DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Stredoveká filozofia Stredoveká filozofia Alain de Libera

Je samozrejmé že na cca 90 stránkach je nemožné podrobne rozobrať základné problémy a otázky stredovekej filozofie, ale mám pocit, že autorovi o niečo také vôbec nešlo. Útla kniha pôsobí len ako predstavenie kníh, ktoré v stredoveku v oblasti filozofie "uzreli svetlo sveta" a ako veľmi stručná prezentácia ich stredovekých autorov. Navyše, táto publikácia nie je vhodná pre nováčikov v oblasti filozofie, pretože vyžaduje určitý stupeň znalostí z filozofie, tiež znalosť spomínaných stredovekých publikácií a (alebo) znalosť latinčiny - bez nej sa veľmi nepohnete, pretože vám niektoré vety či názvy kníh nebudú hovoriť skoro nič. (Ešteže sa dnes na filozofickej fakulte vyučuje latinčina, takže som bol vo výhode =D) Ako doplnkové čítanie na rozšírenie obzoru fajn, ale inak dosť strohé, plytké, akoby táto kniha bola spracovaná len ako výber poznámok pod čiarou z iných diel.

04.07.2018 2 z 5

Zemplínske variácie Zemplínske variácie Pavol Horov

Slovenskej poézii sa snažím už od základnej školy vyhýbať, pretože ma vôbec neoslovila a doteraz ma žiaden slovenský básnik nelákal. Ale keďže som navštevoval rovnaké gymnázium, dokonca gymnázium, ktoré nesie meno Pavla Horova a navyše som rovnako ako Horov rodák zo Zemplína, tak som si povedal, že dám šancu aspoň tejto útlej zbieročke. A musím povedať, že som urobil dobre; čítať poéziu Pavla Horova o rodnom kraji (moderne povedané "o rodnom VÚC" =D) bolo veľmi príjemným a oddychovým zážitkom.

26.06.2018 5 z 5

Nietzsche a (ne)přátelé Nietzsche a (ne)přátelé Aleš Novák

No, tuhle publikaci jsem četl nezvykle dlouho. Je sice pravda, že jsem během čtení měl zkoušky, takže jsem své úsilí zaměril i jiným směrem, ale stejně... Hodně času spolkli hned první dvě části - "Svět jako vůle a metafora" a "Apofanický logos a řeč". Měl jsem u nich pocit, že autoři téměř úplně vypustili Nietzscheho, nebo porovnání s Nietzschem (což mělo být hlavním cílem) a věnovali se pouze filosofickým konstruktům Schopenhauera, resp. Kanta. Následující kapitoly však přesvědčili, že pánové a dáma jsou autoři a filozofové na svém místě. Velice dobré čtení, díky kterému snadněj pochopíte nejenom myšlení F. Nietzscheho, ale také jeho (nejenom) filozofických rivalů... nebo snad osobností, které obdivoval? Toť otázka, kterou se tato kniha zabývá. Rozhodně velice kvalitní publikace, ale u mne bohužel hvězda dolů kvůli prvním dvoum kapitolám.

20.06.2018 4 z 5

Otázky Nietzschova myšlení Otázky Nietzschova myšlení Jiří Pechar

Velice zajímavá interpretace Nietzchova díla. Doc. Dr. Jiří Pechar se na výklad Nietzschova myšlení zaměřuje jiným způsobem, jako třeba Kouba a je to jenom dobře - u Nietzscheho je větší množství interpretací, výkladů a názorů v naší zeměpisní šířce přímo nutností. V tomto případě se jedná o interpretaci a výklad plastický, srozumitelný a zajímavý, nicméně mě trápí dvě věci. Otázka věčného návratu stejného zde dostala oproti jiným problémům velice malý prostor a jsem toho názoru, že se dá rozebrat i více do hloubky. Mojí druhou výtkou je, že místy se autorovi stalo, že od řešení daného problému zničeho nic odběhl třeba k biografickým údajům i když to nebylo zrovna v takové míře zapotřebí. Biografie samotná problém není, ale při samotné interpretaci problému mohla být faktografie ovětlena stručneji. Jako celek ale velice pozitvní a dobrá publikace. 80%

