Crazyhorse7 Crazyhorse7 komentáře u knih

Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Jindřich Kačer

Nenechte se odradit, je to skvělá knížka. Lidé, kteří jí dávají negativní recenze nepochopili, jaká kniha to je a komu je vlastně určená. Není to akademické dílo určené jiným akademikům – je to populární kniha pro nejširší publikum.

Nejde o kompendium vytvořené po třiceti letech práce na výkopech v Mikulčicích a nedostanete v ní vyčerpávající popisy artefaktů z nálezových vrstev, které srovnávají tvary vlnek na střepech. Naopak, kniha se technikalitám věnuje jen tam, kde je to potřeba (stavba zemnic, hradišť) a naopak zaujímá pozici z nadhledu, kdy se na naše nejstarší dějiny dívá jako na komplexní proces. Není analytická, je syntetická – tedy jednoduše řečeno: nenimrá se v detailech, ale naopak velmi nahrubo shrnuje všechno dosavadní vědění, které o našich předcích máme a představuje ty nejvíce v současnosti diskutované teorie. Je to úvod do problému, který někomu stačí, zatímco zájemce o hlubší poznání nasměruje k těžším dílům.

K těm literárním vložkám – osobně je považuju za nejpovedenější část knihy. Asi nic tak dobře neosvětluje nějaký problém, jako když ho popíšete na konkrétním příkladu, nebo příběhu. Co znamená, že „vůdce kmenového svazu ještě není kníže a nemůže naplno prosadit svou autoritu“? Scéna z kmenové rady, kde ho nejmajetnější vladykové překřičí, to dobře ilustruje. Co znamená, že „Avaři až na výjimky spíše mírumilovně koexistovali se usazenými Slovany“? Příběh, ve kterém si přezimující nomádi berou k malé radosti místních otců do postele jejich dcery to vyjádří perfektně. I „serózní“ historici se do podobných věcí občas pustí, hlavně tam, kde neexistují písemné záznamy, které by mohly nějaký problém dobře osvětlit (mrkněte se na pár scének z fantastické práce Žižka od Čorneje).

A k výtkám některých recenzentů, že autor není historik… No, je. Stačí si přečíst záložku knihy. A Jedna poznámka pro Lazara: slovo „mar“ skutečně není odvozené od Moravy, ale to tam autor fakt nepíše. Je to naopak. Jde o indoevropské slovo, které přešlo do keltštiny, stejně jako latiny a jméno Moravy se od něj odvozuje. Ale někdy pochopit i populární text může být zjevně makačka.

04.02.2022 5 z 5