Dáin komentáře u knih
Knížka, člověku, který o náboženství našich předků již něco přečetl, bude po dočtení připadat, řekněme, k smíchu.
Je zde spousta nesmyslů Npř. jeden z hlavních bohů, bůh slunce Dažbog je zde degradován na Dašťboga - jakéhosi démona deště podřízenému Podagovi. Případně je zde Bělbog označen za ''jedno z nejstarších slovanských božstev" Přičemž je všeobecně příjmán fakt, že jeho existence je při nejlepším sporná a s největší pravděpodobností se jedná pouze o výmysl křesťanů, kteří museli najít protiklad k Černobogovi (bohu všeho zlého a všeho neštěstí; doloženému jedním pramenem) v rámci typicky křesťanského dualismu. Nicméně pohané svět dualisticky nechápali.
V knize je také míchána dohromady slovanská a baltská mytologie, kde je Perun ztotožněn s baltským Perkunasem a místa uctívání Perkuna jsou vydávány za místa uctívání Peruna. Nicméně se jedná o dva různé pohanské pantheony. Pokud měli Baltové svůj s někým společný, nebyli to Slované, ale Prusové.
V neposlední řadě je také kniha plná již dávno zamítnutých teorií. Pro příklad uvedu Svantovíta. Jehož jméno se skládá ze slov Santo- tedy silný či mocný a Vit- což znamená pán. Čili v překladu Mocný/silný Pán z čehož je vidět, že jde v podstatě o přezdívku, pod kterou se skrývá jiný známí bůh (osobně se přikláním ke Svarogovi). Nicméně v knize je jeho jméno vykládáno přibližně jako Sant- svatý a Vít- Vitus (tady je možné, že se v knize objevuje trochu jiné osobní jméno), čili svatý Vít. Následně je vyřčena teze, že jde o velmi starý tvar, z čehož je vidět, že kult svatého Víta mezi Slovany velmi starý, s velmi dávnou tradicí. Tato teze potom dohromady s výše uvedeným působí opravdu velmi komicky.
Zmínit se dá také například citace z Rukopisu zelenohorského, již dávno dokázaným falsem či obrázky soušek z podvrženého nálezu.
Kniha mohla být myšlena vážně v roce 1904 či 1914, kdy byla prvně vydána panem Růžičkou. Ale v roce 2003, kdy jí vydala paní Šindelářová, myslí-li myšlenky uvedené v ní vážně, působí neskutečně hloupě. Doporučit se dá maximálně pro pobavení lidem, kteří již přečetli nějaké kvalitnější (což u tohohle případu není nijak těžký úkol) práce s tématem slovanské mytologie a pohanství. Pro někoho, kdo by si chtěl znalosti rozšířit, případně se teprve začít něco dozvídat se v žádném případě doporučit nedá.
Hodnocení: 10%