DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Egypt. Říše faraonů Egypt. Říše faraonů Robert Hamilton

Opravdu výborná kniha. Pojednává prakticky o úplných dějinách starověkého Egypta, text je doplněn o krásné fotografie a člověk při čtení až dostává chuť Egypt navštívit (a nejlépe v období faraonů, ale... bohužel). Co je ale rovněž skvělé, nechybí popis různých důležitých božstev egyptského pantheonu. Rozhodně stojí za přečtení.

20.11.2018 5 z 5

Dr. House. Sú to fakty alebo fikcia? Dr. House. Sú to fakty alebo fikcia? Andrew Holtz

Kniha sa viac sústredí na skutočné postupy diagnostických oddelení v Spojených Štátoch a na liečbu diagnóz, ktoré boli uvedené v seriáli, než na samotné postavy alebo príbehy, ktoré sme mali možnosť vidieť. Holtz porovnáva fakty a netradičné postupy filmového doktora Housea. Úprimne, nečakal som nič viac ani nič menej. Dostal som presne to, za čo som zaplatil a pri čítaní som sa bavil (rozumej zaujalo ma to).

28.10.2018 4 z 5

Štěpný bod Štěpný bod Matthew Woodring Stover

Náročné ke čtení, náročné ke shodnocení. Začnu asi tím, že Štěpný bod je velice netypickým příběhem z univerza Star Wars. Označení za drama s válečnou tematikou a obrovským důrazem na psychologii postav by bylo opravdu na místě. Zde jako klad knihy musím zmínit vykreslení dusné a syrové atmosféry válkou postižené planety Haruun Kal. To se opravdu povedlo. Nicméně v tomhle vidím i jakousi dvousečnou zbraň. Síla je zde jenom jako berlička a knížka spíše připomíná příběh z války ve Vietnamu nebo epizodu z prvního filmu Predátor, než Hvězdné Války. Rovněž si neodpustím srovnání Štěpného bodu s jinou knihou od Stovera - se Zrádcem (z Nového řádu Jedi). V obou publikacích autor klade veliký důraz na psychologickou stránku postav a na jejich emoce. Co velice dobře fungovalo ve Zrádci, zde kapku pokulhává. Neříkám že to nebylo zajímavé čtení, ale místy Windu nepřipomínal zkušeného a mocného mistra Jedi, jednoho z nejvyšších členů Rady Jediů, ale spíš mladého, trochu ubrečeného a nejistého padawana. Je mi jasné, že válka zacloumá každým, ale Maceovi myšlenky na Geonosis a jeho hloubání nad osudem Depy mi přišlo někdy až naivní. Jindy mi Mace připoměl svými myšlenkami veterána války v Zálivu trpícího posttraumatickým syndromem. Vypadá to, že jsem měl z knížky jenom negativní pocity? Nenechte se mýlit, tak to není, příběh byl zajímavý a opět zobrazení války bylo dechberoucí. Jen to pro mou maličkost nebyli ty staré dobré, opravdové Star Wars, ani opravdový Mace Windu.

11.09.2018 3 z 5

Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Rüdiger Schmidt-Grépály

Nenechte se odradit! Navzdory podtitulu - Nietzsche pro začátečníky je tenhle "průvodce" velice kvalitním interpretačním pramenem, který ocení i filozofičtí profesionálové a pokročilejší znalci díla Friedricha Nietzscheho. Sám jsem "Zarathustru" četl již tři krát, pokaždé byly výsledkem mojí četby nové a nové myšlenky; a díky téhle publikaci jsem získal další náhled a další myšlenky. Stejně jako "Tak pravil Zarathustra", ani tato knížka nemá a ani si neklade za cíl stát se novým kánonem, posvátnou knihou. Má fungovat jenom jako oporní bod, který podnítí vaše myšlení. A to se ji velice daří. Skvělé.

