Charolina Charolina komentáře u knih

Tma Tma Ondřej Neff

Dočteno! Skvělý poutavý příběh, který, pokud máte bujnou fantazii, na vás může zapůsobit jako opravdový nefalšovaný horor. Pojmem "sci-fi" byste knihu po jejím dočtení už nenazvali , protože, přes nepředstavitelnou situaci, že by opravdu přestala fungovat úplně všechna zařízení na elektřinu, naprosto realisticky až naturalisticky popisuje důsledky takovéto katastrofy.
Ano, Jindra mi nakonci úplně neseděl do postavy nového českého krále ale rozhodně si dokážu představit, že by takové typy lidí využili situace a tyranizovali okolí, ne-li se pokusili ovládnout území. Lidský strach a hloupost jsou tady krásně vyobrazeny, což způsobuje, že z pesismistů se stávají ještě větší pesimisté a optimisti a lidé s vírou v dobrotu druhých jen nevěřícně zírají. Já patřím k té první skupině lidí, co se názoru lidské povahy týká, proto nemůžu jinak než s knihou souhlasit. V knížce si Neff nechává prostor taky pro řešení politiky, do které obsadil přímo reálné současné politické osobnosti. Takže si třeba můžeme počíst o tom jak Vašek Havlů nechal napíchnout Vaška Klause na kůl, což je dost černý humor :-).
Z Katušky, milé hočička, kterou jste na začátku knihy litovali, začnete mít strach od té doby co si kreslí počmáraná a propíchaná tělíčka a jste rádi, že aspoň Honza je ten Dobrý. Modlila jsem se, aby se Markéta v knize ještě objevila, protože jinak by padla TMA i na mě :-) nebo Světlo?
Ne, nejsem Pražák, ale jsem strašně ráda, že je příběh zasazen hlavně do Prahy. Kde jinde byste mohli popisovat hrůzy v metru, tramvajích, křik a střelbu ozývající se z místního Sherwoodu lépe než zde? Ať se nám to líbí nebo ne, Praha byla je a myslím si že ještě dlouho bude naše "centrum". Politika se řeší zde, vláda sídlí zde...atd., takže vyčítat autorovi, že je děj hlavně pro Pražáky =0) to se trochu vracíme do knížky na str. 139 (poznámka o Kralupech)
To je asi vše k čemu jsem se chtěla vyjádřit :)

20.09.2012