ctenar_2010 ctenar_2010 komentáře u knih

Hrobník a vražda v kryptě Hrobník a vražda v kryptě Oliver Pötzsch

Leo von Herzfeldt tentokrát vyšetřuje vraždu spáchanou v kryptě pod chrámem sv. Štěpána. V předchozích dílech pronásledoval vraždící mumie i videňského "Jacka Rozparovače", tentokrát se vydal po stopě mstícího ducha.
Oliveru Pötzschovi se musí nechat, že píše čtivě a nápady sype z rukávu. Tentokrát nám představí i Leovu z matku, z níž se vyklube docela příjemná a zábavná dáma. A dorazí i posila ze zahraničí - sám Arthur Conan Doyle.
Hrobník Rothmayer dostal tentokrát daleko víc prostoru než v druhém díle. A jeho schovanka Anna prokáže, že jí taky nechybí detektivní talent ani pořádný kus odvahy.
Zkrátka a dobře, Hrobník a vražda v kryptě je další povedená detektivka zasazená do kulis Vídně konce 19. století. Pořád čekám, že odněkud vykoukne Jára Cimrman, ale pan Pötzsch bohužel o tomto vídeňském Čechovi asi nikdy neslyšel :-)

28.11.2024 5 z 5


Král turnajů Král turnajů Juliana Stadler

Král turnajů je druhý román Juliane Stadlerové. Rok po německém vydání vychází i česky (přeložit skoro 700 stran přeci jen trochu času zabere).
I tentokrát se děj odehrává v období vrcholného středověku: kolem roku 1181. V prvním románu (Nebeská koruna) zavedla spisovatelka své čtenáře do atraktivního prostředí třetí křížové výpravy. V Králi turnajů se posunula o necelých deset let hlouběji do minulosti. Setkáme se znovu s Richardem Lví srdce a okrajově i s některými dalšími historickými postavami z prvního románu. Richard se neprojevuje zrovna jako vzor čestného chování, ale taková byla doba...
Co mě na Stadlerové baví je, že se věrně drží historických reálií. Její romány nejsou jen příběhy zasazené do středověkých kulis. Ony se totiž přesně takhle mohly odehrát.
Ale román se dá samozřejmě číst i jako "obyčejný" příběh o věrnosti a zradě. Nejlépe asi zrovna teď, za dlouhých zimních večerů - je to docela "bichle".
Děj je zasazen do prostředí rytířských turnajů a jak už je to u Stadlerové zvykem, ubíhá tak, že zvednete oči od knihy a zjistíte, že máte za sebou nejméně padesát stránek. Erecovi a Genovefě jsme držel palce až do konce.
Děj asi nemí cenu popisovat, jsou to jednoduše řečeno "úklady a láska". Pro milovníky historických románů ideální čtení. A jako bonus bych vyzdvihl i pěknou úpravu s tvrdými deskami, přebalem a záložkou - takhle má vypadat správná knížka!

28.11.2024 5 z 5


Frankie Frankie Jochen Gutsch

Neuvěřitelně vtipná knížka o mluvícím kocourovi. Ovšem ne dětská. Kocour Frankie autorovi slouží jako životem otřískaný glosátor každodenního dění a trochu jako amatérský terapeut.
Když máte blbou náladu (nemusíte se hned chtít věšet jako lidský hlavní hrdina Gold), možná by stačilo, kdybyste se do téhle nenápadné, ale dokonale promyšlené knížky začetli. Zaručeně funguje. Občas se u ní chechtáte, za chvíli jen usmíváte a někdy je to i dojemné. Ale hlavně se zamyslíte, jestli fakt musíte žít tak, jak žijete.
Mě osobně „dostaly“ hned jedny z prvních vět: „Loudal jsem se kolem rybníka a sežral tam pár kobylek. Víte, co je na kobylkách skvělé? Nikdy si nestěžují, když je sežerete. Na rozdíl od ptáků. Ti z toho vždycky dělají obrovské drama: Nežer mě! Jsem máma od dětí! V hnízdě mám deset ptáčat! Nehorázně přehánějí. Pokaždé tam stojím jako pitomec, opeřence v hubě a chvíli mám výčitky svědomí. Naštěstí jen chvíli.“

15.11.2023 5 z 5