25.07.2018 5 z 5

Anaximandrův výrok Anaximandrův výrok Martin Heidegger

Anaximandrův výrok je velice důležitý text Martina Heideggera, ve kterém rozebírá, ptá se a řeší fundamentální otázku své filozofie - otázku po bytí. Není to ovšem podle mého názoru text, se kterým by ste měli u Heideggera začínat. Není jednoduchý, ale je zajímavý. Teď není důležité, že na konci své kariéry opustil nejenom řešení otázky bytí ale i samotné metafyziky a označil je za nevyřešitelné; není důležité ani to, jestli mu vůbec my, jako ne-němci můžeme správně porozumět, i když mu často nerozuměli ani jeho krajané; není důležité že se snaží všechno popisovat složitěji než ve skutečnosti je; není důležité ani to, že množství pojmů překládá tak, aby seděli právě jeho interpretaci; důležité je to, že se o řešení otázky bytí vůbec pokusil.

12.07.2018 4 z 5

Mezigalaktická výprava Mezigalaktická výprava Timothy Zahn

Timothy Zahn je jedním z nejlepších spisovatelů, ne-li nejlepší, co kdy přispěli k rozvíjení univerza Star Wars. Mezigalaktická výprava to jenom potvrzuje. Vždycky, když čtu něco od Zahna, mám z jeho příbehů až filmovej pocit, jako kdyby psal filmové scény a pokaždé si říkám, že právě odrazem od expandovaného univerza, takhle a podle toho to měli udělat v Disney s novou filmovou trilogií a bylo by vše v pořádku. Ale v Disney se rozhodli expandované univerzum a vlastně celé SW podkopat a pochovat... Nicméně Mezigalaktická výprava je úžasný román, se skvělými hlavními i vedlejšími postavami, přičemž některé z nich se objevují i v knihách z pozdějších dob předaleké galaxie. Setkáte se zde třeba s Anakinem a Obi-Wanem, Jorusem C'baothem, Palpatinem, Jorjem Car'dasem, ze všech nejvíc ale vyčnívá persona chisského velitele Mitth'raw'nuruoda, budoucího velkoadmirála ve službách Galaktického Impéria. Jeho charisma přetéká celou knihou a už jenom kvůli němu se oplatí zadovážit si tenhle román. Navíc ty odkazy k Novému řádu Jedi, resp. Bludné planetě; pak přepojení k samotné Thrawnově trilogii, Duologii Ruky a Pouti pozůstalého... úžasné. Jenom doufám, že nadcházejíci kniha o Thrawnovi bude alespoň z poloviny tak dobrá jako tahle publikace.
Víc v mojí recenzi ;)

11.07.2018 5 z 5

Jednotící síla Jednotící síla James Luceno

Opravdu epické zakončení velice povedené série, která si více-méně pořád držela stejnou kvalitativní úroveň. Závěrečný díl - Jednotící Síla měl snad všechno, co si čtenář může od Star Wars literatury přát. Souboje stíhačů ve vesmíru, pozemní konflikty, psychologický faktor, hloubání nad smyslem Síly, schůze jak Jediů, tak vojenských důstojníků, epický útok na hlavní planetu, několik překvapení, které vyrazí dech a jejich neuvěřitelné vyústění; a samozřejmě ohromný souboj s hlavním bossem (SPOILER! heh, kdyby jenom jeden). To všechno propojeno typickým Lucenovym stylem plným odkazů a hezkých referencí z celého univerza. Představí se snad všechny postavy, se kterými jsme se v průběhu série setkali (a i některé další). Konečně se objeví i Chuck Norris Hvězdných válek známý především z herních titulů. Zavzpomínáme si i na naše padlé hrdiny a také na staré časy při flašce brandy. Konec jasně říká, že příběhy z galaxie far, far away ani zdaleka nekončí. Co víc říct? Možná jenom: "Vraťte nám zpátky Expanded Universe!"

29.05.2018 5 z 5

Friedrich Nietzsche, bojovník proti svojej dobe Friedrich Nietzsche, bojovník proti svojej dobe Rudolf Steiner

Jedna z prvých, ale podľa mňa tiež jedna z najlepších monografií o svojráznom filozofovi, ktorý je ešte dnes predmetom mnohých diskusií. Rudolf Steiner dokázal na približne 130 stranách veľmi kvalitne zhodnotiť a interpretovať niekoľko dôležitých problémov Nietzscheho filozofie. Veľký dôraz kladie najmä na pojem nadčloveka, ale venuje sa tiež rozvoju Nietzscheho osobnosti i filozofického systému v priebehu života kontroverzného filozofa. Preto je to vhodný text k doplneniu Nietzscheho diel, minimálne odporúčam súbežné čítanie so Zarathustrom - mnohé veci začnú dávať najmä začínajúcim Nietzscheho čitateľom väčší zmysel. Je sympatické, že Steiner nielen interpretuje, ale tiež kriticky hodnotí Nietzscheho myšlienky. Ako sám poznamenáva: "Byť Nietzscheho nasledovníkom neznamená byť verný Nietzschemu, ale byť verný sám sebe."

