Zvony alebo Kysucká kampanológia
Peter Kubica , Miloš Jesenský
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502832/mid_zvony-alebo-kysucka-kampanologia-f3j-502832.jpg
5
1
1
Zvony sa nám svojím čarovným hlasom prihovárajú od narodenia až po poslednú cestu... Už sme pozabudli rozumieť ich reči. Naši predkovia vedeli podľa zvukov rozlíšiť, ktorý zvon sa ozýva a čo oznamuje, či niekde horí, či sa niekto porúčal na večnosť alebo či sa treba poberať na svätú omšu. Vykročte s nami za tajomstvami zvonov, po zabudnutých cestičkách Kysúc, po vŕzgajúcich schodoch v kostolných vežiach, obdivujte umenie zvonolejárov z rôznych končín Európy, spoznajte čudesné príbehy vzácnych zvonov. Kniha o kysuckých zvonoch, zvoniciach, tradíciách zvonolejárstva a ďalších kampanologických zaujímavostiach je prvou svojho druhu na Slovensku!... celý text
Přidat komentář
„Hlas zvona unášal duše zosnulých
za hranice pominuteľnosti,
sprevádzal človeka
od narodenia po smrť
a to už od najdávnějších časov.“
„Živých zvoláva, mŕtvych oplakáva.“
"Kysuce (někdy také Kysúce) je území na Slovensku, rozprostírající se severně od města Žilina, směrem k polským hranicím. Zasahují do regionů okresů Čadca a Kysucké Nové Mesto. Na západě hraničí s Českou republikou. Oblast charakterizují horská políčka, louky, lesy, pastviny a malé shluky dřevěných domků.“ (wiki)
Citát: Zvon je hlasem k Bohu.
Vždycky mě fascinovaly zvony. Jejich, přímo magické, vlastnosti, kterých se bál každý démon a někdy i smrtelníci. Skoro každý vyrobený zvon dostal jméno, což bylo nanejvíc zajímavé. A tak, když jsem zjistil, že pan Jesenský se podílel na vzniku knihy o zvonech, neodolal jsem. Kysickou oblast jsem vlastně nikdy nenavštívil, ale věřte, že takových zvonů je (bylo) po celém Slovenském a Českém území strašně moc. A to nepočítám celou Evropu a dále....
Malá ochutnávka:
V Turzovke sa na prelome 18. - 19. storočia začínali bohoslužby v nedeľu ráno prvým zvonením o ôsmej. Panna Mária, sv Štefan a sv. Jozef zvolávali veriacich veľkej Turzovky, do ktorej petrili v tom období aj okolité obce. Ich zvuky sa Turzovčanom vryli do sŕdc i do biorytmu ich života. A tak mnohí pridali do kroku, ak chceli stihnút „In nomine patris et...“
Tato kniha vám přiblíží Kysucké zvony, jejich umístění, jejich vliv na obyvatele, jejich „úkoly“, a jejich osudy. Příběhy zvonů jsou doprovázeny skoro až vyčerpávajícími informacemi, příjemnou kresbou a spoustou fotografií. V dnešní době už zvonům skoro odzvonilo. Ve velkoměstech je do dnes slyšet pár „přeživších“, ve vesnicích přebral jejich hlas místní roz-hlas, ale jsou místa, které si na své zvony nedají dopustit. Kysuckému území držím palce, ať jim to vydrží co nejdéle.
Citát: Zvony majú svoju reč, univerzálny jazyk, ktorému rozumejú domáci, cudzari i cudzinci...