DarthZira DarthZira komentáře u knih

Majipoorské kroniky Majipoorské kroniky Robert Silverberg

Komu připadal "Hrad lorda Valentina" příliš zdlouhavý nebo nepochopitelný, mohl by si zkusit najít cestu ke světu Majipooru přes tuto de facto povídkovou sbírku.
Za mě opět plný počet.

Hrad lorda Valentina Hrad lorda Valentina Robert Silverberg

Velmi originální svět, který mě zaujal.
Pravdou tedy je, že prvních více než 100 stránek jsem pořád váhala, jestli knihu mám dočíst nebo ne - vše je psáno optikou hlavní postavy, což je člověk, který ztratil paměť, takže se pohybuje ve světě, o kterém neví vůbec nic a není mu jasné, proč věci fungují, jak fungují - a podobně zmatený je i čtenář. Naštěstí jsem se "zaťala" a vytrvala, takže někde kolem strany 150 se všechno "poskládalo" a já si čtení začala neuvěřitelně užívat.
Silverberg je prostě mistr žánru na pomezí fantasy a space-opery.

Křídla noci Křídla noci Robert Silverberg

Svět, který je směsicí sci-fi, space opery a historizující fantasy z prostředí ze všeho nejvíc podobného renesanční Itálii. Za mě skvělá a velmi čtivá kniha s překvapivými zvraty. Náboženského patosu (včetně konceptu nesmírné hříšnosti nezávazného sexu) by na můj vkus mohlo být trochu méně, ale pořád ještě tyto drobnosti výrazně neruší.

Dítě času Dítě času Isaac Asimov

Místo intrik je kniha plná morálních dilemat a etických otázek, ale rozhodně se mi kvůli tomu nelíbí méně než jiná díla pana Asimova.
Nemůžu jinak, než dát za plný počet.

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Ještě více intrik, takže absolutní spokojenost.

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Druhý díl se mi líbil stejně jako první.
Protože miluji space opery s pořádnou příměsí politických a jiných intrik, je tato kniha vysloveně moje krevní skupina.

Správce Impéria: Vrah Správce Impéria: Vrah Raymond E. Feist

Výborné pokračování ságy o Impériu!
Ještě více intrik, ještě více temnoty, ještě více dobrodružství. Zkrátka - líbilo se moc.

Ochránce Impéria: Otrok Ochránce Impéria: Otrok Raymond E. Feist

Druhý díl ságy o Imériu je možná ještě lepší než ten první.
Kevin je vynikající postava - a lady Mara je mi ještě sympatičtější, protože dokáže překročit svůj stín, tedy podívat se na svou kulturu a tradice z patřičného nadhledu, čímž získává významnou strategickou výhodu.

Stříbrný trn Stříbrný trn Raymond E. Feist

Slabší než předchozí díl celé ságy, ale na můj vkus pořád patří k nadprůměrným fantasy.

01.08.2024 4 z 5

Nezkrotná Angelika Nezkrotná Angelika Anne Golon (p)

Stejně dobrodružné jako druhý díl.

01.08.2024 4 z 5

Angelika 2 – Cesta do Versailles Angelika 2 – Cesta do Versailles Anne Golon (p)

Stejně dobré jako první díl, možná ještě lepší. Není to žádné literární veledílo, ale jako příjemná oddychovka funguje velmi dobře.
I tento díl jsem četla v pubertě na prázdninách ve slovenštině.

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Ne, fakt se to nedá číst, je to totálně hloupá slátanina.
A co mě štve nejvíc, že vůbec nikomu v údajně jedné z nejateističtějších zemí světa nevadí, jak ta mormonská fanatička Meyer svým náctiletým čtenářům vymývá mozky brutální náboženskou propagandou.
Vymyslet upíra, který odmítá sex před svatbou, to se fakt "povedlo"!

01.08.2024 odpad!