drakamena drakamena komentáře u knih

Orange. Kniha třetí Orange. Kniha třetí Ičigo Takano (p)

Tak tenhle díl byl moc dobrý. Líbilo se mi, že si jejich parta konečně otevřeně promluvila o tom, co se vlastně děje. Doufám, že se jim aspoň v téhle časové linii podaří Kakerua zachránit.

25.07.2022 4 z 5

Osudný turnaj Osudný turnaj Jan Alenský (p)

Velice zábavná knížka, dlouhá tak akorát, o tom, jak se Oldřich z Chlumu zasnoubil s Ludmilou z Vartemberka. Zápletka byla sice tak trochu "vykradená" z několika autorových předchozích knih - převlečený hudebník, šplhání z okna - ale líbil se mi její humor. Navíc jsem se ráda dozvěděla, jak se z Oldřicha a Ludmily stal pár.

25.07.2022 4 z 5

Čína: Ilustrované mýty a legendy Čína: Ilustrované mýty a legendy Chuang Te-chaj

Nádherně ilustrovaná kniha, která bohužel občas zabředává do příliš velkých detailů vzhledem k tomu, že se má jednat o "stručnou" sbírku různých mýtů a legend určenou především čtenářům mimo Čínu. Spíše bych ocenila skutečně stručné shrnutí legend, ke kterému by byla uvedená bibliografie pro další rozšíření informací v případě zájmu.

24.05.2022 3 z 5

Tak tahle povídková sbírka mi moc nesedla. Některé příběhy byly zajímavé, ale většina mě dost nudila. A někdy bylo zapotřebí skutečně hodně fantazie a mhouření očí, abych si v daném případu představila jeden z Herkulových úkolů.

24.05.2022 2 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

V této knize vystupuje pouze Jiří Adam z Dobronína, jeho pomocníci ne, a i jeho role je spíše vedlejší. Což ale nevadilo, protože Hedviku a její rodiče i jičínského písaře jsem si rychle zamilovala. Tentokrát ovšem nedávám čtyři hvězdičky, nýbrž jenom tři, a to proto, že zápletka byla až příliš komplikovaná, hlavně ke konci, kdy hrdinové seděli několik kapitol kolem stolu a rozebírali, co se vlastně stalo. To by až tak zlé nebylo, jenže jsem se začala naprosto ztrácet v tom, kdo co kde a jak udělal, jestli Kuba nebo Kubeša, a zápletka s Čeňkem mě taky za srdce moc nevzala. Škoda, protože hrdinové byli sympatičtí.

18.05.2022 3 z 5

Sherlock Holmes a Rudá věž Sherlock Holmes a Rudá věž Mark A Latham

Jedna z nejlepších knih o Sherlocku Holmesovi, jakou jsem zatím četla. Sám Holmes se sice ukáže až asi v její polovině, v tomto případě to ale dobře slouží k představení jednotlivých postav i k odhalení Watsonova duševního rozpoložení. Odhalení pachatele mě tentokrát překvapilo.

18.05.2022 4 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Skvěle jsem se u audioknihy pobavila. Příběh velmi zábavný - častokrát jsem se smála nahlas - a navíc báječně načtený. A ještě jsem se dozvěděla hodně o právu v tehdejší době, jak fungovala městská rada nebo soud, trhy apod. Moc, moc dobrá kniha a rozhodně si pořídím pokračování.

26.04.2022 4 z 5

Případ Ludvík Případ Ludvík Oliver Pötzsch

Nedočteno. Není to přímo špatné, ale na druhou stranu ani dobré. Prostě mě ta kniha nebere. Hlavní hrdina nic moc, takový knihomolský "mouchy snězte si mě". Hlavní hrdinka, studovaná historička umění s naprostou neúctou k historickým knihám, a to do té míry, že jí nevadí popatlat je čokoládou. Autor deníku, o který v knize jde, tvrdí, jak miluje krále Ludvíka II., přitom ho popisuje jako tlustého, upoceného, smradlavého a bezzubého. No, každému co jeho jest, ale tohle už je na psychiatra. Takže dost.

24.04.2022 2 z 5

Co za to stálo... Co za to stálo... Milan Hein

Nejsem si jistá, jestli by mi byl pan Kopecký sympatický jako člověk, přesto se jednalo o velmi zajímavou sondu do názorů a úvah tohoto skvělého českého herce. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože mi umožnila poznat Miloše Kopeckého aspoň trochu jako soukromou osobu a ne jenom jako slavného herce.

10.04.2022 3 z 5

Tramín s příchutí krve Tramín s příchutí krve Věra Fojtová

Neurazila ani nenadchla, to je sice pravda, přesto ve mně tato detektivka zanechala příjemný pocit. Asi proto, že byla o naprosto obyčejných lidech. Uměla bych si představit, že by se něco takového klidně mohlo stát i u nás na vesnici. Žádní teroristi, konspirace ani celebrity, prostě banální konflikt mezi úplně normálními lidmi. Rozhodně si přečtu i další knihu v sérii.

