem domů Zuzanina bolest a utrpení neskončí... Já osobně ale viděla alespoň v tom závěru malý záblesk naděje. :-)

Trocha odlehčení na závěr: vím, že jde o smyšlený příběh, ale já to stejně vždy prožívám naplno, a tak bych jen chtěla podotknout, že to, že byl Hanus svi°ě největšího kalibru je bez debat, ale já bych nakopala do řiti i milého Janíčka. Sbalit si saky paky a zdrhnout do Ameriky, když jeho údajně velká láska někde trpí? Co takhle na ni třeba zkusit počkat, frajere...? :-D

Anitram22
20.11.2021 5 z 5

Kniha, kterou stojí za to přečíst. Úžasné. Sice se čtenář musí ze začátku srovnat s tím, že není označena přímá řeč, ale na příběhu to nijak neubírá.

makki.xoxo
18.11.2021 3 z 5

Od knížky jsem měla velké očekávání díky její propagandě. Bohužel jsme byla zklamana. Kniha se rychle a hezky četla, “odsejpalo to”. Sepsat dětství na 100 stránek bylo málo. To same dospívání.. vše bylo hrozne rychle. Zuzana byla v Terezine, čtu 20(?) minut a už byla převezena jinam. Čtu dalších 60(?) minut a už byla z koncentračních táborů zcela venku. To same její láska s Janem. Než jsem stihla vstřebat dej, už byl jinde. Ale možná je to moje chyba. Celkove kniha nebyla spatna, ale se stejnou tematikou jsou i lepsi knížky.

Kubikuli
17.11.2021 5 z 5

Krásná knížka. Krutá a syrová. Upřímně jsem ráda, že dobu v koncentračním táboře zachycuje jen pár stránek... Otevřený konec byla super tečka na závěr. Každý si ho domyslí podle toho, jak se mu líbí ..

Nestorkea
16.11.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Musela jsem si nejdříve zvyknout na autorčin styl, ale pak se četla jako po másle. Závěr mě překvapil a potěšil, i když otevřené konce mě většinou spíše zklamou.

Dancozz
15.11.2021 5 z 5

Opět jedna z knih, která ve vás rezonuje, o které přemýšlíte a jejíž děj nikdy nezapomenete.

První půlka knihy se mi líbila moc, děj se točí okolo Zuzany, jejího dětství a dospívání. Pak nastane období holocaustu, kdy je čtení samozřejmě těžké, člověk si klade otázky proč a jak se to mohlo stát. Paradoxně nejtěžší pro mě bylo čtení období po válce.

Přiznám se, že konec se mi úplně nelíbil, ale to je samozřejmě subjektivní. Mě by se líbil konec víc uzavřený

Obecně, po dlouhé době kniha, kterou jsem přelouskla za pár dní.

Alma5
14.11.2021

Lituji, že jsem se odhodlala k přečtení této knihy, případně že jsem ji neodložila hned na začátku. Silný příběh to nepochybně je, ve mně zanechal pouze silně depresivní pocit, což bylo nepochybně umocněno podivně syrovým a nezúčastněným stylem psaní. Nemyslím, že bych od této autorky chtěla kdy přečíst jinou knihu. .

Kryštofka
14.11.2021 5 z 5

Vynikající.
Autorka má skvělý vypravěčský styl. S jazykem pracuje s lehkostí, postavy jsou plastické, zapojuje naše smysly - všechny ty vůně, pachy, chutě, zrakové vjemy… Díky tomu jsem byla naprosto vtažena do děje.
Silný příběh.
A je potřeba zmínit i evidentně dobré nastudování všeho, o co se příběh opírá.

LivieBorova
11.11.2021 5 z 5

Hezké ženské čtení, silný příběh stojící na silných odhodlaných osobách, které jsou jedinečné ve své obyčejnosti. Odrazoval mě dlouho ten název knihy, působil na mě moc poeticky, bála jsem se knihu rozečíst, že bude moc "umělecká", ale byla skvělá. Napsaná úplně obyčejně a chytlavě. A ten příběh? Skvělá třešnička na dortu.

ŠtěpánkaB.
11.11.2021 4 z 5

Příběh i přes těžké téma pro mě byl určitým způsobem naplněn optimismem, životní silou hlavní hrdinky. Autorčin styl vyprávění mi vyhovoval, hezky příběh pomáhal posouvat kupředu a nechával na čtenáři, jak moc si jednotlivé scény nechá zarýt pod kůži.
Moje hodnocení je asi ovlivněno srovnáním s knihou Na smrt - témata obou jsou v podstatě velmi podobná, příběh tří přátel, z nichž každého osud zanese jiným směrem. Zuzanin dech je mnohem méně surový, mnoho detailů milosrdně vynechává a je prodchnutý touhou po přežití, životě, s určitou nadějí, s láskou k přírodě. Zároveň ale klouže v některých tématech po povrchu a ve výsledku nezanechá tak silný dojem, jako dokázal Karika.

Tops
08.11.2021 2 z 5

Knihu jsem měla v knihovně rezervovanou mnoho měsíců, četla na ni samou chválu, a tím pádem jsem měla hodně vysoké očekávání, což vedlo k velkému zklamání. Totálně neosobní a drsný styl vyprávění chápu, i když mi nevyhovuje, ale co mě opravdu zklamalo, byl podivně rozbředlý děj, který občas plyne až příliš svižně, aby se potom v těch nejméně zajímavých chvílích natáhl až k nesnesení. Měla jsem problém knihu dočíst, udělala jsem to jenom proto, že jsem vzhledem k vysokým hodnocením očekávala opravdu dobrý závěr, ale přišlo jen další zklamání. Divím se, že si kniha našla u tolika lidí zalíbení.

MatBla
07.11.2021 4 z 5

Krásný příběh, silný, emotivní. Velmi zvláštní konec, ještě pár dní jsem přemýšlela, jak to vlastně dopadlo.
Styl psaní mi vůbec nevadil, četlo se to dobře.