dědekhank komentáře u knih
Mě docela zaráží, že pro většinu zřejmě mladších komentujících byla kniha prvním seznámením s dějinami vzniku moderního státu Izrael...
Pro moji generaci (*1955) jde o většinou známé věci, pamatujeme šestidenní válku v roce 1967 a měli jsme v 6. třídě štěstí na osvíceného učitele zeměpisu, který nám - skupině 12letých zájemců! - dal k dispozici celou jednu vyučovací hodinu, na kterou jsme si nastudovali nejen průběh války, ale i dějiny novodobého Izraele, něco o hnutí sionismu a taky o vztahu poválečné ČSR k nově vzniklému státu, a pak jsme to přednesli zbytku třídy jako kolektivní referát. (Nadosmrti si budu pamatovat, jak jsem na zadní stranu tabule křídou kreslil mapu bojiště včetně směrů vojenských úderů...) Ten kantor tehdy asi trochu riskoval, protože v 60. letech už byla oficiální politika SSSR a Varšavské smlouvy proarabská, ale na druhé straně hodně lidí pamatovalo rok 1948 a úlohu, kterou ČSR při pomoci Izraeli sehrála, nebylo v r. 1967 ještě možno tak snadno překroutit.
Například izraelské letectvo za svůj vznik v r. 1948 vděčilo dodávkám 24 stíhaček Avia S-199 (což vlastně byly Messerchmidty Bf 109G a K vyráběné po válce v Letňanech) a většiny ze 70 čs. Spitfirů převzatých od Britů v r. 1945 i instruktorské práci čs. pilotů a techniků. Dokonce byl v květnu - červnu 1948 organizován ze Žatce do Haify letecký most s vojenským materiálem (často kořistí po wehrmachtu a luftwaffe) podobný tomu, jaký později překonal sovětskou blokádu západního Berlína. A mohu osobně dosvědčit, že v Izraeli si tuto čs. pomoc veřejnost pamatuje dodnes.
Kniha samozřejmě některé postoje Židů idealizuje, některé akce organizace Irgun (která je v knize přejmenována na Makabejce) před r. 1948 byly čistým a zbytečným terorismem. Málo je tam také zmíněna spolupráce Hagany s britskými tajnými službami. Nicméně jako literární dokument pro první seznámení s tématem ji doporučuji. (Beletristickou stránku nehodlám hodnotit.) A třeba pomůže i pochopení dalšího vývoje na Středním Východě až dodnes.