17.05.2018 4 z 5

Konečné proroctví Konečné proroctví Gregory John Keyes

Zajímavý díl... název se může vyložit dvojím způsobem - může se týkat samotné Zonamy Sekot, ale stejně se může týkat proroctví, resp. vizi, kterou měl Anakin o Tahiri. Ale to jsem zmínil jenom okrajově. Na můj vkus měla tahle kniha pomalší rozjezd a opravdu jsem se do děje dostal snad až v půlce knihy. Také jsem čekal nějaké to odhalení, anotace na zadní obálce mě namlsala, ale to co slíbila, tam vlastně nebylo. Rovněž mě zklamala absence Luka a spol. (objeví se pouze v úplném závěru). Proto jsem ubral jednu hvězdu. Co se mi ale líbilo, byla přítomnost Corrana Horna, kterého jsem si v NJO velice oblíbil a také způsob, jakým Keyes pracuje s postavou Tahiri - právě jeho Tahiri je pro mě nejlepší v celým NJO. Rovněž mě potěšila přítomnost Wedge Antillese. Ano, byl to takový předkrm k finále jedné (temné) epochy galaxie.

13.05.2018 4 z 5

Heretik 3 - Návrat Heretik 3 - Návrat Sean Williams

Velice dobré čtení. Bohužel jsem byl nucen udělit jenom 4 hvězdy, protože na rozdíl od předchozích dvou dílů mě linie výpravy na Zonamu Sekot bavila méně. Takže za to hvězda dolů. Obrat nastal až v závěru, kde příběh Sekotu nabral na zajímavosti. Ovšem mě velice bavila linie Falcona a Slunečních dvojčat, tohle se v "Návratu" povedlo. Opět zasáhne Imperiální Zůstatek a SPOILER! nad Nomem Anorem se začnou stahovat mračna. Ano, ve výsledku mě to bavilo, povedená trilogie. Jedeme na Konečné proroctví :)

08.05.2018 4 z 5

Heretik 2 - Uprchlík Heretik 2 - Uprchlík Sean Williams

Hele, zas tak špatné to nebylo. Uprchlíkovi nemám moc co vytýkat, možná jenom to (a zřejmě právě proto dostává nižší hodnocení), že trpí "nemocí" typické dvojky trilogie, středního dítěte, říkejte tomu jak chcete. Není to už začátek, kde se odhaluje hlavní zápletka trilogie, ale ani finále, kde by autoři šli do plnejch. Vypořádali se s tím ale docela pěkně. Moc se mi líbila příběhová linka na Csille (hlavní planetě Chissů) a na rozdíl od první knihy i linie Noma Anora. Ten se sice objevil asi jenom ve 3-4 scénách, ale že to stálo za to! Linie návštěvy Solových na Bakuře byla poněkud slabší a místy trochu chaotická. Sečteno, podtrženo - 4 hvězdičky.

02.05.2018 4 z 5

Heretik 1 - Zůstatek Heretik 1 - Zůstatek Sean Williams

Výborné, dovolím si říct, že hlavně díky Impériálnímu zůstatku. Nicméně, líbili se mi všechny příběhové linie, jako ta Imperiální, také linie manželů Solovych na Galantosu a dokonce i ta Anorova (i když byla o něco slabší). Velice hezké byly i odkazy, které mi vyvolali úsměv na tváři ("Imperium vždycky vrátí úder...") a rovněž posuny a vývoj osobností a vztahů jednotlivých postav (Saba, Jaina, Jagged, Jacen a Danni, atd atd).

