ctenar420 komentáře u knih
Nejsem žádný velký politolog(ani se nehlásím k žádné straně), knihu jsem si přečetla k hlubšímu pochopení tehdejší společnosti. A v tom mě manifest rozhodně nezklamal. Nejvíce mě ale zaráží, kolik nepřesností je o komunismu rozšířeno. Karl Marx není jeho zakladatelem, pouze sepsal myšlenky, které se už tehdy velmi rozšířily ve světě. Komunismus sám o sobě špatný není, v historii můžeme vidět, že i fungoval(Husité, Pythagoras, Platon,...). Nemůžeme soudit celek podle jeho částí, to až jeho další větve-leninismus, stalinismus-jsou spojovány s novodobou představou komunismu. Komunista nejsem, ale stejně manifest doporučuji. Hlavně k pochopení historie a k utvoření nových/vlastních myšlenek-lidé se totiž začali uchylovat k demokracii, jako k našemu osvoboditeli, jako k jedinému správnému směru, ale to má daleko od pravdy....
Děj je velmi jednoduchý, myšlenka není moc hluboká, ale stejně bych knihu postavila na popředí české literatury. Josef Škvorecký touto knihou předběhl svou dobu. Rasismus, jak vůči černochům, tak i vůči samotné Emöke. Sexismus, jehož ztělesněním je postava učitele. Trauma, kterého se člověk lehce nezbaví a kolikrát člověka donutí uchýlit se k náboženství. To všechno jsou na šedesátá/sedmdesátá léta velmi odvážná témata. Proto si této knihy velmi cením. V době, kdy většinu společnosti problémy menšin vůbec netrápily(pokud nešlo o oběti koncentračních táborů), se pan Škvorecký odvážil do krátké novely použít tolik kontroverzních názorů. Myslím, že Legenda Emöke je jedna z těch knížek, kde místo děje záleží na námětu. Samozřejmě příběh o promarněných šancích a stereotypním životě je sám o sobě velmi lákavý, ale jakmile pochopíte jeho podstatu, kniha vám otevře oči.
Nejzajímavější na této knize je její literární kontext. Ipřesto musím uznat, že tento na svou dobu nadčasový epos, je dobré si přečíst. Jako skoro každý příběh se i Epos o Gilgamešovi původně předával mezi lidmi pouze ústně. V Mezopotámii byl známý v mnoha jazycích-A proto se nemůžeme divit, že se z obyčejného člověka(buď kněze, nebo krále) stal polobůh a v některých verzích i samotný bůh. Epos o Gilgamešovi není první literární dílo světa, ale je možná prvním dílem, které ovlivnilo lidstvo natolik, že se postava Gilgameše vyskytuje i v jiných mytologiích(např. v Bibli se mu velmi podobá Nimrod). A můžeme se s ním setkat i moderním umění, jako např. film a komiksy Eternals. Myšlenka tohoto přes 4000 let starého příběhu zůstává ale stejná. Jednoduchý děj, malý počet stran, hluboký a nesmrtelný odkaz-to vše dělá z Eposu o Gilgamešovi knihu, která snad navždy zůstane součástí povinné četby.
Nic neznamená utrpení, nic neznamená smrt, jestliže vidíme, proč trpíme, proč umíráme.-citát z knihy Romaina Rollanda, jehož důkazem je samotný zdroj citátu. Jediný důvod ke čtení této knihy je maturita/čtenářský deník. Petr a Lucie je(pro mě)jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla. Děj postrádá jakýkoliv smysl a zdá se nedokončený. Romantický vztah Petra a Lucie je ,,trapný" a založený pouze na touze, která je přitahuje. Na druhou stranu, jestli si chcete nějak přiblížit pvní světovou válku(pokud nejste historik), měla by tato kniha být vaší první volbou, chcete-li něco krátkého, co 1.sv.v. nastíní i společenským ohledem.
Jedna z nejlepších knížek české literatury. Naturalismus sice není úplně pro každého, ale vzhledem k délce knihy, ji musím doporučit všem. Realisticky zpracovaný život dítěte se prolíná s dospíváním malého a slabého kuřátka. Když jsem si knížku brala poprvé do ruky, nečekala jsem, že mě pár stránek dokáže citově ovlivnit takovým způsobem. Kuře melancholik je velmi čtivá novela. Ikdyž od začátku tušíte, jakým směrem se děj vyvíjí, nemůžete jí položit z ruky. Samozřejmě, chování postav je nemorální, nechutné(a možná i trochu přehnané), ale nevinnost chlapečka a kuřete vás dostane natolik, že padesátou druhou stránku budete dočítat se slzami v očích.