Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Travič Travič Sharon J. Bolton

Dobře, chápu, že to byla chyba, že jsem nečetla první díl. Bohužel jsem si nevšimla, že je to pokračování série.
Určitě to ovlivnilo můj dojem z knihy. Postavy a jejich vstupy, které byly někdy až příliš krátké na můj vkus, se mi hodně pletly. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se v nich zorientovala. I střídání časových rovin mě v tomto díle mátlo. Návaznost na minulou knihu byla vcelku pochopitelná, některá vodítka byla vysvětlená a dokonce i tak, že nebylo prozrazeno tak moc, že by člověk úplně ztratil chuť si předešlý díl přečíst.

Nicméně mě kniha nijak neoslovila. A to mám tajuplné příběhy, nadpřirozené věci a závan čarodějnictví moc ráda. Tady mi to nesedlo. Spousta věcí nebyla vůbec vysvětlena, jako například důvody celé kauzy, chyběla logická vodítka.

Uvidím, jestli si první kniha ke mě najde cestu, sama ji aktivně vyhledávat nebudu.

07.12.2021 3 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Jsem na tom jako "kasavubu", po přečtení mi zůstal zvláštní pocit, asi překvapení a trochu šok. A také nevím, čím mě tato kniha k sobě tak připoutala, že jsem ji přečetla skoro jedním dechem, a to i přes počáteční skepsi. Ale ačkoliv bych toto dílo už podruhé nečetla, je to kniha, která ve mně bude ještě chvíli doznívat.
Popis život 4 žen v poválečném Polsku je syrový, naturalistický a bez příkras. Dnes šokuje podmínkami, ve kterých lidé tehdy žili, hrůzami, které si z války a z následujících politických událostí nesou, nefunkčními partnerskými vztahy, ve kterých ženy setrvávají, protože to cítí jako povinnost. Ale zároveň udivuje sílou jít dál a to i přes prožité hrůzy a nesnáze, soudržností rodiny, kterou dnes musíme obdivovat, schopností vyrovnat se se smrtí a ranami osudu a vyřešit nastalé problémy a také lpěním na tradicích. Ačkoliv se ženy chtějí vymanit vesnickému životu, přesto se stále vracejí do rodného domu, které je pro ně útočištěm.
Zajímavá kniha, to beze sporu.

07.08.2021 4 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Harlan Coben je můj oblíbenec, i když toto je teprve jeho třetí kniha, kterou jsem od něj přečetla. Vzhledem k tomu, že je čtu s odstupem, nemám pocit šablonovitosti a považuji tohoto autora za špičku v tomto žánru. Knihy jsou pro mě neuvěřitelně čtivé, mají gradaci a rychlý spád a neočekávatelný konec. Velkým plusem jsou přirozené dialogy, dobré prokreslení charakterů, jak tu někdo podotkl, nikdo není jen bílý nebo jen černý. Důležité jsou vždy rodinné vztahy, mládí, vyzrávání a dospělost a dopady a rozplétání minulých událostí.
Tady se snažíme najít vraha mladých dívek a sledujeme kruté zákonitosti organizovaného zločinu versus policejní složky.
Skvělý thriller, doporučuji.

07.08.2021 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Mám ráda klasické fantasy s břinkotem mečů, neohroženým hrdinou, nadpřirozenými silami, podivuhodnými bytostmi a špetkou lásky.
Píseň oceli mi zezačátku přišla slabá, obzvláště první třetina. Jednoduchý příběh, slabé dialogy, povrchní představení osob a země. Literatura pro děti.
Přesto jsem si postupně hlavní hrdiny oblíbila a nakonec jsem byla docela spokojená. S prohlubujícím se vztahem Cuchenana a Minangara se dialogy staly vtipnějšími a ironický humor spolu se stydlivostí Cuchenana si mě nakonec získaly. Těšila jsem se na další příběhy a na bytosti, se kterými se poměří.
Je to prostě pohádka. Možná lepší ji číst kolem Vánoc, tam by dobře zapadla.
Takže pokud se vám líbí příběhy, ve kterých najdete draka, kouzelný meč, princezny a pidimužíky, čarodějnice a skalní trolly, samozřejmě neporazitelného cudného hrdinu, lapky a nebezpečná individua, spoustu bojů a dobrodružného putování, necudného barda a povolné děvečky, zkuste se ponořit s touto knihou do světa pohádkové fantazie. Neobjevíte nic nového, ale vrátíte se do věku, kdy jste věřili na hrdiny, víly a trpaslíky, čest a dobro a kdy bylo skoro vše možné.