26.04.2018 5 z 5

Cesta osudu Cesta osudu Walter Jon Williams

Opět skvělé, mám pocit, že při psaní NJO se autoři předháněli, kdo dokáže napsat epičtější a tím pádem i lepší díl. Po Zrádci, který plně patřil Jacenovi se zde opět setkáváme se všemi důležitými osobnostmi série, ale také s postavami, které vás možná překvapí - v tom nejlepším slova smyslu. Je moc těžké vypíchnout top momenty knihy, snad audience u nejvyššího vládce Shimmry, volby nového prezidenta, ustanovení Rady Jediů, udělování titulu rytířů Jedi a samozřejmě závěr, který byl excelentní - což jsem tak asi ve zkratce shrnul celou knihu =D. Navíc se dovíme jak asi bude vypadat budoucnost Republiky jako státního útvaru. Klobouček pane Williamsi.

06.04.2018 5 z 5

Zrádce Zrádce Matthew Woodring Stover

Fuh, tak tohle byl nářez. Celá kniha se točí kolem jediné osoby, a sice Jacena Sola. I Bod rovnováhy byl jakousi psychologickou sondou do Jacenova nitra, ale tam to byla jenom jedna z hlavních příběhových linií. Zrádce je úplně celej jenom o Jacenovi (okej, kromě Vongů a v závěru se objeví další starý známý Jedi). Zajímavá knížka, velice psychologická, místy připomíná spíš halucinogénní drogový trip, než literaturu s příběhem. Ale bylo to osvěžující - až tak, že to bylo skvělé. Jacen nejenom dospívá, ale stává se někým jiným, než byl dosud. A dovolím si tvrdit, že právě zde se stává někým, kdo bude určovat osud a události v knižné sérii Legacy of the Force. Navíc, "poslední odpor" Gannera Rhysode považuji za jeden z nejepičtějších momentů celého univerza Star Wars. Báječná kniha. 5 hvězdiček.

01.04.2018 5 z 5

Vôľa k moci ako poznanie Vôľa k moci ako poznanie Friedrich Nietzsche

Dielo "Vôľa k moci ako poznanie" je súhrnom poznámok, ktoré si Nietzsche chystal k vypracovaniu ďalšej publikácie, ktorú už však kvôli chorobe nestihol dokončiť. Text preto pôsobí nedokončeným a necelistvým dojmom a po prečítaní zanechá množstvo otázok. Aj tak sa ale jedná o veľmi dôležitý súbor poznámok, ktorý načrtáva Nietzscheho špecifikáciu ľudského poznania. Tento text je už na prvý pohľad iný ako autorove ostatné texty - je písaný skôr "Heideggerovsky zložitou" cestou (práve preto som ubral jednu hviezdičku, pre mnohých práve to môže byť radikálny problém, aj ja som s tým mal zopár prvých strán problém). Ponad celý text sa ale nesie známa línia vôle k moci, prehodnotenia hodnôt a večného návratu, tieto pojmy pre čitateľa vystúpia razom do celkom nového svetla. Nietzsche sa vysporiada s Kantom, Platónom i Spencerom a kladie jednu z najdôležitejších otázok filozofie: Čo je to poznanie? Spolu s tým tiež: Je vôbec možné poznať pravdivo? Je náš svet skutočný alebo ide len o fikciu vytvorenú človekom?

29.03.2018 4 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

O trochu slabší než první díl, ale pořád vynikající. Víc se tady prodírá do popředí Zannah a právě jí si užijete víc než Banea, který je trochu v úzadí. Jako pokračování ale skvělé, závěr rovněž velice dobrý. Jedinou viditelnou vadou je snad jenom obálka - je vidět že jí má na svědomí jiný člověk než minule a úpřimně, moc se mu ta ilustrace nepovedla. Ale to je jenom kosmetická chybka, která s příběhem nemá nic společnýho.