20.04.2018 5 z 5

Nietzsche - Myšlienky Nietzsche - Myšlienky Friedrich Nietzsche

Táto kniha je skôr zborníkom a zberateľským kúskom pre milovníkov Friedricha Nietzscheho. Jedná sa o veľmi príjemne a pekne spracovaný súhrn Nietzscheho výrokov a myšlienok, zozbieraný z celej autorskej tvorby tohto svojrázneho filozofa. Oceňujem aj úvod v podobe stručného Nietzscheho životopisu. Aj keď to teda nie je komplexné a ucelené dielo ako Nietzscheho primárne texty, ale iba výber citátov a úvah, rozhodne táto kniha stojí za prečítanie.

08.03.2018 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Věž vlaštovky je o kapku slabší díl, než byl Křest ohněm, to si nebudeme nalhávat a řeknu to narovinu. Ale ovšem nebylo to tak špatné abych strhával hvězdičku, to vůbec ne. Pořád se jedná o maximálně povedenou a vynikající knihu. Proč si myslím, že to bylo slabší než předešlá kniha, bude asi tím, že se mi nelíbila postava Vysogoty. Pořád jsem ho měl před očima jako starýho pedofila :DDD Ale to byl subjektivní pocit, samozřejmě. Ten závěr byl ale excelentní, Ciri na bruslích, kapky krve na sněhu... mmm prostě nádhera.

04.03.2018 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Meč osudu je v pořadí druhou knihou o Geraltovi z Rivie, který je zaklínačem - profesionálním zabijákem monster. Dalo by se říct, že se jedná o dvojičku Posledního přání, alespoň co se týče formy. Opět se jedná o sbírku povídek, opět jsou jednotlivé povídky zábavné, epické, drsné a napínavé. Kniha obsahuje celkově 6 povídek a epilog, který je vážně skvělý.
Jak příběh plyne, Geralt potkáva staré přátele, nepřátele, ženy svého života a především svůj osud - Ciri. Lvíče z Cintry, princeznu, Zirael, dítě Starší krvi, dceru Pavetty a vnučku Calanthé. A v tomhle bodě musí být každému jasné, že Meč osudu je předkrmem k epické pentalogii, ve které sa naplno rozvinou dobrodružství Vlaštovky a Bílýho Vlka.
Druhá kniha se nese v temnější atmosféře, povídky jsou podrobnější, ale kniha jako taková nestrácí tempo. Neoplatí se kritizovat knihu okamžitě po prvním přečtení, potřebuje totiž čas, jednu noc, aby se uležela v hlavě, možná i opětovné čtení. Prostě stačí Trochu se obětovat.
S touhle knihou jsem velice spokojený, samozřejmě možná bych jsem našel nějaké chybičky krásy, ale určite jich nebylo tolik abych ubíral hodnocení.
Pro mě tedy 394 stran vysoko kvalitní literatury.

04.03.2018 5 z 5

Poslední rozkaz Poslední rozkaz Timothy Zahn

Také bych mohl okopírovat komentáře z předchozích dílů a mrsknout je sem. Už mě ani nenapadají superlativy. Skvělé zakončení perfektní série, která doslova stála za zrodem expanded universe. Na konci vám bude líto jenom jedné věci - a to že tahle trilogie končí.

03.03.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Už to bylo mnohem vážnější než první tři díly. A to se mi líbilo. Nicméně byl jsem i trochu zklamán, protože jsem doufal ve vztah Hermiony s Harrym a ne s Krumem nebo s Ronem :D A ten závěr byl super, co víc říct.