14.07.2021 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Ke zdejším komentářům není moc co dodat. Řadím se ke skupině čtenářů, kteří oceňují originální nápad. Život lidí v metru, kam se museli uchýlit po jaderné katastrofě a kde jsou ohrožováni jinými živočišnými druhy a skupinami lidí bojujícími proti sobě, byl vyobrazen vcelku realisticky a měl opravdu velký potenciál. Pro mě byl ale tento potenciál zabit přemírou dialogů na téma smyslu života a přílišným filozofováním některých postav.
Souhlasím, že Arťom je poněkud nevýrazný hrdina, který se potuluje metrem jakoby bez cíle a náhodně, ačkoliv poslání má. V jedné knize narazí na tolik různých náboženských a ideologických skupin, že by to jinému autorovi vystačilo na několik knih.
Celkově se děj spíše táhne, občas se objeví napínavější část a až ke konci má kniha pěkný spád. Nejvíce se mi asi líbily scény z tunelů, které byly popsány sugestivně, se správnou dávkou očekávání nevyhnutelného. I závěrečnou myšlenku a zakončení tohoto dílu jsem ocenila.
Styl autora mi moc nevyhovoval a ruské pozadí s jejich pohledem na svět a jmény mi opravdu k srdci nepřirostlo. Knihu jsem si vybrala proto, že je v tomto žánru poměrně známá, ale další díly už si nechám ujít.
Poslouchala jsem jako audioknihu, která je namluvená pěkně.

01.05.2021 3 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Na druhý díl s inspektorem Prévitem jsem se moc těšila, musím ale říct, že jsem maličko zklamaná. Pokračování se mi nezdálo tak skvělé jako první díl. Řekla bych, ze mi asi chybí to překvapení z prvního dílu, nápad a styl už je trochu okoukaný. Navíc mi připadá, že z popleteného človíčka, který přitahuje podivné náhody a zvláštním způsobem se z nich dostává, se stal sebevědomý policista, který se s přehledem vyrovnává s těžkými situacemi. Jen ten suchý humor mu zůstal.
A tak jsem nejvíce nadšená byla z jeho zvířecích společníků, kteří přinesli svěží závan do příběhu.
Pořád ale kvituji humor a ironii, které jsou v detektivkách tak zřídkakdy k vidění. Nebo spíš ke čtení. Na další díl se těším.

21.03.2021 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Je to už dávno, co jsem četla Zaklínače, a ačkoliv ho mám zařazeného do svých srdcovek, už nejsem schopná porovnat styl Sapkowského a Tobina. S počítačovou hrou nemám vůbec žádné zkušenosti. Takže můžu posoudit jen, jak na mě tento příběh zapůsobil bez zařazení do těchto kontextů.
Já jsem byla velice mile překvapená. Obálka mě moc nezaujala, ale kresba uvnitř se mi moc líbila. Správně ponurá atmosféra Zaklínačova světa, líbilo se mi ztvárnění lesa i domu. Skvělý nápad s vitrážemi, které podkreslovaly atmosféru scén. Magická stvoření byla dostatečně hrůzostrašná nebo krásná, aby se jich člověk bál nebo měl touhu jim podlehnout. Trochu mi vadilo nedostatečné prokreslení postav z větší dálky.
Příběh mi sedl do Geraltova světa dobře. Chytře vymyšlený, plný magie, napínavý a s překvapivým koncem. V podstatě nemám, co mu vytknout. Jen Geralt mi přišel až příliš sdílný.
Já jsem s návratem do Zaklínačova světa spokojená a rozhodně tento komiks vzbudil moji chuť si celou ságu znovu přečíst.
Doporučuji.

19.10.2020 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Jisté je, že když si vyberete knihu Delphine de Vigan, máte před sebou těžké čtení.
Tato kniha popisuje jeden den v životě dvou lidí, oba se nacházejí v nelehké životní situaci. Mathilda se snaží přežít zhoršující se situaci v práci, šikanu ze strany nadřízeného a zvládnout sama výchovu tří dětí tak, aby na ně tato pro ni naprosto vyčerpávající situace neměla žádný vliv.
Mladý lékař pohotovosti řeší rozchod se svojí dívkou po vztahu, který pro něj nebyl naplněn. Potýká se i s problémy a náročností svého povolání.
Tito dva lidé jsou v podstatě ztraceni v Paříži, obrovském městě, které nedovoluje slabost, které nezajímají lidé klesající na dno, v anonymním městě, kde jsou důležité výkony a úspěch a kde se špatně hledá spřízněná duše.