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Epické, skvělé, úžasné, fantastické, monumentální, mimořádné, vynikající... ani nevím jakými superlativy tohle veledílo ještě popsat. Víte co? Prostě si to přečtěte a uvidíte. Pokud nejste z těch lidí, kterým navýsost záleží na politické korektnosti, že hlavní postavou musí být žena, kladná hrdinka, nejlíp černoška, která bude milým slovem obracet padouchy k dobru - pak to ani nechytejte, nebavilo by vás to. Ale jestli nemáte nahnáno z násilí, skutečně tvrdého světa, chcete jako hlavní postavu záporáka, který boří chrámy, pokud se chcete dovědet víc o historii Sithského řádu a Pravidla Dvou - pak po téhle knize okamžitě skočte. Vlastně po ní skočte ve všech případech, garantuji vám, že po přečtení si začnete hledat vlastního učedníka :)

Pouť pozůstalého Pouť pozůstalého Timothy Zahn

Navzdory označení "Ruka Thrawnova 3" je tohle samostatný román, který ovšem vůbec není horší než knížky z Thrawnovy trilogie a duologie "Ruky". Mám pocit, že i kdyby Zahn napsal sebemenší blbost, já bych mu to zbaštil, už jenom kvůli těmhle knihám. Je to napínavé, místy až jakoby detektivní, prostě do poslední minuty nevíte kdo je "vrah" a za zády se hlavním protagonistům plíží paranoia. Navíc to skvělé propojení s Mezigalaktickou výpravou značí 5 hvězdiček.

Vize budoucnosti Vize budoucnosti Timothy Zahn

Je potřeba nějaký komentář? Vše co bylo důležité, jsem shrnul při předchozích dílech trilogie a duologie které se motají kolem Thrawna. Tohle je skvělé zakončení duologie Ruka Thrawnova a skvělý dodatek/epilog Thrawnovy trilogie. Ať vás nevyděsí tloušťka knihy. Jo, je tlustá, ale čte se jako pírko a já jsem hltal stránky jako hladový somálec řízky. Kniha má množství skvělých elementů a jejich rozebírání by bylo na dlouho. Stačit vám musí informační hodnota třeba i mého hodnocení.

03.03.2018 5 z 5

Dejiny filozofie II. Od Bacona po Nietzscheho Dejiny filozofie II. Od Bacona po Nietzscheho Vladimír Leško

Druhý diel Dejín filozofie sa venuje filozofom z obdobia novoveku až po Friedricha Nietzscheho. Opäť prehľadné zhrnutie filozofických názorov a systémov.

03.03.2018 5 z 5

Dejiny filozofie I. Od Tálesa po Galileiho Dejiny filozofie I. Od Tálesa po Galileiho Vladimír Leško

Prehľadná a zaujímavá publikácia približujúca dejiny filozofie od predsokratických filozofov až po Galilea. Aj mne veľmi pomohla v prvých rokoch štúdia filozofie.

Háv klamu Háv klamu James Luceno

A mně se to líbilo, říkejte si co chcete. Lucenův styl psaní mám rád, velice jsem ocenil propracované politické pozadí, které mi dokázalo navodit tu správnou atmosféru posledních let Staré Republiky. Díky téhle knize se pak z epizody Skrytá hrozba vytrácí veškerá pohádkovost a působí jako dokonání a vyústění Palpatinovych snah o moc. Nachází se tady hodně odkazů, nejenom na filmové epizody, ale také na zbytek EU. Já jsem se bavil a to hodně.

03.03.2018 5 z 5

Záhada zeleného strašidla Záhada zeleného strašidla Robert Arthur jr.

Pre mňa asi najslabšia kniha zo série. Taká neucelená a nie príliš dobrá imitácia Scooby Doo. Aj keď vlastne Scooby Doo je z roku 1969 a toto z roku 1964 :D Takže to vlastne imitácia nebola, ale aj tak mi tá kniha sadla z edície najmenej.

02.03.2018 2 z 5

Kráľovstvo života Kráľovstvo života David Burnie

Rozsiahla encyklopédia, ktorej nechýba takmer nič. Aj keď miestami nezachádza príliš do detailov, základné informácie, ktoré vyzdvihnú váš prehľad o prírode a živote na našej planéte, sú v tejto knihe obsiahnuté dostatočne. Číta sa príjemne, nie je to len kopa "suchého" textu, ale je doplnená o veľmi pekné profesionálne fotografie. Dostatočné žriedlo informácií nielen pre žiakov základných a stredných škôl, ale pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť o živote na Zemi niečo viac.

02.03.2018 5 z 5