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

V knize jsem našla mnoho moudrých pouček o tom, jak zacházet s penězi. Vzhledem k tomu, že se jedná o moudra ze samotného Babylónu, dá se vskutku říct, že jsou prověřené věky. Celkově je kniha velmi zajímavá.

Tři hvězdičky dávám proto, že se ony základní poučky opakovaly pořád dokola, což je asi dobré k zapamatování, když se však jedná o příběhy, má člověk po chvíli pocit, že slyší jednu variaci na stejné téma pořád dokola. Ke konci knihy se mi navíc některé z příběhů zdály až moc rozvláčné.

13.03.2022 3 z 5

Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Hideko Yamashita

Danšari se velmi podobá KonMari, přesto se v některých drobnostech liší. Metoda KonMari mi byla trochu prosti srsti svým až přehnaným vyhazování. Danšari sice také radí třídění a vyhazování, ale skutečnost, že něco nepotřebujeme neustále, ale jenom jednou za čas, dělá z oné konkrétní věci stále věc důležitou a potřebnou.

V jednom ale u mě tato metoda úspěch neslavila, a to ve svém hlavním bodě "teď". Vzhledem ke Covidové situaci ve světě - a nyní válce na Ukrajině - už nejsou některé věci běžně dostupné. Už si nemohu být jistá, že půjdu a konkrétní věc budou mít. Jenže právě z toho, že kdykoli můžu jít a to, co jsem vyhodila, nahradit, tato metoda - stejně jako KonMari - vychází.

Ukazuje se tedy, že obě tyto metody jsou dobře aplikovatelné na období míru a blahobytu, jakmile však globální koloběh přestane fungovat, jak má, skutečnost, že jsme se zbavili zásob, se projeví negativně. Jak se totiž ukazuje, ono bájné "co když" opravdu může nastat - a taky nastalo.

13.03.2022 3 z 5

To bylo tvé jméno. 03 To bylo tvé jméno. 03 Makoto Šinkai (p)

Hezké zakončení, předchozí díly mě ale zaujaly trochu víc, to je pravda. Dost těžko se to popisuje, ale z těch prvních dvou na mě dýchalo větší tajemno. Škoda, že nebyl víc rozebrán vztah Micuhy a jejího otce.

Italské trojhubky Italské trojhubky Marta Kučíková

Další veselé i dojemné příběhy ze severní Itálie. Dojal mě hlavně ten úplně poslední, o "Marilyn"...

Čína - Stručné ilustrované dějiny Čína - Stručné ilustrované dějiny Ťien Wang

Jako ten úplně nejzákladnější úvod do dějin čínského starověku a středověku, popřípadě počátku novověku, není tato kniha špatná, novodobými dějinami posledních několika staletí se však nezabývá vůbec. Stejně jako politické dějiny z velké části jen zmíní a zaměřuje se spíše na umění a okrajově i na hospodářství. Bohužel jsem v knize našla chyby - u talíře s obrázkem straky je z nějakého důvodu popisek talíře s mandarínskými kachnami - a v překladu je i celkem dost překlepů, obzvláště na knihu o pouhých 128 stránkách.

23.01.2022 3 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Krátké soudničky z českých dějin. Tato sbírka se mi moc líbila, víc než Krev na kapradí, protože příběhy byly humornější a často jsem se i zasmála. Velká spokojenost.

Muži Marie Terezie Muži Marie Terezie Hanne Egghardt

Krátké medailonky devíti výjimečných mužů z okolí Marie Terezie. Jako úvod do tématu naprosto vyhovující. Lidsky napsané, nejen suchá data.

Znovu Provence Znovu Provence Peter Mayle

Lepší než předchozí kniha série, na první díl však stále nemá. Opět jsem trochu postrádala ten humor a šmrnc, které u mě stále vyvolávají úsměv na rtech, kdykoli si vzpomenu na Rok v Provence. Přesto, i tato kniha byla velmi laskavá, uklidňující a pohodová. Prostě dílko, když se chcete cítit fajn.

22.11.2021 3 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Podle mého názoru jedna z nejlepších knih o Sherlocku Holmesovi se vskutku skvělou zápletkou. Jak Holmes, tak Watson byli v této knize velmi sympatičtí a hlavně - Watson nebyl žádný idiot a velkou měrou přispěl k završení případu. Za to u mě má autor vždycky velké plus!

22.11.2021 5 z 5

To bylo tvé jméno. 02 To bylo tvé jméno. 02 Makoto Šinkai (p)

Jelikož o tomto příběhu nic nevím, neměla jsem nejmenší tušení o tom, kam bude směřovat. Proto mě ten zvrat v druhém díle opravdu překvapil. Skvělé!

22.11.2021 4 z 5