AnnaKreon AnnaKreon komentáře u knih

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Poslední dny se všude objevuje kniha Mělas to vědět a to hlavně proto, že je podle této knihy natočena minisérie na HBO GO, ve které si hlavní role zahráli Nicole Kidman a Hugh Grant.
Tato kniha v Česku vyšla už v roce 2014 s takovou nehezkou obálkou. Teď má ale obálku seriálovou a je opravdu moc pěkná.
Hlavní hrdinka Grace je vztahová terapeutka a napsala i svou knihu, ve které se snaží ženám ukázat, že by měly už na začátku vztahu poznat, zda je s jejich drahou polovičkou něco špatně. Sama má ale dokonalého manžela, skvělého syna, krásný dům a úžasnou práci. Nebo ne?
Grace je v první řadě neskutečná k*áva, která káže vodu a pije víno. Tohle je hlavní hrdinka, kterou jsem si nedokázala vůbec oblíbit. Ale to jsem asi nedokázala vlastně nikoho v této knize, kromě snad jejího 12letého syna Henryho, se kterým mám ale taky trošku problém, že na svůj věk byl až moc inteligentní a jeho názory byly až moc dospělé.
Co se stylu psaní týče, tak jsem upřímně ráda, že jsem to vůbec dočetla. První 40stránková kapitola pro mě byla naprosté utrpení. Potom jsem si na styl zvykla a četlo se mi to vlastně docela dobře. Ale proč tolik nezáživných popisů, bez kterých se člověk obejde?
Nejde ale o thriller, jak se dost často píše; je to psychologické společenské drama. Kniha mi nesedla stylem psaní, postavami a bohužel ani dějem, který má za mě nevyužitý potenciál. 300 stránek čtete popisy nebo se rýpete v hlavě Grace a zbylých 140 stran je nějaký „děj“.
Je mi to strašně líto, ale knihu asi úplně doporučit nemůžu. Na seriál se ale chystám a těším se na něj.

20.11.2020 3 z 5