Pro mě byla kniha příliš depresivní, asi ke mně přišla v nesprávné chvíli, v současné koronavirové době čtu raději optimističtější knihy s dobrým koncem a s nadějí.
Nicméně knihy této autorky považuji za kvalitní čtení a určitě za čas zase po nějaké sáhnu.

04.10.2020 4 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Krásná odpočinková četba pro ženy, ve které nechybí tajemství, láska, závist, nenávist, ztracené dítě, šlechtický rod a jeho kletba a dům, ve kterém prý straší.
Kate Mortonová rozehrála příběh, který začíná v Austrálii, ale pokračuje v Anglii a který vás provede třemi časovými liniemi, a jednou dávnou rodinnou historií.
Několikrát jsem se kochala plánkem na začátku knihy, však kdo by si nezamiloval anglické sídlo na břehu moře, s několika zahradami, tajemným bludištěm, tajnou zahradou a záhadným domkem na kraji útesu, který je opředen dávným tajemstvím.
Kniha si mě snadno získala, mám ráda styl Kate Mortonové, její příběhy se mi snadno čtou a dokážu si snadno zamilovat postavy, které pátrají v minulosti. Obdivuji její schopnost vykreslit prostředí, díky které se mi do příběhu dobře vžívá.
Pro mě to byla nádherná kniha pro chvíle pohody, se správnou mírou tajemství a lásky.

05.06.2020 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Těžko napíšu originální komentář, byly tu už zmíněny snad všechny klady i zápory tohoto díla. Já se připojuji k nadšeným čtenářům a když jsem četla zde několikrát citovaná slova o pocitech z dobré knížky, která zazněla v epilogu, cítila jsem přesně ten zmiňovaný smutek a lítost, že kniha skončila.
Je zajímavé, že takový typický americký román napíše právě Švýcar. Kniha má klasické znaky společenského románu, americké maloměsto, rodinné vztahy, vztahy mezi obyvateli, veřejná tajemství, láska, přátelství, závist a nenávist. Ústředním motivem je detektivní zápletka a hlavně láska. Příběh je ozvláštněný zákulisím z knižního průmyslu a humornými vsuvkami přehnané péče maminky vypravěče. Zatímco většina knihy se odvíjí celkem pomalu a odhalení jsou pozvolná, posledních 100 stran je smrští zvratů, kdy už si člověk není jistý nikým a ničím.
Já jsem velice spokojená a děkuji mým oblíbeným čtenářům, díky nimž jsem se ke knize dostala. Těším se na Baltimorské, které si dám do seznamu.

30.05.2020 5 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

Příjemná změna, pokud jste již plni severských nebo amerických thrillerů, tento příběh odehrávající se v Itálii by pro Vás mohl být to pravé.
Poměrně rozsáhlá kniha, ale velice napínavá, bez hluchých míst, chytila mě od začátku do konce. Ústřední dvojice je poněkud kontroverzní, spojení dvou lidí se závažným traumatem, by se mohlo zdát až příliš, ale funguje to. Zápletka postavená na konspirační teorii, jestli je něco takového jen zlomečkem pravda, tak lepší nevědět... Možná trochu neuvěřitelný závěr, ale co jiného bychom čekali od thrilleru - chceme napětí, spád, akci a skoro nepřemožitelné hrdiny, kteří bojují za pravdu a kterým držíme palce, aby to dokázali.
A to tato kniha určitě splňuje.

07.04.2020 5 z 5

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Skvělé pokračování, žádná nuda ani snížení laťky, nemusíte se bát zhoršení kvality, se kterým se často setkáváme u vícedílných sérií.
Ze začátku mě rozčilovalo střídání pohledů, ale zvykla jsem si a musím říct, že tím autorka dokázala slušně gradovat napětí. Kapitoly často končí v nejnapínavější chvíli a to Vás nenechá knihu odložit. Hlavní hrdince budete fandit a užijete si tuhle napínavou jízdu až do konce.
Doporučuji, skvělá relaxace.

11.02.2020 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Po Asimovi se mi dlouho nepodařilo padnout na dobrou sci-fi. Tahle podle mého názoru dobrá je. Není vynikající, to souhlasím, má nějaké mouchy a je určená pro laiky. Ale myšlenka je dobrá, znepokojující a děj je svižný a napínavý. Až na ne úplně dotažený konec, opravdu to vypadá, jakoby autor potřeboval z nastalého problému nějak vyklouznout. Ale celkově jsem se dobře bavila a představa štěpení realit mě zaujala. Doporučuji.