03.03.2018 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Mnohem lepší než Kámen mudrců. Už to nebylo tolik pohádkové, ale trošku vážnější fantasy. Tady jsem už napravil chybu z prvního dílu a nejdřív jsem četl knihu, až pak shlédl film. A druhá kniha byla lepší než druhý film.

03.03.2018 5 z 5

Námluvy princezny Leiy Námluvy princezny Leiy Dave Wolverton

Velice dobrá kniha ze světa Hvězdných válek. Také jsem se obával, jestli to nebude na můj vkus moc "candy" a romantické... a ono to takové nebylo. Byl to seriozní příběh, kde se sice rozhodne o tom, za koho se provdá princezna Leia, ale tím asi všechna romantika končí. No vlastně tam byla ještě ta básnička/píseň od C3PO :D Ovšem největším kladem "Námluv" je Han Solo. Ten je přesně takový, jaký má být a jak ho představily filmy. Leia se také drží své předlohy a další postavy jsou do příběhu zasazeny elegantně a nenásilně. Některé z nich potkáte dokonce i v NJO. Byla to zábava. P.S.: Americká a britská obálka vypadá o hodně lépe než ta, na kterou jsou lidé u nás zvyklý, takže doporučuju si ji vyhledat na netu a pokochat se :D

03.03.2018 4 z 5

Záhada vreštiacich hodín Záhada vreštiacich hodín Robert Arthur jr.

Vreštiace hodiny boli moja najobľúbenejšia záhada. Áno, to bola tá super doba, kedy ešte decká nečumeli ako zombíci do smartfónov, ale poznali skvelú vec zvanú kniha.

02.03.2018 5 z 5

Traja pátrači 2 - Záhada zajakavého papagája Traja pátrači 2 - Záhada zajakavého papagája Robert Arthur jr.

Kedysi sme sa s jedným kamarátom predbiehali, kto prečíta viac kníh z tejto série :D Dnes ako dospelý by som si to už neprečítal (ani zo sentimentu), ale vtedy to bola ohromná a napínavá zábava.

02.03.2018 4 z 5

Darth Maul: Lovec ze stínů Darth Maul: Lovec ze stínů Michael Reaves

Velice napínavá kniha z univerza Star Wars. Zárukou kvality by mělo být už to, že hlavní postavou je Darth Maul, ale přesto vydání knihy halil závoj skepse, pochyb (možná hanby?) díky Bludné planetě, která sice nebyla úplně špatná, ale od dobré knihy měla sakra daleko. Shadow hunter byl ale díkysithu jiný. Akční, velice zajímavý, občas jsem se přistihl, jak se zatajeným dechem čtu a očekávám, kdy se před figuranty obejví Maul a rozcupuje je na kousky. Doporučuju každýmu, koho zajímá pozadí Epizody I. i sithského dua Sidious-Maul.

28.02.2018 5 z 5

Tristan v Egypte Tristan v Egypte Carlos Romeu

Detektívna kniha pre mládež. Chlapec menom Tristan na pozvanie svojho otca prichádza do Egypta a ešte netuší, aké dobrodružstvo ho na prázdninách čaká. Starší čitatelia nad príbehom pravdepodobne len mávnu rukou, ale pre mladších je to celkom dobré a zaujímavé čítanie. Keď som toto ako "mláďa" čítal, tak ma to bavilo, nie sú to síce Traja pátrači, ale svojim spôsobom sa dá istá podobnosť nájsť, aj keď kvalita je jednoznačne na strane Pátračov. Myslím, že by sa to ujalo aj ako povinné čítanie na základných školách, doteraz som nepochopil, prečo deti nútia čítať veci storočia staré (napr. Dva dni v Chujave) a nie niečo, čo by bolo tým deťom bližšie a zaujalo ich to viac (ako napríklad toto alebo spomínaní Traja Pátrači).

28.02.2018 4 z 5

Houby - kapesní atlas Houby - kapesní atlas Edmund Garnweidner

Naozaj praktický, užitočný sprievodca svetom stredoeurópskych húb. Ja osobne nie som žiaden vychýrený hubár, ale čo-to som z tohto vreckového atlasu pochytil a nestane sa mi, aby som si pomýlil napr. kapucňovku s podpňovkou :)

26.02.2018 5 z 5