AMELIANVS AMELIANVS komentáře u knih

Tzimiskis Tzimiskis Jan Cimický

Špatná kniha.Učebnicový příklad toho, když někomu nakladatelství vydá nějaký text výhradně proto že to napsala veřejně známá osoba/celebrita a ne proto že by šlo o knihu kvalitní.Tahle tedy opravdu není!

Jde o odfláklé dílko ze kterého jsem měl pocit že autor pro studium hlavního hrdiny,jeho doby a reálií jeho světa,neudělal víc než že si prostě přečetl jeho profil na Wikipedii.Osobně tipuji že opravdu používal jen Wikipédii a maximálně "Dějiny Byzance"od Bohumily Zástěrové a kolektivu mnoha dalších autorů,kde ovšem přečetl jen ty pasáže které se mu zdály přímo relevantní pro Tzimiska.Dějiny Byzance byly až donedávna vlastně jediným,uceleným, moderním textem na toto téma v českém jazyce ale dílo se žádné vládě nevěnuje opravdu detailně( jde totiž o shrnutí celkové historie) takže Cimický by zase jen vařil z mála informací.Že by si sehnal nějaké obsáhlejší texty v cizích jazycích to se nezdá.Ani že by kdy četl jakékoliv původní prameny. Z jeho popisů je zřejmé že o tom všem ví(promiňte mi ten výraz) kulové a jeho výroky jsou často historicky vyloženě mylné či dokonce nemožné a to i ve zcela základních věcech.Nejspíš jediným důvodem proč tohle vůbec napsal bylo autorovo ego a představa že je třeba s císařem vzdáleně příbuzný.

Používat ideálně jen když budete potřebovat něčím zatopit.

26.08.2024