31.07.2019 4 z 5

Já jsem se rozhodně velice dobře bavila. Oproti předchozím dílům, které mi už přišly na jedno brdo, byl tento díl s novými postavami svěží a vcelku akční. Eskalace bláznivých příhod mi přišla zábavná a rozhodně obdivuji schopnost pana Bočka najít takové množství vtipných přirovnání. Super odpočinkové čtení, když si chcete spravit náladu. Ale každopádně je potřeba přečíst předešlé díly, jinak to nebude dávat příliš smysl...

21.06.2019 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Velmi slušné pokračování série. Stále stejný sarkasmus a vtipné hlášky. Příběh je dobře vymyšlený, složitý a jeho postupné rozkrývání drží čtenáře v napětí. V závěru se pak tempo stupňuje a rozuzlení je překvapivé. Prostě dobrá kvalitní detektivka. Předpokládám, že příběh vychází ze skutečné historie a člověku z toho běhá mráz po zádech. Doporučuji.

15.06.2019 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Příběhu se nadá upřít čtivost a napětí. Ale nechápu, proč si moderní autoři myslí, že čím nechutnější scény v knize budou, tím lépe. Deníkové zápisy jsou morbidní a úchylné, příběh vraha je pro mě nereálný a přitažený za vlasy. Jediným kladem je parta detektivů. Takže pro mě zklamání, knihu jsem sice dočetla, ale další díl si kupovat rozhodně nebudu.

02.06.2019 3 z 5

Za svitu měsíce Za svitu měsíce Jennifer Anton

Dvě věci oceňuji na této knize. Za prvé, že je napsána podle skutečných událostí a osob, dokonce předků autorky. A za druhé, že se věnuje obyčejným lidem žijícím mezi válkami a za druhé světové války. Tím mi připomínala Slavíka od Kirstin Hannah.
Na druhou stranu mi tento příběh nepřipadal dostatečně poutavě napsaný. K postavám jsem si nedokázala vytvořit silnější vztah, emocionálně mě kniha nezasáhla tak, jak bych čekala. Navíc mě rušilo opravdu velké množství italských výrazů i celých vět a ačkoliv je na konci knihy slovníček, italštiny bylo tolik, že jsem se do něj neměla náladu tak často dívat.
A tak je pro mě tento příběh cenný spíše historickými událostmi v pozadí, protože z fašistické Itálie je toto moje první kniha. Také jsem se dozvěděla hodně o životě, zvycích a mentalitě Italů.

09.09.2024 4 z 5

Hora duchů Hora duchů Kyle Perry

Na knihu jsem se těšila, mám ráda příběhy z exotického prostředí, které mají prvky dobrodružného vyprávění. Ale nakonec jsem spíše zklamaná.
Příběh jako takový, plný intrik, přetvářky, manipulace, vztahů mezi pubescenty a obyvateli malého městečka, mně příliš nezaujal. V podstatě tam nebyla postava, kterou bych si oblíbila, a jak tu už někdo podotknul, nebyl tam nikdo "normální". Nejvíc mě bavily scény z divočiny, popisy buše a těžké orientace v ní, prostě místo, kde příroda ještě vítězí nad člověkem.
Přečíst se to dalo, ale za mě zklamání.

26.05.2024 3 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Audiokniha
A asi jsem v tomto případě ráda. Na audioknihy se tolik nesoustředím a tento příběh to ani nepotřeboval. Matěj Mlynář je takový detektiv z drsné školy alá české město trochu mixnutý Rambem, zmlácený na každém rohu a přesto jde dál. Jak zmínil Trudoš, moc mi to k našim reáliím nesedí.
Zápletka byla uvěřitelná a opravdu nebyla špatná. Ale jinak to není úplně můj šálek kávy.

26.09.2022 3 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Audiokniha
První zkušenost s Lovecraftem, na kterého jsem se moc těšila. Z mého pohledu výborný nápad, velký potenciál, postupné budování napětí a tísně, skvělé prostředí. Ale to vše pro mě zaniklo v příliš rozsáhlých popisech a opakujících se odkazů na předešlé expedice. Je možné, že kdybych knihu četla, byl by dojem jiný, protože když čtu, nedělám nic jiného, zatímco audioknihy poslouchám při jiných činnostech, takže se tolik nesoustředím. Každopádně ve mně tento horor kýžené pocity nevyvolával.
Nejsem zklamaná, ale ani nijak nadšená.

05.06.2022 3 z 5